şükela:  tümü | bugün
  • conan hikayesinin ba$i, her sayinin ic sayfasinda bir alinti olarak cikar kar$imiza. ezbere bilirim bunu lakin unutmu$uz biraz girmek istemiyorum.
    (bkz: bir nemedya efsanesinden)
    (bkz: robert e howard)
  • kendisinin prens olduğunu ispatlamak için kıçını yırtan ama kimsenin iplemediği delikanlı repliği.

- şunu bilin ki prensim
    - evet ben de napolyonum...
    - yahu prensim diyorum
    - pşştt. prens.. koş şurdan iki tane maltepe kap bakiim. hadi .. toz kaldırma..
    - ya tamam da prens..
    - la sus !
  • alfa yayinlarinin yayinladigi conanlarin en onunde yazan nemedya efsanesi.
    "sunu bilin ki prensin kabaran okyanuslarin atlantis'in ve onun gorkemli kentleri yutmasindan sonra dunyada o gune degin gorulmemis bir cag baslamisti. aryas'in ogullarinin dogdugu bu cagda yeryuzundeki imparatorluk ve uygarliklarin sayisi gokyuzundeki mavi yildizlarin pariltilari kadar daginik fakat belirgindi. iste bu sirada kimmeryali conan geldi celik bilekli, sahin gozlu, elinden kilicini hic birakmayan bu yigit butun imparatorluklari sandalli ayaginin altinda cignemek istiyordu." diye cevrilmisti turkceye.
  • - şunu bilin ki prensim biz evlendikten sonra bizim sarayda, aa lütfen vraklamayı keser misiniz, bir şey anlatmaya çalışıyorum burda...evet bizim sarayda oturalım diyor annem, ama siz beni dinlemiyorsunuz ki, lütfen çıkar mısınız küvetten lütfen ama, başçavuşun eşeği osurmuyor ki burda...
    - vrak...
  • alfa yayinlarindan cikan conan'in bir macerasinin sonunda alternatif bir yorumu da olan nemedya efsanesinin girisi:
    "sunu bilin ki prensim, kimmeryali conan'in ortadan kayboldugu o gunlerden sonra wolverine adli savasci ortaya cikmisti..." gibi birseydi. o sayi elimde olmadigindan tam metni yazamiyorum.

(bkz: marvel universe)

--- spoiler ---
    macerada bir buyucu conan'dan kurtulmak icin onu baska bir zamana gonderir. ancak buyu wolverine'i de hiborya cagina getirir. wolverine abimiz bu arada red sonja ablamizi da yenerek haremine katar. olaylar gelisir. ayni sayida conan`in yirminci yuzyilda gecen oykusu de vardir.
    --- spoiler ---
  • kimmeryalı barbar conan serisinin giriş cümlesi olup ortaokul - lise yıllarında andımız gibi ezbere okuyabildiğimiz bir metindi bu; ingilizce orijinali şu şekildedir:

"know, o prince, that between the years when the oceans drank atlantis and
    the gleaming cities, and the rise of the sons of aryas, there was
    an age undreamed of, when shining kingdoms lay spread across the world
    like blue mantles beneath the stars - nemedia, ophir, brythunia,hyperborea,
    zamora with its dark-haired women and towers of spider-haunted mystery,
    zingara with its chivalry, koth that bordered the pastoral lands of shem,
    stygia with its shadow-guarded tombs, hyrkania whose riders wore steel and silk and gold.
    but the proudest kingdom of the world was aquilonia, reigning supreme in the dreaming west.
    hither came conan the cimmerian, black-haired, sullen-eyed, sword in hand,
    a thief, a reaver, a slayer, with gigantic melancholies and gigantic mirth,
    to tread the jeweled thrones of the earth under his sandled feet."

- the nemedian chronicles
  • muhtemel bir niccolo machiavelli repligi.

(bkz: il principe)
  • şu anda türkiye'de conan çizgi romanlarını yayınlayan marmara çizgi çevirisi şöyledir:

şunu bilin ki prensim,
    kabaran okyanusların atlantis'i ve onun görkemli kentlerini yutmasından hemen sonra, dünya'da o güne kadar görülmemiş bir çağ başlamıştı. aryas'ın oğullarının doğduğu bu çağda, dünya üzerindeki imparatorluklar ve uygarlıklar gökteki yıldızların mavi parıltıları kadar dağınık fakat belirgindi. işte bu sıralarda kimmeryalı conan geldi. çelik bilekli elinden kılıcını hiç bırakmayan bu kara saçlı, şahin gözlü yiğit, tüm imparatorlukları sandallı ayağının altında çiğnemek istiyordu.
    ... bir nemedya efsanesinden.
  • "sunu bilin ki prensim, kabaran siyasal islamın atatürkçülüğü ve onun gorkemli ilkelerini yutmasindan sonra, ülkede o gune degin gorulmemis bir cag baslamisti. fethullah'ın ogullarinin dogdugu bu cagda vatan topraklarındaki sol fraksiyonların ve minik partilerin sayisi gokyuzundeki mavi yildizlarin pariltilari kadar çok ve dağınıktı. iste bu sirada yalovalı muharrem geldi. celik bilekli, sahin gozlu, elinden kitaplarını hic birakmayan bu yigit butun anadolu topraklarını sandalli ayaginin altinda cignemek istiyordu."

bir anadolu efsanesinden..