şükela:  tümü | bugün
 • sümerlerin ismi yazılı belgelere geçen yüzlerce tanrısı vardı. ancak bunların hepsi aynı derecede kutsanmamaktaydı. bir kısmı büyük tanrılar panteonunda baş sıraları paylaşan ilahların eşleri, çocukları veya hizmetkarlarıdır. ancak genel bir değerlendirmeyle önem sırası çıkarılabilir.
  an: gök tanrısı, başlangıçta baş tanrıyken sonra yerini hava tanrısı enlil almıştır.
  enlil: hava tanrısı, tanrıların babası, tapınağı ekur nippur kentindeydi.
  enki: bilgelik tanrısı
  nimmah (ninhursag): ulu hanım, ana-tanrıça
  nanna (sin): ay tanrısı
  utu (şamaş): güneş tanrısı, ay tanrısı nanna'nın oğlu.
  inanna (iştar): tanrıça.
 • tanrilari , kavramlari ...

  [alfabetik sirayla]

  (bkz: abgal), (bkz: adapa), (bkz: adrammelech), (bkz: aja), (bkz: akkad), (bkz: akkan), (bkz: alauwaimis), (bkz: allulu), (bkz: alu), (bkz: ama-arhus), (bkz: amurru), (bkz: an), (bkz: anatu), (bkz: anduruna), (bkz: antu), (bkz: anu), (bkz: anunitu), (bkz: anunna), (bkz: anunnaku), (bkz: anzu), (bkz: apkallu), (bkz: apsu), (bkz: arazu), (bkz: aruru), (bkz: asag), (bkz: asalluhi) , (bkz: ashar), (bkz: ashiputu), (bkz: ashnan), (bkz: asnan), (bkz: atrahasis), (bkz: aya)

  (bkz: baba), (bkz: babbar), (bkz: basmu), (bkz: bel), (bkz: belet-ili), (bkz: beletseri), (bkz: belili), (bkz: belit-sheri), (bkz: bull of heaven)

  (bkz: dagon), (bkz: damgalnunna), (bkz: damkina), (bkz: damu), (bkz: dilmun), (bkz: dumuzi), (bkz: dumuziabzu),

  (bkz: ea), (bkz: eabani), (bkz: ebeh), (bkz: edimmu), (bkz: ekur), (bkz: ellil), (bkz: en), (bkz: enbilulu), (bkz: endukugga), (bkz: enki), (bkz: enkidu), (bkz: enkimdu), (bkz: enlil), (bkz: enmerkar), (bkz: enmesarra), (bkz: ennugi), (bkz: enuma elish), (bkz: enushirgal), (bkz: ereshkigal), (bkz: eridan), (bkz: eridu), (bkz: erra), (bkz: etana), (bkz: etemmu), (bkz: etzemmu),

  (bkz: gallu), (bkz: gatumdu), (bkz: gestinanna), (bkz: ghost chair), (bkz: gibil), (bkz: gilgamesh), (bkz: girru), (bkz: gula)

  (bkz: hanish), (bkz: humbaba)

  (bkz: igigi), (bkz: ili u'mete), (bkz: inanna), (bkz: ininna), (bkz: irkalla), (bkz: isara), (bkz: ishetum), (bkz: ishkhara), (bkz: ishkur), (bkz: ishtar), (bkz: ishullana), (bkz: ishum),(bkz: isinu)

  (bkz: kakka), (bkz: kaksisa), (bkz: khuluppu), (bkz: ki), (bkz: kingu), (bkz: kiskill-lilla), (bkz: kulitta), (bkz: kulla), (bkz: kulullu), (bkz: kur), (bkz: kusag), (bkz: kusarikku)

  (bkz: labartu), (bkz: labbu), (bkz: lahar), (bkz: lamastu), (bkz: lugulbanda)

  (bkz: magilum), (bkz: mahhu), (bkz: mama), (bkz: mami), (bkz: mamitu), (bkz: mammetu), (bkz: mammetum), (bkz: marduk), (bkz: martu), (bkz: meslamta'ea), (bkz: mulitta), (bkz: mummu), (bkz: mylitta)

