şükela:  tümü | bugün
 • bazı ırkçı kafaların gerçekleştirdiği eylem.
 • en. (bkz: finland)

  de. (bkz: finnland)

  fr. (bkz: finlande)

  biz finlandiya diyince mi ırkçılık oluyor tırrek.
 • finlerden ilk bahsediliş; yazılı kaynaklarda m.s 98'de germanya'da cornelius tacitus tarafından fenni olarak kaydedilmiştir. daha sonra yunan-mısırlı cofrafyacı ptolemy m.s. 150 yılında yazdığı geographia eserinde phinnoi diye tanımlamıştır.

  fenni ve phinnoi kelimeler anlatırken dağlık, vahşi gibi ortak özellikler barındırmasından finler olarak kabul edilmiştir.

  iki grup olarak nitelendirilmesini (northern - southern) biri adada yer alan (kuzey) diğeri ise vistula nehrinin çevresinde bulunan (polonya) gruplardan bahseder; iki grubun aralarındaki ilişki nedir anlaşılamamış.

  daha sonra 6. yüzyılda tarihçi jordanes bahsetmiş ve 3 gruba ayırmış ptolemy'nin phinnoi'ne benzer olarak; screrefennae, finnaithae ve mitissimi finns ( yumuşak finliler anlamına geliyor, softest tam olarak ingilizce karşılığı. bunlar tatlısu finlisi)

  the screrefennae, kayak yapan finliler olarak tanımlanmış ve ptolemy'nin tanımıyla eşleşiyor.

  ayrıca; 3 antik kayada finlandiya ismine rastlanmış; 2 tanesi uppland'de 582 yılında finlonti olarak diğeri ise baltık denizinde yer alan gotland'de (319) finlanti olarak.

  mesela germany - allemagne. ve türkiye'nin batısı için kullanılan asia sözcüğünün daha sonra bir kıta adı olması.

  edit: ramblin man'in uyarısıyla ptolemy yunan-mısırlı olarak düzeltildi.