şükela:  tümü | bugün
  • canlı yayınlarını en az 8000 kişinin izlediği streamer. kanalı
  • bu adam günün en az bi 20 saatini bilgisayar başında geçiriyordur rahatlıkla, bildiğim kadarıyla da evli. gece eve geliyorum twitch yayınlarına bakıyorum summit1g, sabah erkenden uyanıyorum açıyorum summit1g, akşam canım sıkılıyor açıyorum yine bu adam. bazen tek oynuyor, bazen başkalarıyla oynuyor hatta hatunlarla bile oyun oynuyor baya. yani böyle bir adamla kim evli olmak ister diye sorabilirsiniz ama adamın işi bu, sadece oyun oynamak, adam gamer. buradan hergün para kazanıyor hem de öyle böyle değil gayet sağlam. türk birisiyle evli olsa ilgiyi bırak sırf hatunlarla falan oyun oynuyor diye trip atarlardı adama.

ben ilk takip etmeye başladığımda genellikle payday 2 falan oynar, arada cs:go*'ya girerdi. o zamanlar bu kadar takipçisi yoktu, en fazla 5-6k izleyen oluyordu. şimdilerde 25k izleyiciyi gördüğü oluyor. sonradan sonraya cs:go'nun çok daha popüler hale gelmesiyle cs'ye çok daha fazla zaman ayırır oldu. atıyorum 5-6 saat yayın yapıyorsa yarısında cs oynuyor en az. onun dışında baya h1z1 falan oynuyor, bu aralar arma 3'e sarmış onu da oynamaya başlamış. genellikle fps tarzı oyunlar oynuyor, eskiden de profesyonel cs oyuncusuymuş zaten. amerika'da vasat da olsa bir takımla hala cs oynuyor esea'da falan. onun dışında milletle lobby ranked giriyor.

bu adamı yaklaşık 1.5 senedir falan ben de takip ediyorum, baya konuşkan ve eğlenceli bir adam. çok fazla izlenmesinin ve takip edilmesinin en büyük nedeni bu belki de. oyun oynarken o anki olayları anlatıyor, oyunlarla ilgili soruları yanıtlıyor, teknik detaylardan bahsediyor, kısacası gelen mesajların hepsine cevap vermeye çalışıyor. gerçi amerika dışında avrupalıların fazla takip ettiği bir isim değil ama yine de takipçi sayısı aşırı fazla. mesela kendisi cs oynarken bazen bakıyorum aynı zamanda olofmeister veya pashabiceps yayın yapıyor oluyor, izleyici sayısı onlardan bile fazla oluyor bazen. kaldı ki son zamanlarda avrupa'dan da baya takipçisi olmuş, saat farkından dolayı yayınları avrupa'da geç saatlere denk geldiği için millet gece çok izliyor.

adamın yaptığı iş tam benim hayalimdeki iş vallaha, sadece oyun oyna para kazan ne güzel. bir yayınla ne kadar kazanabiliyor ki diyenlere şöyle açıklayayım. twitch'te bir aylık subscribe 4.99 $, bu adamın 100'ün altında subscribe'a düştüğünü görmedim ve bu adam haftanın her günü neredeyse yayın yapıyor, hadi en kötü 4 gün yapsın. twitch subscribe paralarının yarısını alıyor bildiğim kadarıyla. yani düz hesapla 2.5 $ kendisine kalıyor diyebiliriz. günde 100 subscribe alsa, 250 $. haftada 4 gün yayın yaptığını düşünürsek 1000 $ eder. aylık 4000 $ garanti kazanıyor ki ben bu adama 24 ay subscribe yapanları bile gördüm.

ha amerika gibi bir yerde bu para nedir ki diyenler olacaktır. adam bu parayı sadece evinde oturarak, oyun oynayarak kazanıyor, yemeğini bile pc başında yiyor. şunu da ekleyeyim 4000 $ dışında bir de donation paraları var, twitch onlardan hiç komisyon almıyor. bu adamın top donation listesinde totalde 50000 $ belki daha fazla bağış yapmış adamlar mevcut siz düşünün. yani bu adamın geliri donation falan derken aylık çok rahat 10000 $ sınırlarını zorluyordur belki daha fazladır. adamın makinası falan efsane zaten. bir makina var, makina değil nasa üssü, türkiye'de toplamaya çalışsanız rahat 10000 $'ı bulur. geçenlerde bir yayınında eşinin honda cr-v istediğinden bahsetti, 30000 $ civarlarındaymış fiyatı. onun için bu aralar daha fazla yayın yapıyorum falan dedi. olayın boyutunu siz düşünün adam yayın yaparak karısına suv falan alabiliyor.

çocukluktan beri bilgisayar oynuyoruz, kaç yaşına geldik hala aralıksız devam ediyoruz evde olduğumuz sürece. peder şu adamı görse beni kesin evlatlıktan reddeder, senelerdir oyun oynuyorsun hiçbir halta yaradığın yok hiçbir vasfın yok diye. kaldı ki bu oyunları bu kadar oynayınca eline ne geçiyor sorularını heralde 5-6 yaşından beri duyuyorum. şimdi açtım baktım yine 250 subscribe'ı var, top donation'da da 150 $ var. elin adamı cin gibi vallaha, helal olsun. şu adama çok imreniyorum ha, sosyal hayatı falan yok ama adam hem eğleniyor hem de iyi para kaldırıyor.

ekleme : sonradan aklıma geldi karısı da cs falan oynuyor bazen ama bunun kadar manyak gamer değil diye biliyorum.
  • 50 ila 100bin dolar arası bir aylık geliri var bu arkadaşın.
  • dreamhack austin 2016'da splyce takımı için oynarken csgo tarihinin en büyük failini yaşamıştır.
  • şu an 15.000 kişi tarafından yayını izlenen ve kendi aboneleri tarafından hunharca dalga geçilen twitch yayıncısı. adamın üstüne niye bu kadar gidiyorlar anlamadım. olayın ortasına denk geldim ama habire bağış yapıyorlar ve trollüyorlar elemanı.

moralini çok fena bozmuşlar.