*

şükela:  tümü | bugün
 • bir kimlik olarak "sünni", alevi olmamak anlamı dışında fonksiyonsuzdur. bu da alevi sünni farkı başlığında genişçe bahsedilmesi gereken bir konudur.

  edit: sözlükteki entrilerin %60'ı siliniyor yıllar içinde (uçma, kaçma, kendi isteği ile silme), tanım içeren ilk entrylerle beraber. burda da öyle olmuş;

  sünni tanım olarak, sünnilik dahilindeki mezheplere (hanefi, şafi gibi) göre itikad ve ibadet eden müslümana denir. ama türkiye'de sünni olmayan mezheplerle bu ibadet ve itikad farklılıklarını bile bilmeyenler için sünni olmanın bir anlamı vardır. sünni olmayan müslümanlardan olmamak yani alevi olmamanın belirteci bir kimlik. bunun en güzel örneklerini sünni islamın hiç bir emrine tabi olmamakla birlikte (namaz, oruç, içkiden kaçınma, tesettür vs. vs), hatta olanları gerici, alt sınıf gören kişiler aileler, cocuklarının alevi bir kız ya da oğlanla evlenmesi gündeme geldiğinde buna muhalefet ettiklerinde görebiliriz.
 • ankarada elime verilen bir erotic shop kağıdında suni kelimesinin yerine yanlış yazılmış kelime.
 • muaviye ve hz ali'nin savaştığı dönemde yaşasaydım kimin tarafında olurdum diye düşünürken; kendi kedime düşünülecek bişe yok tabiki hz ali tarafında olurdun diyorum . acaba ozaman ne olmuşta islam iki cepheye bölünmüş de insanlar koskoca hz ali duruken ebu cehil ve hind den olma muaviye tarafına geçmiş diye düşünüyorum. bi yerde bi yanlışlık var ama ne.
  dedemin meshebi ,bababım meshebi ve sorarsalar benim meshebim. skolastik bir inancım var galiba .
 • (bkz: sünnilik)
 • kesinlikle alevi kelimesinin zıttı değildir...
 • artık saçma sapan insan tanımlamalarında bırakılması gereken tanımlama kelimelerinden sadece bir tanesi. bu zamana kadar yapılan hatalar yapılmış ama bundan sonra yapılmasın bari. insanlara ama sen alevi'sin ama sen kürt'sün, sen doğulu'sun gibi cümleler bitsin, konuşulmasın. bırakın insanlar ne yapıyorlarsa nasıl yaşıyorlarsa yaşasınlar, ister ramazanda oruç tutmasınlar, ister nasıl iabdet ediyorlarsa öyle etsinler. yeter artık yeter! bundan sonra ancak biz özgür oluruz. öyle akape anayasalarıyla falan değil. özgürlükçüyse, demokratiklikten yanaysa akape'nin anayasaları, yasaları; neden türkiye'nin basketbol maçında ponpon kızlar başbakan orada diye çıkarılmadı?
 • askerde bir astsubay, bi uzman çavuş tarafından suni yani yapay anlamında kullanılan kelime. herif, açık arazide doğal korunakların olduğunu, ama bazen de "sünni" korunakların bulunabileceğinden bahsetmişti bi gece dersinde.
  (bkz: #19721805)
 • ortaokulda din ogretmenine sordugum -biz neyiz? sorusuna aldigim cevap. derste mezhepler inceleniyordu, bizim ailede de konusulmaz din mevzulari, herkes inanmak istedigine kendi inansin, okusun ogrensin karar versin diye. e ben de merak ettim acaba biz hangi mezhepteniz diye, adam da -herhalde sunnisiniz, ben ne bileyim kizim git babana sor demisti. onca yil gecti hala da sormadim babama, ne anlami var ki gruplasmanin, isimlendirmenin, ayrilmanin.
 • diğer tüm müslüman çeşitleri gibi, bağlı bulundukları mezhebin dışındakileri "müslüman" saymazlar.

  ve diğer tüm müslüman çeşitleri gibi, kendi mezheplerini tek hak mezhep, diğerlerini ise sapkınlık olarak görürler.

  örneğin alevilere karşı olmadık yakıştırmalarda bulunurlar. kimi ülke yönetimlerini şii olduğu için sünnilere zulmetmekle itham ederler. şiilik ve aleviliği sapkın inançlar olarak nitelerler.

  buna karşın, halkının %50'si ateist, kalan %50'si şii olan azerbaycan'dan "müslüman kardeşlerimiz" şeklinde söz ederler. çünkü "şimdilik" azeriler ile ilgilenecek vakit yoktur... nasılsa sıra onlara da gelecek...

  not:
  bu entry'i alevi, şii ve sünni kelimelerinin yerlerini değiştirerek yeniden biçimlendirebilirsiniz. çünkü konu fanatizm olduğunda bu mezleplerin yoktur birbirlerinden farkları...
 • tarihe hakem olayı olarak geçmiş bir hadiseden sonra, müslüman toplumun ayrışması sonucu çıkan iki büyük mezhepten biridir. bir de iki ekolden bağımsız hariciyeciler vardır ki ona hiç girmek istemiyorum.
  sünniler, kendi içinde dörde: hanefi, hambeli, şâfî ve maliki; bu dört te üçe ayrılmakta: maturidi, eşari, selefi.
  islamın en yaygın mezhebi olan sünnilikte, hemen hemen tüm hadislere körü körüne bir bağlılk vardır. şiiler her sahabiye sevgi beslemezken, sünnilikte bu sayılanlara iman etmek resmen olmasa da şeklen zorunludur.
  kanımca islamda sünniliğin şiilikten daha egemen olmasının sebebi müslümanların güce tapması, her zaman güçlüyü haklı görmesinin bir sonucudur. zira muaviye, aliyi bir hile ile alt edip halife olmuş ve ali taraftarları bu haksızlığa karşı şiiliği yaratmışlardır.
  kısaca inanmadığım tanrının-yok demiyorum, sadece inanmam ve güvenmem-gönderdiği inanmadığım dininin inanmadığım iki mezhebinden biridir.
  edit:imla

hesabın var mı? giriş yap