şükela:  tümü | bugün
 • kitaplarda adı "türkiye'de çağdaş cerrahinin kurucusu" olarak geçen cemil topuzlu'nun (1868 - 1958) 30 kasım 1934'te "türkiye tıp encümeni"ne okuduğu bildiri; başlığı "sünnet lüzumlu mudur?"

  *

  pekâlâ biliyoruz ki, bugün biz müslümanlar şu iptidai âdeti sırf din için sürdürüyoruz. en garibi de, pek çok insan, sünnetin dinimizce farz olduğunu ve sünnet olunmaz ise müslüman olamayacağını zanneder. halbuki peygamberimiz sünneti farz yapmadığı, yani kati surette emretmediği gibi kendisi de sünnet olmamıştır. şu asırda bu gayet gülünç ve iptidai operasyonun hiçbir değeri, hiçbir yeri olmamalıdır.
  herkes kendi dininde serbesttir. ancak kendisini müdafaadan aciz ve hiçbirşeyden haberi olmayan birtakım küçük çocukları yakalayıp aldatarak, din uğrunda mühim bir uzvundan mahrum ve bazen de sakat [bırakıp] günlerce, aylarca ıstıraplara ve ölüm tehlikelerine bile maruz bırakmak doğru mudur? on sekiz yaşını geçtikten sonra arzu eden bir erkek sünnet edilmesini isteyebilir; ve sünnet olsun buna hiçbir itirazım yok. ancak masum çocuklara din perdesi altında ıstırap çektirmemeli. on sekiz yaşına kadar hiçbir çocuğa sünnet ameliyesi yapılmasına müsaade etmemeli.
  güya sünnetin temizlik bakımından faydası varmış. günde bir defa ve birkaç saniye sürecek olan temizleme işini yapmayıp da cinsel organın mühim bir parçasını kesip attırmakta hiçbir mantık yoktur. el ve ayaktaki tırnakları her gün temizlememek ve ara sıra kesmemek için tekmil tırnakları kökünden söküp mü çıkarırız?
  sünnetin fimosis ve buna benzer hastalıkların önüne geçeceği iddiasına gelince; bu gibi hastalıklara nadiren tesadüf olunur. tedavi ile geçeceği gibi, icap ederse vaktinde lazım gelen ameliyat ağrısız yapılır. lakin binde bir kişide tesadüf olunan bu hastalıklar için bütün müslüman çocukların mühim bir uzuvlarını hayatları bahasına ve din uğruna kestirmekte mana nedir? din telkini olmaksızın düşünelim. sünnet olmamış on bin kişide birinin fimosise müptela olabileceğini ileri sürerek bütün erkek çocukları sünnet ettirmeyi [teklif etmenin] ileride apandisit hastalığına uğramasın diye bütün insanların doğduktan sonra apandisini çıkarmayı teklif etmekten ne farkı var? çocuklarda sünnetin zararlı olmadığını iddia edenler de var [ama] günlerce yaraları kapanmayarak ıstırap çekenlere, sakat kalanlara, hatta ölenlere bile tesadüf olunuyor. hele sünnetten sonra sinir hastalıklarına tutulan çocuklar pek çoktur. bu gibi hastalıklar ekseriya biçare yavrunun şiddetli heyecan geçirmesinden ve pek çok korkmasından ileri geliyor. memleketimizde sünnet hakkında henüz resmi bir istatistik tutulmamış olduğundan, ölen, sakat kalan ve sinir hastalıklarına tutulan çocukların doğru bir surette sayısını bilemiyoruz. bunun tetkikini sağlık bakanlığı'ndan bekleriz.
  arkadaşlar,
  din için yapılan şu sünnet ameliyesinin asla faydası olmayıp, bilakis kötülüğü ve tehlikesi aşikâr bulunduğunu tasdik edeceğinizden şüphem yoktur. sünnet ameliyesinin müslümanlık dininde farz olmadığına; pek iptidai ve tehlikeli bir âdet olduğuna; on sekiz yaşından evvel çocukların asla sünnet ettirilmemesi ve bu yaştan evvel sünnet ettiren ve sünnet ameliyesi yapan kişilerin cezalandırılmasına dair bir kanun tasarısı hazırlayıp, sünnet mevsimi olan ilkbahardan evvel büyük millet meclisi'ne gönderilmesini isteyelim.
 • tv'de gordugum bi antropolog eski zamanlarda masturbasyonu yasaklamak amaciyla yapilan bi sey oldugunu soylemisti.
 • v1.00'dan ufak bir yama ile v1.01 e yükseltgenme olayi.
 • aids riskini azalttigi bilimsel olarak kanitlanmis. dalga gecerken haberlerde gecen altyazi sayesinde ogrenmis oldum ve de ettigim butun laflari turk erkeginin bir bildigi varmis diyerek geri aldim. ozur diliyorum.
  (bkz: turke bir sey olmaz)
 • abd'deki okullarin asistanlarina sagladigi saglik sigortasi hedelerinde sigorta kapsami disindaki eylem.
  kendi beceriksiz doktorlarina guvensizliklerinden mi, gereksiz gorduklerinden mi, yoksa yirmili yaslarina gelmis asyalilar kesse ne olur kesmese ne olur gibilerinden bir adam sendeci tavirdan midir bilinmez.
 • yedi sekiz yaşlarında yaptırıldığında çocuğu dumura uğratan, alt üst eden bir olay. ne yazık ki çok yaygın olarak koca koca, pipi nedir kuku nedir farkına varmış çocukları yatırıp canlı canlı* kesiyorlar. çocuklar pipilerinin kesilip biçildiğini izliyor, sonrasında o yarayla dolaşıyor, iyileştiğindeyse "ben bu pipiyi istemiyorum, düzeltin pipimi, eski pipimi istiyorum" diyebiliyorlar. al sana travmanın önce gideni. arkadan geleni ise pipisini kaybetme korkusu bilinaçaltına oya gibi işlenmiş bir sürü maganda. ondan sonra oturup "hergün peşime bıyıklı takılıyo" der misin? dersin dersiiin.
 • “bir iç organ olan penis başının üzerindeki deriyi kesmek, göz kapağını kesmekten farksızdır. sünnet penisi inceltir, kısaltır, cinsel zevki azaltır”

  http://www.hurriyet.com.tr/…gid=112&srid=3428&oid=5
 • kalici degil geri dönüsü olan bir müdahaleymis efenim.
  http://www.psurg.com/fskin.html