şükela:  tümü | bugün
  • saat geceyarısını göstermektedir... okunması gereken makale (bkz: environmental impact assessment) koca bir hafta okunmamış, birkaç kere girişimde bulunulmasına rağmen başarı sağlanamamıştır...sabah makale ile ilgili yapılacak sunumda nasıl bir performans sergileneceği de ayrı bir merak konusudur...
    koca bir bardak kahve önünüze gelmiştir bile...artik ucundan hazırlık başlamalıdır...
  • genelde grup calısmalarında bir kisinin laptop basına oturtulması suretiyle gerceklesen eylemdir. bu kisi genelde study group un en zayıf halkası olur. en tembel herif ya da bayandır.
  • (bkz: powerpoint)
  • powerpoint'te hazirlanan sunumlarda bazi slide'larin bos kalan yerlerine google image search'ten falan anlatilan seyle ilgili resimler bulmak izleyenleri sikmamak bakimindan epey yararlidir.

"ac bakayim onceki slide'i, nerden buldun o hareketli resmi*?" diye soran bir hoca biliyorum ben. sunumla ilgili tek sorusu da buydu zaten..
  • (bkz: opera show)
  • amirler tarafından altlarında çalışanların yaptıkları işlerin sonucundan daha çok önem verilen faaliyet
  • püf noktaları şurada özetlenmiş: http://www.fastcompany.com/mba/node/98?video=1
  • iş arkadaşlarından daha önce yaptıkları sunumları istersin. çok teşekkür edersin. sonra bakar beğenmez, bu ne la bundan adam ne anlasın der değiştirir kendininkini yaparsın. sonra bir gün bir diğer iş arkadaşın onu senden ister, çok iyi sunumdur der, verirsin. alır, çok teşekkür eder, ...
  • iş ve yüksek lisans hayatında mütemadiyen sunum hazırlamış biri olarak şunları biliyorum.

mümkün olduğu kadar az slayt ile çok şey anlatılmalıdır.
    slaylatlar bir çeşit hatırlatma notu olarak kullanılmalıdır.
    gözü çok yoran tonlarda ve fazla hareketli arka planlar tercih edilmemelidir.
    yazı karakterlerinin her slaytta aynı yazı tipinde ve aynı fontta olması önemlidir.
    görsellik çok önemlidir. konuyla ilgili, göz yormayan resim dosyaları ve mümkünse videolar işinize yarar.

en kötü yanı asla tam olarak içinize sinen bir sunum hazırlayamayacak olmanız. arkadaşımın ressam olan annesinden gelsin:

+ anne bu resmin ne zaman bitecek?
    - bir resim asla bitmez evladım.

bunun gibi bir şey.
  • onca yıllık iş hayatım göstermiştir ki;

iq'su 35~40 arası dolanan
    ve her zaman
    tabakhanede randevusu olan şahısların egoları daha da şişsin diye

bulabildikleri herkese çaktıkları işgücü kaybına sebep powerpoint yalanı.