• devlet konser salonunda dede efendi ve ıtri eserlerinin icra edileceği zaman dönemin kültür bakanı talat halmana bir mektup göndererek
    "sahnesinde beethoven çaldığım konser salonununu sizin talimatınız üzere müzelik eserler, tek sesin temsilcileri işgal ederse bana verilmiş olan devlet sanatçılığı ünvanını gönül rahatlığıyla iade ederim. çünkü o zaman benim gözümde bu ünvanın değeri ve şerefi kalmaz"
    diyerek şantaj yapabilmiş, ıtriye ve dede efendiye müzelik, tek ses diyebilme cüretini kendinde görebilmiş ve konser salonunda çalmalarını engelleyebilmiş dünyaca ünlü keman sanatçımız. boşuna dememişler "ben sana kral olamazsın demedim, taçsız kral olamazsın dedim" diye.
  • bir kişinin müzikle yakından ilgilenmesi veya sadece bir dinleyici olması suna kan'ı tanımasına yeterlidir. türkiye'nin en iyi keman virtuozlerinden birisi olan suna kan'ı birçok müzisyen kendine örnek almıştır.
  • sanatın, sanatçının, işine, kişiye, kendine, topluma saygının ne demek olduğunu -ne yazık ki üzücü bir vesileyle- hepimize göstermiş gerçek sanatçı. bütün çürümeye, yozlaşmaya, yokolmaya karşı bu ülkenin direnen yüzleri, bu insanlar işte.

başı sağolsun.

(bilgi için, bkz(http://www.milliyet.com.tr/…04/24/magazin/amag.html))
  • yasami boyunca kemaninin sesinin susmamasini istedigim, ve her daim mutlu gormeyi diledigim guzel sanatci.

(dikkatinizi cekerim, cumlenin sonundaki sanatci mecazi veya ironik bir sekilde degil, gercek anlaminda kullanilmistir. hani biz herkese sanatci demeye cok merakliyiz ya, o bakimdan)
  • bülent ecevit'in kendisine platonik aşk beslediği söylenir..
  • buhurizade mustafa ıtri efendi'yi irtica işareti olarak gören, kafa yapısının haritası 2-3 cümlesiyle çözülebilecek kemani...
  • yarın kendisini dinleyeceğim için mutlulukla bir daha hakkında yazılanlara bakmak için geldiğimde gerçeği bir kere daha keşfettiğim keman virtüözü. hakkınızda ne kadar az yazılıyorsa o kadar önemlisiniz bu ülkede. sevmem genellemeleri ama ne yazık ki haksız çıkarmayacaktır beni.
  • 1936 yılında dünyaya gelen, uluslararası başarılarıyla onur duyduğumuz bir keman solisti olan suna kan, beş yaşında müziğe başlamış, dokuz yaşında verdiği ilk konserinde mozart'ın no.5 keman konçertosu'nu ve viotti'nin la minör keman konçertosu'nu seslendirmiştir. öğrenimini ankara'da walter gerhard, izzet albayrak ve lico amar ile sürdüren sanatçımız, 1949'da özel bir yasayla fransa'ya gönderilmiş, paris konservatuvarı'nda gabriel bouillon'la çalışarak konservatuvarı birincilik ödülüyle bitirmiştir.

suna kan'ın uluslararası keman yarışmalarında kazandığı ödüller şunlardır: cenevre yarışması (1954), viotti yarışması (1955), münih yarışması (1959). sanatçımız 1957'de ise long-thibaud yarışması'nda "paris kenti ödülü"nü almıştır.yurtdışında çok sayıda turneler yaparak hemen bütün kıtalarda sanatını dinleten kan, ingiltere, fransa, almanya, italya, isviçre, belçika, hollanda, isveç, norveç, rusya, çin, japonya, kanada, amerika ve güney amerika ülkelerinde konserler vermiştir. üst düzey orkestralarla konçertolar yorumlayan sanatçımıza eşlik eden orkestralar şöyle sayılabilir: londra senfoni, los angeles filarmoni, bamberg senfoni, moskova senfoni, fransa ulusal radyo senfoni. yönettiği orkestralarla kemancımıza eşlik eden ünlü şefler arasında istvan kertesz, walter susskind, zubin mehta, hans rosbaud, louis fremaux, gotthold lessing, michel plasson vardır, "ikili konçerto" yorumladığı ünlü solistler ise şunlardır: yehudi menuhin, igor bezrodni, pierre fournier, andre navarra, frederick riddle.

1971 yılında devlet sanatçısı unvanıyla onurlandırılan suna kan, ankara oda orkestrasının kurucusu ve başkemancısıdır.

kaynak: http://guzelsanatlar.kulturturizm.gov.tr/…4adfd69fe
  • yıllar önce ders kitaplarından ismini ezberlediğim bu ismi bu akşam ilk defa canlı olarak dinleme onuruna eriştim. o bach'ın keman konçertosunu çalarken benim aklımdan ise şu soru geçiyordu. "saçlarının beyazlamış her bir teli yüz yıllık bir insan ömrüne bedel ise karşımda duran bu usta aslında kaç yaşında?"
  • 25 ocak 2009 aksami, kadikoy sureyya operasi nda tesadufen bilet bulabildigimiz, cana gurmen ile birlikte sahne aldiklari dinletide, 73 yasina ragmen sahnede dimdik gercek bir vituozu izlememizi saglayan kadin sanatcimizdir.
hesabın var mı? giriş yap