şükela:  tümü | bugün soru sor
  • biraz sünnilikten, biraz da alevilikten alıp kıçımdan uydurduğum mezhep olan sünneviliğe mensuplara verilen isim.
    bu mezhebe ilk mensup varlık ise oğlum ali osman. kendisi muhabbet kuşudur. bu mezhep haktır maktır bilmem ben orasını. bizim oğlana zamanında isim koyarken düşündüm, "lan bunun adının yüzde 50'si alevi, yüzde 50'si sünni" dedim. senden olsa olsa sünnevi olur dedim. iyi ki de demişim. çok kral sünnevi oldu aslan parçası.

edit: alttaki suser çok önemli bir noktaya değindi, toplumsal uzlaşı. ali osman bunu islam dünyasında sağlayabilecek kudrete sahip bir birey, bir lider.

edit 2: birkaç suser bana eleştrel mesaj attı. ebu hanife manife biri birşeyler dedi. o diyince sünnilik oluyor da, ali öldürülünce ali yandaşlığından mütevellit alevilik oluyor da, ben dine yeni bir yorum getirince niye olmuyor? mis gibi de oldu işte sünnevilik be. adı güzel bir kere;
    -sen nesin?
    +sünniyim/aleviyim. ya sen?
    -sünneviyim.
  • toplumsal kaynasma yolunda ali osman onemli bir adim atmis. allah kabul etsin.
  • sünnevi ismini sevdim. bizimki gibi alevi ailede doğup büyüyen ama beş vakit namazını kılıp, dini tam yaşamaya çalışan ağabeyim olur kendisi. alevi mi sünni mi bilemeyeceğim ama sünnevi net oturmuştur.