şükela:  tümü | bugün
 • bir kimlik olarak "sünni", alevi olmamak anlamı dışında fonksiyonsuzdur. bu da alevi sünni farkı başlığında genişçe bahsedilmesi gereken bir konudur.

  edit: sözlükteki entrilerin %60'ı siliniyor yıllar içinde (uçma, kaçma, kendi isteği ile silme), tanım içeren ilk entrylerle beraber. burda da öyle olmuş;

  sünni tanım olarak, sünnilik dahilindeki mezheplere (hanefi, şafi gibi) göre itikad ve ibadet eden müslümana denir. ama türkiye'de sünni olmayan mezheplerle bu ibadet ve itikad farklılıklarını bile bilmeyenler için sünni olmanın bir anlamı vardır. sünni olmayan müslümanlardan olmamak yani alevi olmamanın belirteci bir kimlik. bunun en güzel örneklerini sünni islamın hiç bir emrine tabi olmamakla birlikte (namaz, oruç, içkiden kaçınma, tesettür vs. vs), hatta olanları gerici, alt sınıf gören kişiler aileler, cocuklarının alevi bir kız ya da oğlanla evlenmesi gündeme geldiğinde buna muhalefet ettiklerinde görebiliriz.
 • ankarada elime verilen bir erotic shop kağıdında suni kelimesinin yerine yanlış yazılmış kelime.
 • muaviye ve hz ali'nin savaştığı dönemde yaşasaydım kimin tarafında olurdum diye düşünürken; kendi kedime düşünülecek bişe yok tabiki hz ali tarafında olurdun diyorum . acaba ozaman ne olmuşta islam iki cepheye bölünmüş de insanlar koskoca hz ali duruken ebu cehil ve hind den olma muaviye tarafına geçmiş diye düşünüyorum. bi yerde bi yanlışlık var ama ne.
  dedemin meshebi ,bababım meshebi ve sorarsalar benim meshebim. skolastik bir inancım var galiba .
 • (bkz: sünnilik)
 • kesinlikle alevi kelimesinin zıttı değildir...
 • artık saçma sapan insan tanımlamalarında bırakılması gereken tanımlama kelimelerinden sadece bir tanesi. bu zamana kadar yapılan hatalar yapılmış ama bundan sonra yapılmasın bari. insanlara ama sen alevi'sin ama sen kürt'sün, sen doğulu'sun gibi cümleler bitsin, konuşulmasın. bırakın insanlar ne yapıyorlarsa nasıl yaşıyorlarsa yaşasınlar, ister ramazanda oruç tutmasınlar, ister nasıl iabdet ediyorlarsa öyle etsinler. yeter artık yeter! bundan sonra ancak biz özgür oluruz. öyle akape anayasalarıyla falan değil. özgürlükçüyse, demokratiklikten yanaysa akape'nin anayasaları, yasaları; neden türkiye'nin basketbol maçında ponpon kızlar başbakan orada diye çıkarılmadı?
 • ingiliz destegi ve petrol $$$ sayesinde, içtihat kapilari bazi ehli sünnet alimlerince 1 kere ligine mahsus açildi. bu rüsvet sayesinde vahhabilik (selefilik) ehli sünnet'in 5ci mezheb diye mesrulastirildigi zannediliyor..

  allah diyor firkalara bölünmeyin. ehli sünnet e bagli oldugunu iddia eden gruplar ise bölündükçe bölünüyor.

  hak i esas almayan firka(lar) için dogal bir sonuç bu.

  (bkz: osmanlı imparatorluğu ve islami gelenek/#21421071)
 • askerde bir astsubay, bi uzman çavuş tarafından suni yani yapay anlamında kullanılan kelime. herif, açık arazide doğal korunakların olduğunu, ama bazen de "sünni" korunakların bulunabileceğinden bahsetmişti bi gece dersinde.
  (bkz: #19721805)
 • ortaokulda din ogretmenine sordugum -biz neyiz? sorusuna aldigim cevap. derste mezhepler inceleniyordu, bizim ailede de konusulmaz din mevzulari, herkes inanmak istedigine kendi inansin, okusun ogrensin karar versin diye. e ben de merak ettim acaba biz hangi mezhepteniz diye, adam da -herhalde sunnisiniz, ben ne bileyim kizim git babana sor demisti. onca yil gecti hala da sormadim babama, ne anlami var ki gruplasmanin, isimlendirmenin, ayrilmanin.
 • piçleri rahatsız eden müslüman.

  ne demiş albay:

  dünya hakkını kullandı ve kaybetti
  piçlere yol açın
  taç koyun başlarına...