• anagara havalarınin gunumuzde geldiği noktaya üzülen sanatçı. haklı da. su anki ankara havalari piyasasini seksenlerdeki seks filmleri furyasina benzeterek cok da yerinde bir tespit yapmıştır kendisi. hele ki sunu da belirterek lafi ağzımdan alan kişidir:
    ' belden aşağı sözler geçiyor anne kiz oynuyor ve baba alkisliyor ve bu ankara havasi oluyor. bu seymen kulturune hakarettir..'

hay sen çok yaşa sümer abi.

ayrıca (bkz: #34116012)
  • "istesem rock starı olabilirdim ama bozlak'tan vazgeçemedim" duruşuyla tanıdığımız irlandalı türkücü.
  • neşet ertaş ile ilgili yapmış olduğum doktora tez çalışması için online görüşme yapma talebime onca ünlü arasından tek olumlu karşılık vermiş saygıdeğer insan. kendisiyle bugün yaptığımız samimi görüşmede, üstad neset ertaş, sanat ve sanatçının yaratıcılığına dair paylaştığı engin bilgilerle gerçekten dolu bir insan olduğunu anladım. üstelik görüşme sonunda beni yaşadığı antalya'ya davet edecek kadar içten ve samimi bir kişi olduğunu gösterdi. desteği için kendisine teşekkürü bir borç biliyorum.
  • serap ezgü ile evli olduğu dönemde o güzel futbol tabirini kullanacak olursak bunlar bir "çıkış" yakalamışlardı. işte düzgün diksiyonlu, güzelce, ne dediğini ibiliyormuş "gibi duran" bir haber spikeri ve seviyeli bir birliktelik yaşadığı kocası. bu çıkışta aslan payının serap ezgü'de olduğu muhakkaktı gerçi ama bir dönem işler iyi gitti bu çift için. gazeteleer birlikte röportajlar filan veriliyor, bulmacalardaki fotoğraflarda bunların resimleri çıkıyordu. tabii bir süre sonra ilgi gerçek hedefe serap ezgü'ye odaklandı. bu kaçınılmazdı zaten ama sümer ezgü'nun ekstra bir dezavantajı da vardı, imaj çağı açısından bakacak olursak: türkücüydü. bildiğimiz türkücü. medya çağında bu zor bir hayattır dostlar, ekstra bir şeyler yapmanız gerekir. işte bu gerçeği iyi kavrayan sümer ezgü farklı bir stil, farklı bir imaj yaratmaya adadı kendini. ve dramatik durumlara düştü. çünkü bulduğu yol türkü söylerken bir rock müzik sanatçısı halleri, tavırları göstermek, türkü söyleme eylemine batıcıl bir yorum katmaktı. eski çıkışın havasıyla bu stil, bu imaj iş yapar gibi göründü bir ara. gerçekten bol bol eğlence programına çağrıldı, peşpeşe programlar hazırladı. tüm bu süreçte sümer ezgü'yü bir mick jagger havasında türkü söylerken görebiliyorduk. ancak bunun peşine bir duraklama devresi geldi. ilk baştaki ilginin gerçek hedefi serap ezgü artık bu türkücüyle anılmaktan sıkılıp ayrı denizlere yelken açtı. ve gerçek ilgi unsurunu tamamen kaybeden sümer ezgü'ye de acımasız davrandı medya. artık bu acar türkücü eskisi kadar yer bulamıyordu kendine eğlence programlarında, altın çağ bitmişti. fakat yiğitliğe bok sürdürmedi sümer ezgü. hala mütevazi kanallarda program yapabilmekte; türkü söylemede sümer ezgü stilini halkla paylaşmaktadır ama gözlerinde sanki bir hüzün görüyorum dostum, itiraf edilmemiş, kayda geçirilmemiş.
  • sanılanın aksine egeli değil karadenizlidir, trabzonlu.
  • burdur'un havasını solumuş, suyunu içmiştir. o hava ve su reaksiyona girmiş ve ortaya "anadolu'dan geldik" gibi bir şaheser çıkmıştır. güfte ayrı, müzik ayrı, klip apayrı. süper bir olay. sanatta doruk nokta. artık sanat çıkabileceği en yüksek zirveye çıkmıştır. kimse aşamaz bu zirveyi. izleyin izlettirin. allahım o ne görüntüler, o ne kompozisyonlar o ne figürler... anadolu bozkırı, su içinde halay çeken yiğitler, gökdelenler, şehir keşmekeşi, anadolu sukuneti, çember çeviren çocuklar, ip atlayan kızlar, çelik çomak, uzun eşek, boğaziçi köprüsü, çeşitli formlarda sümer ezgü hepsi içiçe geçmiş. yok böyle bir şey. tey tey tey!!!

http://www.youtube.com/watch?v=ghci4xvumvu
  • şimdi türküleri sevdiren adam diyecem çok klasik olacak ama bu böyle.

mesela;

tey tey yeeaaah teeey teeey

şapppiii şaaappiii .....

aryuuu rediii.....ii. iii. iii.

van - tu - tiriiiii - forooooooooo..

demediği için de ayrı bir yerdedir.
  • kadir kıymeti bilinmeyen halk müziğinin efendilerinden bir başka abimiz. anadolu denilince aklıma gelen ilk sima kendisine ait. çok hoşuma giden bir eserinin linkini de vereyim tam olsun. seslendirdiği bir çok oynak şarkıda da yine üzülüyorum, yine üzülüyorum. sanırım sorun sende değil oynak türk halk müziği, sorun bende :(

https://www.youtube.com/watch?v=_grw81e2sdm
  • sesiyle, neşesiyle youtube ortamlarında kulağımızın, gönlümüzün pasını silen goca yörük. takipteyiz.
  • 1960 burdur / bucak doğumlu, antalya 'da yaşayan türk halk müziği sanatçısı.

sesine, fiziğine, karakterine yıllardır dikkat etmesiyle, farklı tarz müzikleri de seslendirmesi ve sempatik tavırları sebebiyle klasik türkücü imajından sıyrılmıştır.

babam ben çocukken "oğlum büyüyünce düğününe sümer ezgü'yü getirtcem" derdi. yıllar geçti, ben büyüdüm, hatta 2 buçuk yıl önce bizzat oturduğu evin bir projesini ben çizip, tanıştık (2007'de foto çekinmiştik de bu ayrı bi konu, saklarım hala) ama bu babamın hayalini sana o gün kapıda diyememiştim sümer abi. hala bekarım. olur da bir gün evlenirsem babamın hayalini gerçekleştirmek için cemilem i söylemezsen küserim. *

cemilem

şu dirmil'in çalgısı

ayrıca lara'da çocuklara özel sanat akademisi vardır.
hesabın var mı? giriş yap