şükela:  tümü | bugün soru sor
 • vakti geldiği halde dışarı çıkmamakta direnen, içeride biraz daha kalması plasental yetmezlik, ortamda mekonyum bulunması vb. gibi sebeplerle tehlikeli olabilecek bebekleri dışarı çıkmaya ikna etmek için içinde bulunduğu ortamı sıkıcı, gergin, kasılan bir hale getirmek için ilaç * * marifetiyle oluşturulan sancı.
 • suni döllenme sonrasında lazım olur bu.
 • bebeğin kafası büyükse eğer ve de anne adayı hamileliğinin 9.ayına girmişse eğer, doktorların erken doğum şekli olarak tercih edebildikleri bir yöntemmiş aynı zamanda.
  zavallı kuzenim 6 saattir ıkınıyor bu meret yüzünden..

  işe yaramadığı takdirde sezaryen yapılıyormuş.
 • fena bişi. hele ki suni sancıya ragmen bebek normal yollarla gelmeyi reddettiğinde ve dr.nuz sezaryen kararını verdiğinde agrıyı sonlandırsalar da canınız acımaya devam ediyor.*
 • doktorun damla sayısını artırmak için geldiği zaman, dur bi nefes alayım, şimdi daha sık aralarla gelecek sancı demek isteyip diyemediğiniz, suni olarak verilen sancı.
 • (bkz: pitocin)
  (bkz: synpitan)
 • erken doğum yapmak üzere olan annenin işini hızlandırmak, sancı şiddetini arttırmak için damardan enjekte edilen bir tür serum.. ağrı eşiğinizin yüksekliğine göre ilk 1 saat ile 3 saat kadar bir sürede hiç bir şey hissetmiyorsunuz.. buna güvenerek herşeyin rahat geçeceğini zannetseniz de 4. saat itibariyle belden kasıklara doğru 15 dakikada bir, olmadı yarım saatte bir sancılar vurmaya başlar.. zaman ilerledikçe bu sancılar şiddetlenir, süresi kısalır ve tahammül sınırlarını zorlayan bir seviyeye gelir.. açıkçası hiçbir şeye benzemeyen bu acı belki de leğen kemiğine tekabül eden bölgenin bir mengeneye sıkıştırılmasına, bazen de içinize sokulan bir alet ile kemiklerinizin iki yana doğru esnetilmesine benzetilebilir.. artık böyle birşey başınıza geldiğinde ne tür bir acı çekeceğinizi tezahür etmek de tamamen hayal gücünüze kalmış.. sadece şu kadarını söyleyebilirim; acıya tahammülü fazla olan ve bir miktar da bünyesinde mazoşistlik barındıran bendeniz 16 saatlik suni sancı işleminin son saatlerinde saçlarımı çekiyor, tırnaklarımı bacaklarıma geçiriyordum.. ben açıkçası şanslıydım.. zira suni sancı ile başlatılan doğumların ortalama 48 saat sürdüğünü doktorum tarafından sonradan öğrendim..
  sonuç itibariyle; allah'ın düşmanımın başına vermesini dilediğim sancı.. o derece..
 • jinekologun " bak simdi seni dogurtmadan once iskence edicez " deme sekli.
  tibbi bir zorunluluk olabilir eyvallah, ama bu da can be kardesim.
  direk oldurseler de kadin rahat etse. o derece berbat bir sey yani.
 • bir buradaki yorumlara bakıyorum, birde 8 saatten fazladır suni sancı verilen ve hiçbir etki etmeyen hiç sancısı olmayan eşime bakıyorum. bizim oğlan annesi gibi inatçı sanırım, suni sancı verildikçe yukarı doğru kaçıyor :)
  ama artık özledik çok, haydi oğlum gel artık.

  tanım: herkeste aynı etkiyi yaratmayan, eşimden gördüğüm kadarıyla korkulacak bir şey olmayan sancı.
 • doğal bir sürece yapay müdahele.
  çoğunlukla uygulanma sebebi şudur: bir an önce doğur git sıradaki gelsin.
  özel bir durum olmadıkça size uygulanmasına izin vermeyin. gidin sancınızı evde çekin. doğum yaklaşınca hastaneye gidin.

  edit: bu tespit iki adet doğum ve doktor ve sağlık personelinin itirafı üzerine yapılmıştır.