şükela:  tümü | bugün soru sor
  • surekli sunum hazirlamakla yukumlu alt ve orta duzey yoneticiler ile satis elemanlarina yonelik hazirlanmis bir kurs.
  • bildiğim kadarı ile arthur andersen gibi kuruluşların çok yüz dolar karşılığında verdiği derslerin ismi...bi arkadaşımın dediğine göre, bu derslerde acayip güzel prezenteşın yapmayı öğretiyorlarmış...genelde pazarlama, satış deparmanındaki takım elbiseli, satış mühendisi, reprezant gibi kişiler katılıyorlarmış...

hatta dediğine göre(o malum arkadaşımın), bu kursta, normal hayatta nasıl davranacaklarını, nasıl etkileyici olacaklarını bilem gösteriyorlarmış...ama açıkçası ben o arkadaşta bu derslerin hiç bir işe yaramadığını gördüm...diğer katılımcılarda sonuç ne oldu, onu bilemem....
  • heyecanlanıldığı zaman hayata geçirilemeyen iyi bir sunu için verilmiş ipuçları.
  • google'a konunun adina yakin bir seyler yazilir, yanina ppt ibaresi eklenir. bulunan ppt'ler kesilip biçilip yildiz yapilir, fontlari ayarlanir, arkasina afili bir background hazirlanir, gidilir sunulur.
  • yapılan sunumun etkili(?) olabilmesi için, slaytların hazırlanması ve sunumu esnasında dikkat edilmesi gereken tüyolar.
    bir de bu işin yarattığı stres yüzünden, sunum esnasında saçmalama durumu vardır ki konuyla ilgili olarak;
    (bkz: performans anksiyetesi) ve (bkz: tensinor)
  • iletilen faydalı bilgi / kullanılan mürekkep oranı maksimum olmalıdır.

bu prensip uzun ve gereksiz cümleleri ekarte ettiği* gibi powerpoint'in içinde barındırdığı tuzak arkaplan temalarını, rengarenk gradient boyanmış grafikleri ve yüzyılın en başarısız icadı olan word art'ı da saf dışı bırakır.
  • sunum hazırlama konusunda yeteneğine güvendiğiniz bir arkadaşınıza, hazırlamanız gereken sunumu hazırlatmanız bir çeşit sunum hazırlama tekniğidir. her zaman akılda bulundurulması kendi faydanızadır.
  • hep ezbere konusulan tekniklerdir. bir kisi bile yazmamis, sorsan en az 200 kâgidini carpar. bu konuda uzman sayilirim arkadaslar, cekilin. madde madde yazacagim kafamin icin elek gibi. unu elege koyarsin, fici fici diye sallarsin ve elegin ustunde bi sey kalmaz ya? ha iste kafam o elegin ficifici sallandiktan sonra kalan ustu. neyse.
    genel gecer kurallar, simetri duygusu. gorsel estetik. dogru renkleri kullanma kapasitesi. "ben de yok" demeyin, ezberleyebilirsiniz anacim. ac slide share, ac google: best presentations of 2015/2016/2017 yaz, cikan ornekleri incele. ogren. renkleri. puntolari, sekilleri, temalari. bunlar gayet ogrenilen isler. yapanlardan eksiginiz yok.

1. sunumdaki karakter sayisi sorunsali

bir slaytta 7 kelimeden fazlasi olmamali denir. katilmiyorum. oncelikle, ne sunacaginiza dair bir fikriniz olmali, sunumu sahsen sunacak misiniz, yoksa gonderecek misiniz? bunlarin hepsi sunumunuzu etkiler. az sonra deginecegim.

is sunumlari genelde, bir sey aciklamaya yoneliktir ve insanlarim ustune bol bol grafik sıkmaniz gerekir. eger sahsen anlatacaksaniz, evet 7 kelimeden fazlasi slaytlarinizda olmamali. sunum kendi kendine bir sey anlatmasi beklenen bir sey degildir. anlatacak olan sizsiniz. sunumun, dinleyicinin ilk 2 saniye icinde dikkatini cekmesi ve sizin de konuyu anlatmaniz beklenir. size key word olabilecek seyleri afilli sekilde yazin. asla ve asla anlatacaginiz her seyi degil. ...ki bu bizi su noktaya getirir;

2. sunum neydi? sunum emekti, sunum calismakti. anlatacaginiz sey cok uzunsa, bunun acisini dinleyenlerden cikarmayin, bu ne microsoft'un ne de dinleyicilerinizin sorunu. bu tamamen sizin sorununuz, uzunsa, calisacaksiniz. ayna karsisina anlatacaksiniz, kendi sesinizi duyacaksiniz. beyniniz ve agziniz baska yere gitmeyecek.
    ...sunmak demisken;

