• ikindi namazının sünnetiyle yatsı namazının ilk 4 rekat sünnetini kılmayarak katıldığım kampanyadır. çoğunlukla öğlenin de ilk 4 rekatını aksatıyorum.
  • olm bu isveçliler, fransızlar, kanadalılar, japonlar, avustralyalılar falan mal lan.

sünnetin sağlıklığı olduğu milyonlarca kez kanıtlanmasına rağmen sünnet olmuyorlar. mal lan bunlar.

ha bir de, vücutta sürekli çıkmaya devam eden, saç, sakal, kıl, tırnak vb. şeyler ile bir daha yerine gelmeyecek deriyi kesmeyi nasıl karşılaştırıyorsunuz lan? olm hakketen bu kadar mı çarpıtır insan düşüncelerini.

ha bir de yeri gelmişken, böbreklerinizden birini aldırmanızın, böbrek kanseri riskine yakalnma olasılığını %50 azalttığını biliyor muydunuz? ayrıca ağzınızdaki tüm dişleri söktürüp takma diş tekneolojisine geçerek, çürük tehlikesini de halledebilirsiniz.
  • burada sünnet hakkındaki fikirlerimi paylaşmıştım ancak linke tıklayıp okumaya üşenecekler için buraya da özetleyeyim

sünnete hayır dememin bir kaç gerekçesi var:

1- çocuğun rızası olmadan onun bedeni üzerinde geri dönüşümsüz ve keyfi bir cerrahi işlem uygulatmanın yanlış oluşu. çocuğum belki ileride müslüman olmayacak ya da olacak ama sünnetsiz olmayı tercih edecek, nereden bilebilirim bunları? aklı başına gelince sünnet olmayı isterse onunla artıları eksileri anlayabileceği şekilde anlatır kararı ona bırakırım.

2- uygulama keyfi çünkü sağlık açısından anlamlı bir faydası yok. hekimim ve gerek çocuk cerrahı, gerekse ürolog bir çok arkadaşımla konuyu konuştum bilgi almak için. eğer tekrarlayan bir idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu çıkışında darlık ya da anatomik bir sorun yoksa sünnetin hiç bir faydası yok. ileride cinsel yolla bulaşan belli hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürüyor sadece ama bu ihtimal için ödenen bedel çok ağır, yani cost effective bir işlem değil kesinlikle. zaten gereklilik durumunda hekimler kendileri öneriyor sünneti.

3- penis ucundaki doku basit bir deri uzantısı değil, penis ucundaki sinirden hassas iç dokuyu koruma, salgılarla kayganlaştırma ve zedelenmesini engelleme gibi görevleri var. bu deri kaldırıldığında alttaki bölgenin cildi sertleşiyor, hassasiyeti azalıyor. ayrıca bu kesilen deri katlantısıyla birlikte 20000 kadar sinir ucuna ve o ölçüde algıya(yani hazza) elveda diyor erkekler.

4- bu bir cerrahi işlem ve komplikasyonları var, peniste kalıcı şekil bozuklukları, yanıklar gelişebiliyor, her cerrahi işlem gibi bir riski var ve bu risk ancak gereklilik durumunda alınmalı diye düşünüyorum. durduk yere çocuğumu niye ameliyat ettireyim
  • bana yıllar önce okuduğum ve bugüne dek tümüyle unutmuş olduğum bir gazete haberini anımsatan kampanya!

belçika'da mıydı, hollanda'da mıydı, almanya'da mıydı ya da oralarda başka bir memlekette miydi; çocukluğunda geleneksel nedenlerle sünnet ettirilmiş bir genç adam, ailesini mahkemeye vermişti habere göre. kendisinin onayı dışında sünnet ettirilmek suretiyle alacağı cinsel hazzın kısıtlanmış olduğu savlamasıyla... davayı kazanmıştı; iyi mi?
  • kiz cocuklarina yapilinca canilik olan sunnetin neden erkek cocuklarina yapilinca olagan karsilaniyor diyerek katildigim kampanya.
  • benim destekleyeceğim kampanya olabilir de aklıma takılan bir husus var.