  (bkz: nabu), (bkz: nammu), (bkz: namtar), (bkz: nanaja), (bkz: nanna), (bkz: nannar), (bkz: nanshe), (bkz: nebuchadnezzar), (bkz: nebuchadrezzar), (bkz: nergal), (bkz: neti), (bkz: nidaba), (bkz: nimush), (bkz: nin), (bkz: nin-agal), (bkz: nin-gishzida), (bkz: ninatta), (bkz: ninazu), (bkz: nindukugga), (bkz: ninedinna), (bkz: ningal), (bkz: ningirsu), (bkz: ningizzida), (bkz: ninhursag), (bkz: ninib), (bkz: nin'insina), (bkz: ninkarrak), (bkz: ninkasi), (bkz: ninki), (bkz: ninlil), (bkz: ninmah), (bkz: ninshar), (bkz: ninsun), (bkz: nintu), (bkz: nintur), (bkz: ninurta), (bkz: nirah), (bkz: nisaba), (bkz: nisir), (bkz: nudimmud), (bkz: nusku)

  (bkz: pabilsang), (bkz: pakku), (bkz: papsukkel), (bkz: pazuzu), (bkz: puzur-amurri)

  (bkz: qingu)

  (bkz: raggimu), (bkz: ramman), (bkz: rim-sin), (bkz: rimmon)

  (bkz: salbatanu), (bkz: samuqan), (bkz: sara), (bkz: sataran), (bkz: scorpion men), (bkz: sedu), (bkz: seven sages), (bkz: shamash), (bkz: shiptum), (bkz: shullat), (bkz: shulpae), (bkz: shumma alu), (bkz: shutu), (bkz: sibzianna), (bkz: siduri), (bkz: silili), (bkz: sin), (bkz: sulpa'e)

  (bkz: tammuz), (bkz: tiamat),(bkz: tuppi shimati), (bkz: tupsharru),

  (bkz: ubara-tutu), (bkz: ummanu), (bkz: umunmutamkag), (bkz: umunmutamku), (bkz: ursanabi), (bkz: urshanabi), (bkz: uruk), (bkz: usma), (bkz: usurtu), (bkz: utnapishtim), (bkz: uttu), (bkz: utu), (bkz: utukku)

  (bkz: zababa), (bkz: zakar), (bkz: zappu), (bkz: zaqar), (bkz: zarpanit), (bkz: zisutra), (bkz: ziusudra), (bkz: zu)
 • "..sümer dini çoktanrılı bir dindi. dünyada, evrende, doğada görülen, hissedilen her nesnenin bir tanrısı vardı. tanrılar insan görünümünde, fakat insanüstü güçleri olan ölümsüz varlıklardı. insanlar gibi, onların da çocukları ve eşlerinden oluşan aileleri bulunuyordu. bu aileler kral gibi bir baştanrı altında toplanmışlardı. tanrılar da insanlar gibi sever, üzülür, kızar, kıskanır, kavga eder, kötülük yapar, hastalanır, hatta yaralanabilirlerdi. yer, gök, hava, su tanrıları yaratıcı, diğerleri yönetici ve koruyucu tanrılardı.

  her şehrin bir koruyucu tanrısı vardı. o tanrı, şehrinin iyi yaşam sürmesinden sorumlu idi. onun gücü, şehrinin iyi veya fena olduğuna göre değişirdi. bunlara aynı zamanda diğer şehirlerde de tapılırdı. bu şehir tanrıları, evrenin yönetimini aralarında bölüşmüşlerdi. tanrılara ait listelerde 1500 kadar tanrı adı bulunması, sümerlilerin ne kadar çok tanrı yarattığını göstermektedir.

