şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kurumsal firmaların bir numaralı eğitim başlığıdır. beyaz yaka bir çalışanın vazgeçilmezidir.
  • pembe kurdelalarla daha da güzelleşen tekniklerdir bunlar.
  • özgüven, konuya hakimiyet, kısa ve öz anlatım vs vs.
    hayatın her alanında sunum halindeyiz de işte olunca extra tekniklerle eğitiliyoruz.
  • anlatacağınız konuya hakim olun.
    sunumunuza yerleştirdiğiniz her materyalin en ince detayına kadar bilgi sahibi olmak durumundasınız.
    minimum kelime, maksimum konuyla ilintili görsel kullanılmalı.
    göz yormayan yazı tipi/puntosu ve fon seçiminde bulunun, çok da sönük durmasın.
    heyecanınızla sakın kavga etmeyin, onun varlığı ile barışın ama ona "sen dur bir kardeş iki dakika, benim sunumum var." deyin.*
    göz teması kurun dinleyici kitleyle.
    rahat bir modelseniz interaktif sunum sizi 5-0 öne taşıyacaktır.
    kaynak kişi: melanie quin, esl eğitmeni
  • bir gün bir girişimcilik zirvesinde gözlüklü şişman b'i mentorla tanışmıştım. bu namussuz filim fırıldak biriydi ama şöyle demişti, "bir şeyi, beş dakikada anlatabilen adam, büyük adamdır".
    gerçekten de tecrübelerim bu gözlüklü şişmanı bey efendiyi hep doğrulamıştır.

sunumunuzu anahtar kelimeler üzerine inşaa edin ve beş dk ya sığdırın. anlatmaya, öğretmeye değil, "meraklandırmaya" odaklanın. beş dakikanın sonunda da, "şimdilik bu kadarı yeterli, sorularınızı molada kahve içerken konuşalım" deyin.