• denizde kumun içinde yaşayan kabuklu canlı. kumun yüzeyindeki delikler bu canlıların ikametgah yerlerini gösterir, bir nevi evlerinin kapılarıdır. her kim ki elini bu deliklerden birinin altına sokarsa sülünesi çıkartabilir.
  • (bkz: sulina)
  • eskiler pilavını yaparmış bunun
  • (bkz: sülinez)
  • half life'ta single player modunda oynarken tavandan aşağıya doğru sarkan ipler vardır. hah! işte onlardan birine yakalanınca sanki çubuk makarna hüpletirmiş gibi bir sesle sizi yukarı çekmeye çalışan yaratığın denizde can bulmuş hali. inanmazsanız yukarı çekilirken kafanızı kaldırında bakın.
  • çakı midyesi olarak da bilinir. ayrıca balık tutmak için yem olarak kullanılabilir.
  • kabuğunun kenarları oldukça keskindir. sarımtrak konik şekilli kısmı oltanın ergonomisine en uygun kısmıdır. leeşş gibi kokar.
  • gavuristanda lüks restoranlarda çok pahalıya satılan, türkiye'de yem olarak kullanılan gariban canlı.
  • bir çeşit midye sayılabilir aslında. denizde kumun altında yaşarlar. normal şartlar halinde sadece kumdaki bir delik olarak görebilirsiniz. o deliğe ucu bükülmüş bir şiş hızla sokularak avlanır. kumun altında inanılmaz hızlı hareket edebilirler. en ufak bir tehlike anında tahminimce 1 metre altına kaçıyorlar kumun. izmarit avlamak için en ideal yemdir. karagöz, hani balığı, iskorpit gibi balıklar da bu yeme sıklıkla gelirler. açılınca kabukları upuzun bir tırnağa benzer. bazen kıyıda görülen tırnak benzeri midye aslında bu canlının kabuğudur.

bir de bunun ismi bir gariptir. kimisi sülyen der, kimiz sülinez der kimisi selinöz der. doğrusu sülünez'dir. yani öyle olduğunu varsayıyorum.

şuradan nasıl bir şey olduğunu görebilirsiniz
  • mersin'de seklinden oturu kargi midyesi diyorlar. balik yemi olarak kullaniliyor. bu yeniyormus dedigimde cok sasirdi balikcilar. gozum beni yaniltmadiysa benim mersin'de gorduklerim ensis directus yani atlantic jackknife clam'e benziyor.
hesabın var mı? giriş yap