tamam destekledim ve çocuğu ( bu arada çocuk yok ufukta da görünmüyor ) sünnet ettirmedim diyelim lakin bir şey duymuştum askere giderken kontrol ediliyormuş sünnetli mi değil mi diye. askere giderken kesmesinler benim çocuğumun çükünü bozmasınlar psikolojisini. zaten askere gidiyorum diye stresli çocuk...

(bkz: doğmamış çocuğa don biçmek)

edit: böyle bir sıkıntı yokmuş. o zaman destekliyorum ama yine de babasıyla bu konuyu tartışmam lazım da aslında banane ya çük çocuğun çükü kendisi karar versin. ama kestirmem derse ben desteklerim yani.
  • bir çocuğun beden bütünlüğüne ''temiz oluyor'' vicdan rahatlatmasıyla doğru düzgün hiçbir araştırma yapmadan içten içe sevap kazanma arzusuyla saldırmanın altındaki saçmalığı gören herkesin katılması gereken kampanyadır.

sünnet oğlunuzun bedeninin çok işlevli bir parçasını geri dönülmez bir biçimde yok etmektir. lütfen konuyu araştırın. sektörü ayakta tutmak için yazılmış sünnet pompalama yazılarını görüp yetinmeyin. bedenimizdeki her parçanın bir işlevi olduğunu unutmayın.
  • sünnetle, estetik operasyonları şu şekilde aynı yerde tutamayız. kadın daha büyük memeler isteyip istemediğine 18 yaşından sonra bilinci yerindeyken karar verir, aynı şekilde bir erkek burnunu beğenmiyorsa aklı başında bir yaşa gelince ister büyültür, ister küçültür.

fakat sünnet bizim uygun bir hastane arayıp, iş çıkışı uygun bir zamanda olduğumuz bir operasyon değil; ailelerimizin bizim bilincimiz yerinde değilken ya da bize seçme şansı vermeden uygulattığı bir operasyondur.

o yüzden standart bir estetik operasyondan farklı olarak kişinin beden bütünlüğüne müdahaledir.
  • penis ucunun kesilmesi kimin, neden aklına gelmiştir arkadaş.ne alıp veremediğin vardı yani o zavallı et parçasıyla..belki benim ona ihtiyacım var,belki oynarım ben onunla zaman geçiririm.belki çok mutlu olacaktım onu kesmeseydiniz.
    sonuna kadar destekliyorum bu kampanyayı hatta çoktan suç olması gereken bir eyleme karşı geciken bir tepki olduğunu düşünüyorum.

(bkz: vücut bütünlüğünün ihlali)
  • adamlar sırf gelenek diye sana mutilasyon yapıyor sen de bunu adam oldum diye marifet sayıyor etrafta geziyorsun. aksi birşey duyunca da bildiğin tek şey olan hayvan seksi üzerinden millete küfür ediyorsun. o bu şekil giyinir bu şu şekil giyinir seviyesindeki algı ziyanı eyyorlamam bu kadar adamından farkın yok farkında değilsin. konu sanki sünnet olan yetişkinler. kundaktaki bebeye bu işlemi reva gören topluma dönük bir eleştiri bu. şimdi senin ananı gergedan gibi seven baban inancı gereği kulağının yarısını köpek gibi kesmek istese, devlet isteyen istediğini yapar mı demeli. hem kulak kir de tutmaz sağlıklı enfes mi olur demeli. konu normları sorgulamak ve faydasız, mantıksız ve hatta zararlı olanları değiştirmek.
    gerçi suç sende değil senin gibi ana bacı seviyesini aşamamış liseli ergenleri sözlüğe alan sedet'te.
hesabın var mı? giriş yap