şükela:  tümü | bugün
  • kanada abd ortak yapımı gerilim filmi. bir grup ergenin seri katil komşuları ile maceralarını anlatıyor. hayreti mucip.
  • super 8, strangers things ve it'le yükselişe geçen "abd banliyösünde bisikletli çocukların olduğu retro korku filmi" furyasının son örneği.

https://www.imdb.com/title/tt5774450/

ps: izledim, fena değil. en azından izlemesi it saçmalığından daha zevkli. synthwave seviyorsanız o yönden de doyuruyor.

--- spoiler ---
    final sekansında (kamerayla kayıt aldıkları) son bir aksiyon beklerken film zart diye çözüme gidip şaşırtıyor, sonra tam bitti, birazdan credits akacak herhalde derken esas final başlıyor. filmi bu anlamda resmen öldürüp diriltmişler. söz konusu final de önceki bir buçuk saatin dokusundan daha karanlık, ağır ve psikolojik olmuş. senaryo aşamasında "lan bu öykü çok fresh oldu, biraz karartalım" demişler sanırım. hikayenin organik yapısından ödün vermeyi göze alıp biraz zorlama bir işe girişmişler ama bana batmadı. düz bitmesinden daha iyi olmuş.
    --- spoiler ---
  • yukarıda da yazıldığı gibi stranger things rüzgarından bize de bir şeyler düşer filmi. ilk 1,5 saati ağır ilerliyor.*
  • öncelikli filmi fena bulmadığımı söylemeliyim. retro rüzgarını arkasına alan bu filme karşı ön yargılıydım başlangıçta, çünkü denildiği gibi stranger things, it gibi fenomen yapımların bir imitasyonu gibi gelmişti (ki belli ölçülerde kaynağını bu yapımlardan aldığı apaçık.)
    günümüzde 80'ler referansları içeren sinema filmleri, müzik klipleri, ne bileyim moda dokunuşlarına rastlamamak imkansız gibi zaten. ne de olsa 80'ler çocukları, gençleri günümüzde sanata yön veriyor.

filme gelecek olursam, çocukken (90'lar da) izlediğim bir filme benzettim. filmi bir türlü bulamadım. yanılıyor da olabilirim ama o filmde de çocuklar komşularının katil olabileceğinden şüpheleniyordu... gerçi summer of 84 başlangıçta, banliyö çocuklarının bir çeşit macera oyununun hikayesi gibi başlasa da, sonuca giden yolda başka başka dertleri var. film burada diğer öykündüğü işlerden ayrılmış. çok spoiler vermeden bahsedersem: burada ki çocuklar o stranger things'de ki ya da stephen king romanlarında olanlar gibi birbirlerine bağlılık yemini etmiyorlar. hatta bu macera grubunun birbirinden oldukça kopuk olduğunu söyleyebilirim. ana karakterimiz olan davey belli bir zaman sonra tek başına mücadelesini sürdürüyor neredeyse. dediğim gibi hikayenin gittiği yer de bu sular. zaten son yarım saatte, banliyöde geçen eğlenceli 80'ler retrosunun formülünün dışına çıkıyor ve gerçek hayatın bu formülde ki gibi toz pembe olmadığını söylemeye çalışıyor diyebilirim. bu geçişi sevdim. film genel olarak seyri zevkli, çocuk oyuncuları gayet iyi, atmosferi de fena değildi hani.
    sonuç olarak referans aldığı işler gibi başlayıp gittikçe soğuk bir gerilime dönüşen bu filme puan verecek olsaydım; 10/6,5 gibi olurdu herhalde.
  • ulan bu film için upuzun bir entry yazdım buraya ama "büyük başarısızlıklar sözkonusu" çıktı ve hepsi silindi. bu sefer özet geçeceğim.

filme 6/10 puanı veriyorum. stranger things ile moda olan bir grup bisikletli ergenin maceraları klişesini kullanan film. korku falan da değil. daha çok gizem gerilim tadındaydı. liseye giden kardeşlerimiz için önerebilirim.

***spoiler***

katil, çocuğun babası çıksaydı esaslı bir sürpriz olurdu.

***spoiler***
  • 2018 yapımlı, yönetmenliğini françois simard ve anouk whissell'in yaptığı gerilim - gençlik filmi. kısaca konusunu özetlersek, bir grup genç (yaşları 13-14) katil olduğunu düşündükleri bir kişinin hayatını izlemeye başlar ve olaylar gelişir. olay 1984 yılında geçtiği için, film o dönemi çok güzel ekrana aktarmayı başarmış. o döneme ait çok güzel detaylar var içerisinde. kısaca kurgusu başarılı diyebiliriz.

genel olarak yavaş ve durağan ilerleyen, yer yer hızlanan bir film. konu da herhangi bir derinleşme ya da üstüne gitme yok diyebiliriz. yüzeysel bir film. yüzeysel olduğu için eksik kalan kısımları çok fazla ve bu durumda filmin kalitesini ister istemez bir - iki tık düşürüyor.
  • disturbia ve stranger things evlenip çocuk yapmış, ortaya bu film çıkmış.