  tanrıları insan şeklinde algılamaları, tanrıları şehirlerin dışında evren ve doğa tanrısı olarak geliştirmeleri ve onları uyumlu bir sistem içine almaları, sümerlilerin önemli ruhsal başarıları olarak kabul edilmektedir. tanrılar yalnız evrende değil, insanların yaşamına da girerler. örneğin, yorulmak bilmeden gezen güneş tanrısı utu, her şeyi görür, adaleti korur, insanlara yardım eder, ciğer falı bakanların piridir. bilgelik ve su tanrısı enki, insanların ve sihirbazların koruyucusudur. venüs yıldızını simgeleyen tanrıça inanna, aşıkların ve savaşçıların koruyucusudur.

  sümer'de tanrılar istediklerini yapar; onlar, insanlara ne istediklerini bildirmez. ancak insanlar onlara, kendilerinden istenileni sorarak öğrenebilir. bu, kurban edilen hayvanların karaciğerlerindeki işaretlere göre anlaşılır. bu işaretlerin ne olduğu, neyi anlattığı, bu hususta yazılmış kataloglarda bulunur; rahipler ona göre onları yorumlar. ayrıca rüya ile de tanrı istediğini bildirir. tanrının yapılacak bir işi uygun görüp görmediğini anlamak isteyen; mabede gider, kurban keser, dua eder ve uykuya yatar. gördüğü rüyanın olumlu veya olumsuz olduğunu da ancak rahip yorumlar.

  sümerliler, bu tanrılar dünyası üzerine pek çok efsane geliştirmişler; şiirler yazmış, ilahiler bestelemiş, törenler düzenlemiş ve bütün bunlan yazıya geçirerek zamanımıza kadar ulaşmasını sağlamışlardır. onların kurduklan çoktanrılı din, yavaş yavaş tektanrıya dönüşerek, bugünkü dinlerin temelini oluşturmuştur. fakat bu arada diğer tanrılar da tamamıyla yok olmayarak bu dinlerde melekler, şeytanlar, cinler olarak varlıklarını korumaktadır..."

  kaynak: http://www.enfal.de/…arihi/dinler2/sumer dini/1.htm
 • 620. ayeti inmiş olan din.
  de ki: "sümer türkiyeye gitmişki bu dünyada olan her türk insanı xzibit gibi yapsın. eğer 73 milyon türk xzibit olursa bu dünyanın sonu gelir"

  http://1112211.com/2?a=620
 • bu dinde birkaç önde gelen tanrı var, genelde dualite de enki-enlil arasında oluyor.

  enki tatlı mı tatlı, şeker mi şeker bir abimiz. böyle insanlığı tufandan kurtarıyor, tanrılar dara düşünce yetişiyor, bilgi tanrısı filan.

  enlil'se orospu çocuğunun teki. enki'yi sevip tapınıyoruz, enlil'den korkarak tapınıyoruz zira yavşağın önde gideni. her an anamızı sikebilir.

  -

  musa ve sonrakiler enki'ye şeytan rolünü biçmişler*. enki yavşak, enki göt filan deyip gezmişler. havva'ya elmayı yedirenin yılan olması tesadüf değil mesela. yılan enki çünkü. filan filan.

  peki tanrımız kim bu durumda?

  evet. enlil.

  -

  ulan bu "ibrahimi dinlerde" harbiden bir sorun var diyoruz ya, sebebi bu işte. daha en baştan şerefsizi sen kendine tanrı diye seçip iyi olanı da şeytan yaparsan tabi burnun boktan kurtulmaz. bak, isa ne güzel daha enkici olmuş da aranızda bir fark kalmış, o farkınan da çok güzel olmuş?**

  *şimdi uzunca anlatmaya hevesim yok, bilmiyorsanız kendiniz öğrenin.

  **hristiyanlığı gelenek itibariyle ibrahimi din olarak tanımlıyorlar da dibine kadar yanlış bu. hristiyanlığın yahudilik ve müslümanlıkla tek alakası, incil yazarlarının kendilerini justify etmeye çalışırken musa'ya atıf yapması, bir de isa'nın arada eski ahitten ayetleri kendi işine geldiği gibi kullanması. yoksa ne yapı, ne şekil, ne öz itibariyle alakaları yok. açın incil'i okuyun, bir de ilk beş kitapla kuran'ın birazını okuyun, kendiniz görün çok dilerseniz.