şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ingilterenin kuzeyinde, iskocya sinirina yakin bir sehir.
 • massachusetts eyaletinde, orada yasamayan herkesin middle of nowhere olarak tanimladigi, yasayanlarinin ise bi teselli sadece "huzurlu" olarak tanimlamayi tercih ettikleri mini sehir...*
 • yakin zamana kadar dünyadaki binlerce sehirden biri iken artik orada olan biri yüzünden alelade her lafi edildiginde kalpte bir siziya neden olmaktadir. hic gidilmemistir, görülmemistir. ama "o" ordadir ve artik sunderland baska bir sehirdir.
 • mevzubahis bölgede geceleri ne olup bittiği http://www.sunderlandnightlife.co.uk/ adlı adresten öğrenilebilir
 • amerika'daki massachusetts eyaletindeki adaşı ile alakası olmayan bir kuzey ingiltere şehri. sunderland university'i içinde barındırır. deniz kenarına kurulu olan bu şehrin limanı yük gemilerine kapalıdır ve sadece turistik amaçlı gemilerin bu limanı kullanma hakkı vardır.
 • manchester'a tren ile 3 saat uzaklıkta olan bir yer.
 • garip bir yerdir.

  bir senemi bu kuzey ingiltere şehrinde geçirdikten sonra aklıma düşen en uygun tanım bu: garip. newcastle'da dahi çalışan bir metrosu, üzerinden nil desperandum auspice deo yazan köprüsü, masallara konu olmuş winter garden'ı vardır ve, fakat, sakinlerinin bundan ne kadar haberi vardır bilinmez.

  denize bakan kısmı olan seaburn yıllar önce inşa edilmiş deniz fenerleri, uzayıp giden sahilleri ile o kadar hüzünlü bir yerdir ki insan bir an kendini ingiltere'de , britanya'da değil de tarihin derinliklerinde kaybolmuş bir ortaçağ kasabasında zannedebilir. ama eğer ki ben buraya gidip de hüznüme denk düşen bir mekan bulacağım diyorsanız unutmayın ki şehirde yaşayan ve 7/24 eşortman giyenlerden kendinizi korumanız lazım. aksi takdirde kafanıza bir bira şişesi yemeniz kaçınılmazdır.

  yaşlıların dediğine göre kendin has bir trajedesi vardır bu şehrin. ikinci dünya savaşından önce ingilterenin en güzel ve zengin şehirlerinen birisi iken , naziler tarafından ingilizlerin silah fabrikaları ve gemi tershaneleri burada bulunduğundan bombalarla dümdüz edilmiş. bugünlerde de geçmişle açığı kapatmak için her yerde bir inşaat devam ediyor.

  netice olarak sunderland, hakkında söylenecek daha bir çok şey olmasına rağmen insanı biraz düşününce ketum edebilen yerdir. görülmeli midir ? evet..
 • 177.000 nufusu olmasina ragmen 49.500 kisilik stadinin doluluk orani %95 olan futbol klubu ve sehri. yorum yapacak olursak her 15 gunde bir sehrin yaklasik ucte biri takimi izlemeye stada geliyor. takdire sayan
 • 180 bin nufusu olmasina ragmen her macta tribunlerini doldurduklari 48 bin kisilik bir stadyum u (stadium of light) olan sehir.nufusu stadin buyukluguyle karsilastiran sunderlandlilar da futbol takimlarina "dunyanin en buyuk takimi" diyorlarmis.
 • fm 2014'de kümede kalsın diye kıçımı yırttığım takım.

  bi gol yeme aq yeme ya...