şükela:  tümü | bugün
 • trt'den çıkma bir "türkalkmüzğü" türkücüsüdür. yıllarca alttan alttan çabalayıp durmuş, "efendi"[!]liğiyle, mütevazi aile hayatıyla ve şirinliğiyle müphem türk halkının sevgilisi olmuştur...

  ardından bir gün trt 1'de karısıylatelevizyon` programı yapmaya başlayınca, sorma gitsin, herkes daha bir sevmeye başlamıştır bunları, örnek aile olmuşlardır adeta.

  - bütün millet bu sümer ezgü'nün harmandalı "oynaması"na hastaydı, ev kadınları harmandalısı için çıldırıyordu, bir trt türkücüsünün harmandalı oynaması, olacak şey değil. zira onlar normalde kımıldamazlar. budur insani insan yapan-

  bir gün bu sümer ezgü insanı, tgrt'ye transfer oldu, karısı serap ezgu'de kanal d ana haberlerini sunmaya başlamıştı, sümer ezgü, bir süre sonra taraf insanı olmaya başladı, her bir bağımsız türkücü gibi birden solcu falan olası geldi... komik de oldu, sözde solcu, bilmez solcu olunca.

  e tabii, her trt'den başka bi kanala transfer olan ünlü gibi bu da boşandı gül gibi karısından; her neyse, sarımsı, bıyıklı, oynayan-sıçrayan, arada feraye, ormancı, eklemedir koca konak gibi türküler söyleyen bi türkücüdür.

  eninde sonunda dönüp dolanır, sonra yine trt'ye döner ama karısını kendine döndüremez tekrar.
 • ege türkülerini güzel söyleyen türkücümüz. gaydırı guppak cemilem, yayla yollarında yürüyüp gelir, feraye güzel söylediği türkülerdendir. fazlası için bkz. http://www.sumerezgu.com/
 • web sitesinin ana sayfasinda kirli sakalli kazakli bi fotografi bulunmaktadir. sanirim bu pozu vermek icin o kadar kasmistir ki objektife odaklanmaktan gozleri dolmus, dokunsam aglayacak hale gelmistir. resmin uzerine tiklayarak da aglatmak mumkun olabilir netekim.
 • kanal7de türkü programları başlayacak olan türkücü....
 • şimdiki eşi ile birlikte tgrt'ye ferayi diye bir tv filmi * yapmış hiperaktif insan.
 • enteresan bir adam klasik kıro türkücü tanımlamasından çok uzak. takım elbise giydirip eline james bond çanta versen iş adamı gibi durabilecek bir tipi var..sempatik şirin birisi..
 • anadoludan geldik gibi abik gubik bir ajitasyon şarkı ile yeniden kabusumuz olan kişi.
 • hoplamamasi, ziplamamasi, yerine oturmasi gereken kisi.
 • serap ezgü ile evli olduğu dönemde o güzel futbol tabirini kullanacak olursak bunlar bir "çıkış" yakalamışlardı. işte düzgün diksiyonlu, güzelce, ne dediğini ibiliyormuş "gibi duran" bir haber spikeri ve seviyeli bir birliktelik yaşadığı kocası. bu çıkışta aslan payının serap ezgü'de olduğu muhakkaktı gerçi ama bir dönem işler iyi gitti bu çift için. gazeteleer birlikte röportajlar filan veriliyor, bulmacalardaki fotoğraflarda bunların resimleri çıkıyordu. tabii bir süre sonra ilgi gerçek hedefe serap ezgü'ye odaklandı. bu kaçınılmazdı zaten ama sümer ezgü'nun ekstra bir dezavantajı da vardı, imaj çağı açısından bakacak olursak: türkücüydü. bildiğimiz türkücü. medya çağında bu zor bir hayattır dostlar, ekstra bir şeyler yapmanız gerekir. işte bu gerçeği iyi kavrayan sümer ezgü farklı bir stil, farklı bir imaj yaratmaya adadı kendini. ve dramatik durumlara düştü. çünkü bulduğu yol türkü söylerken bir rock müzik sanatçısı halleri, tavırları göstermek, türkü söyleme eylemine batıcıl bir yorum katmaktı. eski çıkışın havasıyla bu stil, bu imaj iş yapar gibi göründü bir ara. gerçekten bol bol eğlence programına çağrıldı, peşpeşe programlar hazırladı. tüm bu süreçte sümer ezgü'yü bir mick jagger havasında türkü söylerken görebiliyorduk. ancak bunun peşine bir duraklama devresi geldi. ilk baştaki ilginin gerçek hedefi serap ezgü artık bu türkücüyle anılmaktan sıkılıp ayrı denizlere yelken açtı. ve gerçek ilgi unsurunu tamamen kaybeden sümer ezgü'ye de acımasız davrandı medya. artık bu acar türkücü eskisi kadar yer bulamıyordu kendine eğlence programlarında, altın çağ bitmişti. fakat yiğitliğe bok sürdürmedi sümer ezgü. hala mütevazi kanallarda program yapabilmekte; türkü söylemede sümer ezgü stilini halkla paylaşmaktadır ama gözlerinde sanki bir hüzün görüyorum dostum, itiraf edilmemiş, kayda geçirilmemiş.