• hani olur ya çalışan kişinin evrak masasında, arasına orasına burasına kağıt yerleştirilen ofis edevatı..
    bi de sümenaltı hadisesi var. o da bugün git yarın gel ideolocisinin ürünü:)
  • (bkz: sumen alti)
  • ortasinda daresel bir delik olan* karton sayfalardan olusmus defter. bu karton sayfalara ataslarla tutturulan belgeler imzaya cikar.
  • (bkz: imza defteri)
  • resmi dairelerde rusvet verilmesini kolaylastirmak icin icad edilmis olan nesne. is abartilirsa buyukce bir cuzdan sekline erisir.
  • makam sahibinin masasında bulunan şöyle ortalama a2 boyutunda genellikle bordo deriden yumuşak dosya gibi kapaklardır bunlar..
    eskiden yazı yazarken, imza atarken yazıya yumuşaklık versin hoş kaligrafik kıvrımlar kazandırsın diye kullanıldığını düşünüyordum bunların..
    ama özellikle sivri uçlu kalemle yazıldığında kağıdı deldiklerine şahit oldum... sümen altı hikayesinin yanı sıra, asıl işlevinin masadaki bir yığın evrağın aceleyle altına saklanarak ortalığı düzenli, işleri yapılmış bitmiş gibi göstermesi olduğunu sanıyorum...
  • genç kızlar sevgililerinin iş yerlerine hediye olarak alırlar bunlardan. işini yeni kurmuştur, terfi etmiştir vs..sümen, kalemlik, notluk yanına da bir çerçeve * güzel bir yılbaşı hediyesi olur.
  • askerligini yazici olarak yapmi$/yapacak olan insanlarin surekli ha$ir ne$ir oldugu/olacagi edevat.
  • sümen.

tdk :

//isim, fransızca sous-main (sû-men)

üzerinde yazı yazmaya, arasında evrak saklamaya yarayan deri kaplı altlık:
    "... yazıhanenin sümeni üzerinde, ona gerekli kâğıtları imzalatırken..."- atilla ilhan.//

kaynak:

www.tdk.gov.tr/tr/sozbul.aspx?f6e10f8892433cffaaf6aa849816b2ef05a79f75456518ca

---

(bkz: sümenaltı etmek)
  • restoranlarda hesap istediğinizde gelen derimsi dosyamsı şeydir aynı zamanda.
hesabın var mı? giriş yap