şükela:  tümü | bugün
  • çocuğa korktuğu, istemediği bir şeyi zorla yaptırıyoruz.
    babanın yasasını kabullenmesini talep ediyoruz.
    bedeninin bütünlüğüne rızası dışında müdahale ediyoruz.
    hayatı boyunca taşıyacağı, hatırlayacağı bir iz ile toplumun, kültürün, yasanın müdahelesini ve bunların gücü karşısındaki zayıflığını, çaresizliğini ve pasifliğini içselleştireceğini, bir daha baş kaldıracak gücü bulamayacağını öngörüyoruz.
    işte şiddet.
    hiç olmazsa daha kendini bilmezken halledelim de kalbinde iktidarın izi kalmasın.

edit : arkadaşlar iktidar derken binlerce yıllık insanlık tarihinde toz zerresi bile olmayan üç beş siyasetçiyi kastetmiyorum herhalde.
  • katılıyorum. akp çocuklarımızın çükünü kesmektedir.
  • doğru tespittir. çocuğun fikri alınmadan erkek çocukların hayatında bu kadar travmatik olan bir işleme gerek yok.
    bir müslüman olarak yaptırmayacağım işlemdir. çok isterse büyüyünce kendi yaptırsın.
    arap adetlerini islam sanmaktan ne zaman vazgeçeceksiniz?
    not: iktidar denince aklınıza sadece akp geliyorsa biraz foucault , weber filan okuyun arkadaşlar.
    not2: türkiye'de erkek çocuklarındaki kekemeliğin çok büyük kısmı sünnet korkusu kaynaklıdır. araştırmaları inceleyebilirsiniz. ben de hayatımda hiç timsah görmedim ama var olduklarını biliyorum.
  • sünnet bir tür yahudi geleneğidir.
  • şu başlıkları görünce kahkaha atasım geliyor. bu mantıkla kendi çocuğunu öpmek de iktidar baskısı, öpmeyin çocuklarınızı izin almadan. önce çocuklar öpme arzunuzu onaylayacak yaşa gelsin!*

hayatımda sünnet olduğu için travma yaşayan, kompleksli olan, herhangi bir eziklik duygusu hisseden insan görmedim.

sünnet meselesini hatırlayıp hatırlayıp gülüyor herkes, ne iktidarı ya. * her şeyi bu kadar büyütmeyin, çok sıradan ve zararsız olay.
  • tüm semavi dinlerde sünnet vardır ve uygulanmaktadır.
    yeni doğan bir çocuğun dinsiz olamayacağı kabul edilir.
  • bence bir erkek olarak çocuğun anası üzerinde iz bırakıp çocuğun var olmasına yol açmak kadar büyük bir iz değildir.

edit: hayır utanmadan çocuğa türkçe öğretiyoruz. çok ayıp!!! öğret fransızca ingilizce.. çok ayıp... ironiden anlamayan neslin ecdadına sevgilerimi iletmeyi de bir borç bilirim.
  • lan mallar iktidar derken akp'den bahsetmiyor, daha geniş anlamda iktidardan bahsediyor orada.

işin bir komik yanı da kitaplarında "atalarınızın babalarınızın dini diye bir dine mi inanacaksınız, ya yanlış bir şeye iman etmişlerse" diyenler bunu yapıyor.
  • sünnet, türk ve hatta tüm ortadoğu coğrafyasında erkeklerin bu kadar sorunlu ve şiddete eğilimli olmasında en büyük rolü oynayan travmatik olayların başında gelir.

sünnet, vücut bütünlüğünü bozduğundan çocuk istismarına da girer. hiç bir çocuk sırf ebeveynleri buna inanıyor diye, seçme hakkı olmadan, dinle ilgili bilince ulaşmadan buna mecbur bırakılmamalıdır.
  • doktor çocuk sünnet olsun demeseydi yaptırmayacaktım. tıbbi bir gereklilik yoksa bedene yapılan bu müdahalenin yersiz olduğunu düşünüyorum.