şükela:  tümü | bugün
  • diyarbakır'a gidildiginde mutlaka gidilmesi gereken bir mekan. giip bi kahve içip tarihi yapinin kokusunu icinize cekin.
  • diyarbakır'ın son günlerde en popüler mekanlarından birisi.
    kiminle karşılaşsam herkes sülüklü han'a gittin mi diye soruyor.
    balıkçılarbaşı'nda eski yoğurt pazarı'na girdikten sonra sağdaki ilk sokakta, demirci atölyelerini geçtikten sonra solda kalan handır.
    kendimize özellikle zaman yaratıp haftada en az 1-2 kez gidiyoruz buraya.
    özellikle türk kahvesi çok güzeldir. hatta hayatımda daha önce bu kadar güzel kahve içmedim ben.
    işletmecileri bir grup arkadaş sanırım. servisi de mekanın sahipleri yaparlar, bu sebeple bahşiş kabul etmezler.
    ayrıca balıkçılarbaşı'nda şarap içilebilecek nadir yerlerden birisidir. eğer ellerinde varsa süryani şarabı, yoksa piyasada bulunabilecek şaraplar içilebilir.
    kahvaltısı da çok güzeldir, hasanpaşa hanı'ndaki kahvaltıdan sıkılanlara ve değişiklik arayanlara çok güzel bir alternatiftir.
  • 2010 yılında erkan oğur ve ismail hakkı demircioğlu konserine ev sahipliği yapmıştır. zannımca hayli prestij kazanmıştır.
  • boyle bir han oldugunu yeni ogrendim.

sulukle baglantısını merak ediyorum. sulukler yapısırlar. cagrıstıra cagrısta bana genc bir kadının suluklerden nasıl cok para kazandıgını cagrıstırdı biraz once. cok once baska bir seyi cagrıstırmıstı. belgesel gibi olan bir programda izlemistim. kadının biri lisans sonrası girisimci olmaya karar veriyor sonra da nerden aklına geldiyse artık suluk isine giriyordu. iste bu akıllı kadın avrupa ulkelerine suluk pazarlıyordu. hatta oldukca populer oluyordu bu alanda. suluk yetistirmek icin bir ciftlik kurdugunu anlatıyordu hevesle. bakmıs olacak gibi degil koyluler cok para istiyor, kendine bir ciftlik kurup elleriyle suluk toplamaya baslamıs, oyle kalmıs aklımda. acaba sozunu ettigim o kadın boyle bir hanın varlıgından haberdar mıdır merak ettim simdi.

diyarbakır'da imis. icinde kahve ve sarap icilebilirmis. guzel bir yermis. peki adı neden sulukluhan? nedir hikayesi? bir hikayesi var oyle seziyorum.

tanım : diyarbakır'da.
  • sülüklü han'ın avlusunda artık kullanılmayan tarihi bir kuyu var. zamanında kuyudan çıkan sülükler tedavi amaçlı kullanıldığından o isim verilmiş hana. bir de söylenene göre hanın altında saraykapı/içkale'deki şu meşhur diyarbakır cezaevine uzanan bir tünel varmış, idamlık üç mahkum ordan kaçınca tünel de kapatılmış, doğru mudur bilemem. bu arada süryani şarabı güzel, sürahiyle isteyin, yanına da peynir tabakları var, iyi gider. arada canlı müzik de oluyor mahzen kısmında, klostrofobik değilseniz girin orada takılın, bülent ortaçgil filan çalıyolar. diyeceklerim bunlar.
  • şarap ve leblebinin yakıştığı güzel han. ceviz reçeli'ni denemenizi tavsiye ederim.
  • menengiç kahvesi nin en güzel yapıldığı mekan
  • avlusunda tara jaff'ın muhteşem bir konser verdiği de rivayetler arasındadır. eğer doğruya mükemmel bir hazdır o avluda şarap ve tara jaff dinlemek hele ki vakitlerden yaz ise.
  • birkaç defa gitmiş, şimdi ise uzaktan düşleyen birisi olarak güzelliğini uzaktan, özlem halindeyken daha fena hissettiğim mekan.
    kahvesi ayrı bir keyiftir, şarabı ayrı.
  • şarabını çok beğendim. yemek olarak sadece makarna var ama gayet lezzetli yapıyorlar. keşfetmek şaşırtıcı oldu, bir kadının tek başına gidip rahatça içebileceği bir mekan.