şükela:  tümü | bugün
 • çinli savaşçi filozof. kadim çinde i.ö. 5 ile 3. yüzyıllar arasında yaşadığı sanılıyor. savaş sanatı adlı eserin sahibi. savaş sanatı günümüzde her alandaki stratejist ve liderlerin kaynak olarak kullandığı bir kitap. sun tzu' nun savaş felsefesinde savaşmadan kazanmak ya da katliam yapmadan fethetmek çok önemli. bu yüzden casus kullanmak ve düşmanı zayıflatmak konularını çok detaylı ele almış. düşmanın zayıf yönlerini bulmak yoksada yaratmak çok önemli sun tzu için. çünkü gerçek bir komutanın savaşa girmeden önce kazandığından emin olması gerektiğine inanıyor.
  kısaca bilmeniz gereken hümanist bir savaş felsefesi var sun tzu' nun. ilgileniyorsaniz kesin savaş sanatını alın inceleyin. bence türkçesini almayın ingilizcesini alın daha iyi. hatta ilgilenirseniz sun tzu and the art of business diye sun tzu felsefesini günümüz iş dünyasına uyarlayan çok başarılı bir kitapta var.
 • mesleği ne olursa olsun "yaşam savaşı" veren herkes tarafından mutlaka okunması gereken, "savaş sanatı" isimli kitabın yazarı.
 • binlerce yil onceki taktikleri bugunun altigenli stratejilerini bitirirken bile isime yarayan buyuk insan. ustam.
 • civilization oynayanların yakından tanıdığı bir wonderer
 • insanlar bir kez birleştiler mi, cesurlar tek başlarına ilerleyemez, korkaklar ise tek başlarına geri çekilemezler demiş
 • sun tzu's war academy vardir bir de civilization'da, yaparsiniz bundan, tum unitleriniz veteran olur, barracks falan iplemeden.
 • hollywood'un pek bi meshur olan "keep your friends close, your enemies closer" (bkz: the godfather part 2)(bkz: blade 2) repligini yusuf has hacib uslubuyla yazdigi kitabinda soylemistir. muhterem bi arkadasimizdir.
 • çin tarihinin dünyaca ünlü askeri savaş uzmanı olan sun tzu'nun kitabı, altın kaplanarak basıldı. halkın günlüğü gazetesinin haberine göre, sun zi'nin "savaş sanatı" adlı ünlü eserinin altın baskısı tüm çin'de satışa çıkarıldı. çin sun tzu bingfa araştırma derneği ve hualin şirketler grubu tarafından ortaklaşa bastırılan kitabın kapağında 24 ayar altın kullanıldı.
  m.ö. 770 ve 476 yılları arasındaki chunqiu döneminin sonlarında yaşayan sun tzu'nun 13 ciltlik savaş sanatı, birçok dile çevrildi. sun tzu'nun savaş teknikleri halen birçok ülkede askeri okullarda ders olarak okutuluyor.
 • “kusursuzluğun doruk noktası, bin savaşta bin zafer elde etmek değildir. kusursuzluğun doruk noktası, düşman güçlerine savaşmadan boyun eğdirmektir” diyen çinli yazar.
  ntvmsnbc'de bir teknoloji makalesinde bahsi geciyor. http://www.ntvmsnbc.com/news/206802.asp

hesabın var mı? giriş yap