şükela:  tümü | bugün
 • yazar. teorik sol dergilerde makaleleri yayınlanır. troçkist görüşe yakındı(r).
 • 1968'de odtü öğrenci birliği ikinci başkanı olan can savran 'ın kardeşi. türkiye'de sınıf mücadeleleri cilt 1 (1919-1980) adlı küçük ama güzel bir kitabı vardır.
 • türkiye de verdiği konferansta chantal mouffe un simultane tercümesini de yapan troçkist teorisyen sungur savran aynı zamanda türkiye nin önemli feministlerinden pazartesi dergisi yazarlarından gülnur savranın eski eşidir.
 • turkiyede simultane ceviri denince eline su dokulemeyenlerdendir...
 • 1 mart 2004 tarihinde işçi mücadelesi gazetesinin web sitesinde hrant dinke yazılmış çok güzel ve çok anlamlı bir açık mektubu yayınlanmış yazar:

  http://www.iscimucadelesi.net/…dem/gundem010304.htm
 • istanbul 2. bölgede bağımsız adaydır.

  http://www.iscimucadelesi.net/…gundem-secim20-4.htm
 • düşünüyorum da, eğer üçüncü cehpecilik denen bir olgu var ise, kendisinden daha uygun kim bulunabilir diye. nutkum tutuk.

  zorunlu göç sonrasında hızla proloterleşmiş kürtlerin "emeğe dayalı siyaset" etrafında seçimlere girmelerinin baskın oran isminin etrafında olabileceğine ihtimal vermenin nasıl aşırı bir optimizm batağı olduğunu kürtlerin kendi adaylarını çıkarması ile analmış bulunuyorduk. lakin, simdi cıkıp sungur savran'ın bu iki adayın da yaslandıgı tabanları kalın çizgilerle de olsa temsil edemeyecek oldugu iddia edilebilir mi? hem etnisiteye dayalı siyaset güden dtp'nin hem de emek odaklı oy kullanacakların adresini ben bu isimden gayrı yere koyamıyorum. sol çevrelerin oylarını eğer ortasınıf sol kalıntılar ile türk-kürt emekçiler aynı partiye asla oy vermez diyorsanız susarım. lakin bunun mümkünatına dair zerre kadar inanç varsa, baskın oran gibi akademide değeri tartısılmaz lakin emek siyasetine fazlasıyla uzak bir isim etrafında olmasını mümkün gören var mı?

  keşke hem kürtlerce hem de odp cenahınca "sungur savran" evvelden benimsenseymiş. yıllarca sendikaların içinde eğitmen olarak yer almış, bunun yanısıra entellektuel doygunluguna ek olarak liberal sol kalıplar yerine marksist çerçeveden bakabilen bir aday ancak kürt proloterlerini ve ortasınıf istanbul solunu birleştirebilirdi. şimdi her yer paramparça. ezilenlerin sosyalist platformu'nun da füsun bandır'ı aday çıkardığı bir ortamda her artık klasik demekten usandırmış bir pre-hizipçilik gormek can sıkıcı.
 • adaylığını, pazarlıkların ve de kapı arkasındaki kapışmaların dışında kalarak açıklamasını mütevaziliğine bağladığım istanbul 2. bölge bağımsız milletvekili adayı.
  keşke bir parça kariyerist olsaydı da adaylığının desteklenmesi konusunda sosyalist çevrelere azcıcık basınç uygulasaydı.
  desteklenesi bir adaydır. baskın oran'a verilecek oylar ne kadar mühimse sungur savran'a verilecek olan oylar da o derece mühimdir nazarımda.
  esasen gönül isterdi ki 2. bölgenin tek bağımsız adayı olsaydı da meclise taşınsaydı.
 • ikinci bölgede bağımsız aday olan sungur savran, gerçekten bağımsız ve sosyalist solun temel değerleri açısından tutarlı bir alternatif olarak göze çarpıyor. yine de kendini ifade etmesi için yeterli zemini -sürpriz olmamakla beraber- bulamadı.
 • 2007 seçimlerinde toplam 146 (yazıyla: yüzkırkaltı) adet (yüzde 0.01'den de az) oy almış olan aday!