3. sunmak onemli. sunumu yapacak kisi hazirlamalidir. kendi sunumunu baskasina hazirlatmak harakiri gibi bi sey olur; sizin, neyi nasil anlatacaginizi insanlar bilemez. uzgunum, kafayi ve elleri calistirmak zorundasiniz. sizin altinizda calisan ekip arkadaslariniza hazirlattiginiz her sunum hem sunmasi bakimindan size azap olacak, hem sagini solunu surekli degistireceginiz icin ekip arkadasinizdan kufur yiyeceksiniz. gerek yok. kendi sunumunuzu kendiniz hazirlayin. zaten bu sunumlarda genelde konusulan her sey sunuma uzuuuun uzuuuun yazilir. ben toplantilarda ve okulda ejderha cizme tekniklerimi boyle sıkıcı sunumlarda gelistirdim. boylesi icin sunu diyorum: ya sen anlat ya sunum. sunum da zaten ne anlatacagin yaziyorsa take away sunum olsa ya o... evde calisip geliriz.

4. slaytlar 7 cumleyi gecmesin, maksimum slayt sayisi 10'u gecmesin. ne dedik? siz anlatacaksiniz. sunum degil. ayni slayt uzerinde 3 dakika konussaniz, 10 slayt 30 dakika yapar. 2 dakika konussaniz 20, 5 dakika konussaniz 50 dakika yapar. herkes sizi dinlerken, 2 dakika konusmak icin cok uzun ve yeterli suredir. maymunu karsiniza alip kant'i ozet gecebilirsiniz. sadece, anahtar kelimeleri bulmaniz ve tatli bir ozet kasmaniz gerekir. bu bizi nereye getirir? sunuma calismaya. ve sunumunu kendin yapmaya.

eger, sunumunuz, bir bilgi vermeyi hedefliyorsa, kimse onu sunmayacaksa o zaman lafi istediginiz kadar uzatabilirsiniz. bir musteriye gonderecekseniz, bir raporunuzu ozetleyip yonetime gonderecekseniz filan, o zaman, bir seyi anlatacak olan sunum oldugu icin, 7 kelime ve 10 slayt kuralini kaldirabiliriz. fakat bu sefer de su kurallari koymak zorundayiz:

1. goz zevkiniz olsun. allah askina goz zevkiniz olsun. obsesif olun demiyorum ama yazi karakterleri ayni puntoda olsun. ve lutfen, hep sade olun, ppt size word art dahil olmak uzere, golgeli abuk sabuk grafik sekilleri veriyor diye onlari secmek zorunda degilsiniz. sadelik her seydir, susuzluk hicbir sey. minimum 2 maksimum 3 yazi karakteri kullanin (trebuchet is the new times new roman) basliklar ayni karakter ve ayni punto, yazinin ana govdesi ayni karakter ve ayni punto. kullandiginiz grafikler icin de gecerli bu durum. uygun bilgiye uygun grafik kullanilmali, ancak design denilen sey, renkleri, cubuklari, baslik yazilari vs. es olsun. boyle bir durumda uygun olan background'u beyaz almaktir (pi'yi 3 almak?) (bu konu biraz tartismali ama ben bunu tercih ediyorum). infografikler eliniz ayaginiz olsun, okumak bir sure sonra sıkar. ppt fotograflara efekt verme ozelligi ile bilinir, ama bir don bak, o capraz, golgeli ve cerceveli fotografin o sunumda isi ne? ayrica kimse hareketli animasyonlari filan kullanmiyor. artik sene 2018 ve kimse sunumunu alkis efektiyle bitirmiyor. her sirketin bir sunum formati vardir, renk konusunda ordan bir ipucu alabilirsiniz. eger sirketinizin rengi bordoysa, mavi cizgili bir grafik... cidden mi? cidden yani. bak, gozumun onune geldikce tasikardim yukseliyor.

prezi, dunyanin super goz yoran en igrenc uygulamasi. ppt diye bir sey var, canva var, piktochart var. prezi lame annecim cok lame cok atliyor. cok goz yoruyor.

bu sonuncusu, sunulmayacak, bilgi amacli gonderilen her sunum icin gecerli. bunu ekip arkadaslariniza kaktirabilirsiniz. bilgi nesneldir sonucta. hatta, estetik ve simetri duygusu sizden daha gucluyse, birakin onlar yapsin.

akademik sunumlarda 7 kelime 10 slayt kesinlikle gecerlidir. degismesi teklif dahi edilemez. bazi durumlarda kelime sayisi arttirilabilinir. aciklama yapacaksaniz makale yazin, sunumla isiniz yok. anlatacaksaniz da size hatirlatma yapacak birkac kucuk cumle veya bir gorsel ekrana yansitmak icin yeterli.

sunum ogrenilen bir seydir. slideshare bunun icin hayirli bi kaynaktir.

bir sey degil; simdi o 200 lirayla kendine guzel bir yemek ismarla...