*

şükela:  tümü | bugün
 • bir savaş terimi :
  iki ana amacı vardır:
  1-) cephanesi biten bir birliğin teslim olmak dışında yapabileceği tek şeydir.
  2-) siper savaşları sırasında, karşılıklı atışlar ve topçu desteğinin işe yaramadığı durumlarda arazi üzerinde ilerlemek için kullanılır.
  1942 yılının temmuzunda, general lommeer, askerlerine tankların üzerine doğru süngü hücumu yapmasını istediği için (otomatik tüfeklere süngü takamadıkları için kasaturalarını paket bandıyla tutturmaları oldukça komikmiş, bir arkadaşım oradaydı, o görmüş) 23 000 piyade telef olunca, kendisi divan-ı harbe verilmiş ve süngü yedirilerek cezalandırılmıştır.
 • makineli tüfeğin icadının ardından askerlik tarihinden kalkan hücum türü. son büyük süngü savaşları, gelibolu ve batı cephesinde yaşandı, süngü hücumunun en korkunç sonuçlarına örnek, alman tahkkimatına karşı saldırıya geçen ingilizlerde görüldü, yirmi dakika içinde alman makinalı tüfeklerinin korkunç çapraz ateşi arasında kalan binlerce asker yok oldu. benzer sonuçlar, çanakkale'de donanma topçusu ve çapraz ağır makineli tüfek atışları altında hücuma kalkan türk birliklerince de yaşandı, yüzlerce kişi dakikalar içinde hayatını kaybetti. süngü hücumu kavramı, toplu piyade savaşı ile birlikte, ikinci dünya savaşından itibaren tamamen ortadan kalkmıştır.
 • "süngü tak" komutuyla ölüme koşmaktır.
 • somme savaşı ile tarih sahnesinden çekilmiştir.
 • başarı şansı komutanıyla ve askerin imanıyla doğru orantılı olan hücum şekli..tarihsel süreç incelendiğinde bizim ordumuzun komutanları tarafından birinci dünya savaşı ve kurtuluş savaşı içinde gayet güzel uygulanmış ve netice alınmıştır. bu karar verilirken düşmanın durumu, arazinin bu hücuma elverişliliği, top menzili vs hesaba katılır..yani kuru kuruya "hiçbirşeyimiz kalmadı, eh süngü takıp ölelim bari" değildir iş...ha öyle yapanlar olmuştur, havalarını almıştır o ayrı..sen kalkıp tanka süngüyle hücum edersen tabi ki birşey elde edemezsin..ama düşman piyadesini uygun mesafeye çekmişsen ve gözü pek, imanlı, "ölürsem şehit, kalırsam gazi" fikrinde askerlerin varsa (bizim vardı çok şükür) süngü hücumu çok ideal bir hücumdur..türk ordusu tarafından çok başarılı olduğundan bir nevi simgesi olmuştur, süngü ve süngü hücumu..aslına bakarsanız ordu içinde bu özelliğinden dolayı biraz da kutsal bir yeri vardır süngü hücumunun.
 • kendi siperinizden çıkınca kambur nizam alarak hedef küçültürsünüz. düşman siperine yaklaştıkça çapraz koşu yapıp sipere atlayınca süngü ile karşılıklı girişeceğiniz hücum şekli.
 • hem bu emri verecek komutanda hem de emri yerine getirecek askerlerde mangal gibi yürek ve tarif edilemez bir vatan sevgisi gerektiren hücum şekli. çanakkale savaşındaki atalarımız gibi...