şükela:  tümü | bugün
 • 1996 yılında vehbi koç vakfı bünyesinde kurulan akmed, 2016 yılı başından itibaren koç üniversitesi bünyesinde suna & inan kıraç akdeniz medeniyetleri araştırma merkezi olarak yeniden yapılanmıştır.

  antalya’nın kaleiçi semtinde yer alan merkez, tarihi eser niteliğindeki birkaç eski binanın ve bir kilisenin, suna ve inan kıraç ailesi tarafından satın alınmasının ardından 1993-1995 yılları arasında mimar sinan genim tarafından restore edilmiştir. 1999 yılında yolun karşısında yer alan eski eser niteliğindeki bir diğer ev de onarılarak hizmete sokulmuştur. 2014 yılında ise merkez binanın bitişindeki bir başka ev onarımının ardından kütüphane binası olarak hizmete açılmıştır.

  yirmi yıl boyunca akdeniz dünyasına odaklanmış yüzlerce proje üreten, yayınlar yapan, burs ve destek sağlayan bir bilim, kültür ve araştırma merkezi olarak çalışmalarını sürdüren akmed, 2016 yılı başından itibaren koç üniversitesi bünyesinde suna & inan kıraç akdeniz medeniyetleri araştırma merkezi adıyla faaliyetlerine devam etmektedir.

  kaynak: akmed.com

  ayrıca merkez olarak kullanılan bölümdeki binanın üst katında eski antalyaya özgü insan maketleri vardır ve sesli betimlemeler, şiirler okunur. kahveyle ilgili olan şiir çok hoşuma gittiği için uzun bir zaman geçmesine rağmen aklımda kalmış:

  kahve piştiği yerde
  gönül düştüğü yerde
  güzel çirkin aranmaz
  gönül düştüğü yerde

  kahveyi pişirmeden
  pişirip taşırmadan
  ben sana gönül verdim
  düşünüp taşınmadan...