şükela:  tümü | bugün
  • yıllar içinde gerçekleşmiş olsa da insan görünce üzülüyor.
    bazen diyorum ki biz bu toprakları, bu tarihi, bu güzellikleri haketmiyoruz.

şuradan görebilirsiniz.
    şu paylaşımda daha çok fotoğraf var.

ayrıca, bu eserlerin tahrip edildiği görüntülerinin paylaşılmasının ardından bir vandal da çıkmış ve bunları tahrip ettiğini itiraf etmiş.
    görsel

diyecek bir şey bulamıyor insan.

şimdi bu sümela'yı 15 ağustos'ta ortodoks ayinine açacaklar.

peki ya bu tahrip edilen eserleri nasıl açıklayacaksınız o gelen insanlara?

-----------------------------------------------------------
    ---------------------------------------------------
    edit: bakınız ayasofya'daki fresklerde, ikonalarda herhangi bir tahribat olmadı yıllardır. neden? çünkü orası müzeydi ve çok sıkı korunuyordu, ayrıca müze ziyaret eden hiç kimse bu eserlere zarar verecek zihniyette değildir.
    ama şimdi ayasofya müze statüsünden çıkarıldı. 7 gün 24 saat açık.
    şimdi ışid zihniyetli vandalın biri gelip ayasofya'daki eserleri tahrip etmeyeceğini kim garanti edebilir?
  • nefes alması oksijen israfı olan primat artığı, ismini yazmış lan 1.000 yıllık duvara. anası sıçmış, üstüne sifonu çekmemiş bunların..
  • bunları yapanlar nasıl yapabiliyor? siktin senedir restorasyonda olan bir kilise nasıl bu hale getirilebiliyor.
    bu kültür ve turizm bakanlığı ve hatta iç işleri bakanlığı, tarihi eserlerin güvenliğini sağlamayacaksa ne iş yapar?

edit: (#111155214) pelikan terör örgütü üyelerini sevindirmiş olay.

siyasal islam bu ülkenin kanseridir.

edit 2: "sittin sene" olduğunu biliyorum dostlar. ben bilerek öyle yazdım.
  • eski gidenler bilir yeni birşey değil bu, ulan hadi din adına dedin kırdın sineye çekerimde üzerine isim yazılmasını kabul edemem orman yakma suçundan yargılanması lazım yapanın
  • şaşırmayı bırakın, uyanın artık! orta doğu burası! burada geçtim tarihi eseri, insana bile saygı yok! neyine şaşırıyorsunuz.

küstahlıktır.
  • sümela ve kapadokya'daki kiliselerin hepsinde zaten figürlerin gözleri oyulmuş halde. bunların ne zaman oyulduğu ne zaman tahrip edildiği belirsiz. belki biz belki bizden önceki bir kavim, belki 500 yıl öncesi.

bunu sanki bugün, bu saatte yapılmış gibi servis etmek, en az bunu oyanların yaptığı kadar ahlaksızlık.

edit: isim yazan öküzlere değil lafım. onlar her yerde öküz. cadiz'de bir katedrale gitmiştim oranın da çan kulesinde mustafa yazıyordu.
  • alın size gerçek vatan hainliği.
  • düpedüz ışid zihniyetidir, bu pisliği yapan insan müsveddeleri gözlerimin önünde kurşuna dizilse yine içim soğumaz. sorsan en milliyetçi, en vatanını seven bunlardır. medeniyet yoksunu orospu çocukları.
  • sözcüklerle açıklanamayacak bir kötülük. kimse kusura bakmasın biz başımızdakilerden daha iyisini haketmiyoruz.
  • yapanların ellerine sağlık dediğim olay.