şükela:  tümü | bugün
 • iki dev teknolojinin karsilastirilmasi.

  telefon alirken aslinda ciddi kriterlerden biri bu olsa gerek. gerceklikten biraz uzak ama insani hayret ettiren renkler ile gercekci gorunuslerin kiyaslamasi bu.

  biri siyahi sonsuz kontrast ile filmlerde essiz keyif verirken digeri aydinlik havalarda gorunebilirligi ile one cikiyor.

  oled, inceligi ile onde. bu sayede telefonlarda bayaryaya daha cok yer ayrilabiliyor. lcd ise kalin. ayrica oled vizyon teknolojileri icin daha uygun. lcd ise her yenilikte zaten mevcut olan kalinligini daha da artirmak
  zorunda (hdr, dolby vb)

  pil tuketiminde amoled onde gibi gozukuyor fakat bu bence film izlerken falan gecerli. neredeyse tum uygulamalar ve sosyal medya platformlari beyaz arka plana sahip. bu sebeple amoledin avantajini her zaman goremeyebilirsiniz.

  renklere gelince. sahsima gore parlak renkler once insani cezbediyor fakat surekliliginde goz yoruyor. lcd'ler bu konuda bence daha kullanisli. bir de soyle bir sey var. fotograf cekiyorsunuz. amoled ekranda fotograflar inanilmaz gozukuyor. bunu sosyal medyaya yukluyorsunuz ama baska telefonlarda o fotograf sizdeki gibi gozukmuyor. bu da bi celiski. ya da pc de bakinca farkli gozukuyor.

  gorus acisinda cok bi degisiklik olmaz. sonucta hepimiz ekrana cogu zaman dik bakiyoruz. ama masanin ustundeki telefona goz ucuyla bakinca sanirim lcd daha gorunur. ozellikle gunesli alanlarda bu belirginlesiyor. acik alanda ise bariz lcd onde. amoled ekranlar zaten parlak. gunes altinda iyice gorunmez oluyor.

  tamir olayina gelirsek. amoled ekrani kirarsaniz bi telefon parasina ancak yenileyebilirsiniz. henuz pahali teknoloji.

  ve kullanim omru. amoled daha cok yeni ve kullanim omru icin kimse garanti veremiyor. her saat kullanimda led panelin kalitesi dusuyor. omru ise az. lcd'de boyle bi problem yok. uzun sure kullanilabilir.

  daha engin bilgileri olan vardir tabi.
 • süper amoled samsung'un amoled (active matrix oled) ekranlara verdiği isim. oled lcd'ye göre kat kat daha üstündür. siyahları gerçek siyahtır. bu yüzden daha az enerji harcar çünkü siyah pikseller aydınlatılmaz. tek sıkıntısı burn-in'dir. yani ekranda bir resim atıyorum 3 ay gibi uzun bir süre sabit kalırsa o resmin silüeti ekranda iz olarak kalabiliyor. ama son nesil oled ekranlarda da bu sıkıntı neredeyse yok gibi.

  ips ekranlar bildiğin lcd ekranlardır. sadece led aydınlatma kullanırlar. oled ekranlarda ise her pikseli aydınlatan o piksele ait bir led vardır. görüş açısı ips'e göre kat kat daha iyidir. oledlerin yenileme hızı da ips ekranlara göre çok daha iyidir. ips'in oledlere göre tek avantajı daha parlak olmalarıdır.

  oled hala gelişen bir teknoloji ve ips'e göre azımsanmayacak kadar üstün. paranız varsa oled alın derim.
 • mobil lcd ekranlarda, tv versiyonlarında yer alan local dimming ve quantum dot gibi teknolojiler kullanılmadığından, kalite olarak da oled'in bariz önde olduğu karşılaştırma. apple da, bu durumun etkisiyle, iphone x'te oled'e geçecek. (iphone 7'yle, mobil lcd'de makul şartlar altında ulaşacakları en iyi noktaya ulaştılar.)

  canlı renkler, oled'in imkan tanıdığı bir durum olmakla beraber, samsung'un default renk moduyla daha çok alakalı. ayarlardan renk gamını daha sönük seçebilir ve renk dengesi - beyaz seviyesi gibi ayarları da yapabilirsiniz.
  aşırı canlı renklerin şöyle bir avantajı da olabiliyor: kapalı ortamda aşırı görünürken, gün ışığı altında gerçeğe daha yakın olmasını sağlayabilir.

  parlaklık düzeyini, samsung'un "max auto" modu aktifken de karşılaştırmak doğru olacaktır (sensöre dibinden fener ışığı tutarak, root'la yüksek parlaklığa erişim sağlayarak veya gün ışığı altında). bu durumda, güncel oled ekranlar, mobil lcd'nin önüne geçebilecektir (galaxy note 3'ten itibaren, max auto modunda yüksek parlaklık elde edilebiliyor).
  tabletlerde ise (en azından tab s3'te), "max auto" gerekmeden zaten en yüksek parlaklığa çok yaklaşılıyor. sadece, doğrudan güneş ışığına tutulduğunda artacak şekilde, küçük bir pay bırakılmış.

  görüş açısında ise, oled'in geri kalmasının mümkün olmadığını söyleyebilirim. bu konuda en başarılı ekran türüdür.

  lcd'lerin, beyazı az bir miktar daha iyi sunmaları ve %100 renk ömrünün daha uzun olması haricinde, bir avantajını göremiyorum. ömür konusu da, telefonu en fazla 2-3 senede bir değiştirenler veya günlük ekran süresi fazla olmayan kullanıcılar için pek önemli sayılmaz.

  (bkz: oled/#70722905)
 • ekranı ateşe falan tutmadığınız sürece oled daha avantajlıdır. nitekim çakmak alevine tutulan oled ekranlarda kalıcı iz meydana gelirken, ips lcd'lerde soğur soğumaz eski halini almaktadır.

  gel gelelim oled ekranlar daha az güç tüketir, daha janjanlı bir görüntü sunar.
 • ips'e siyah kalitesi ve kontrast olarak 10 üzerinden 6 verirseniz, amoled'e 10 üzerinden 10 vermeniz gerekir. arada o kadar dramatik bir fark vardır.

  ama mesele renkleri doğru göstermekse ips daha öndedir. bu sebeple tasarım, fotoğraf, video işleme işleri için ips kullanılır.

  ancak konu başlığı super amoled* olduğuna göre buradaki kıyas mobil cihazlar üzerinden yapılmaktadır. özetlemek gerekirse, mobil cihazlarda super amoled ips'i çok fena sikertir.
 • bir ara nova display vardı, hakikaten efsaneydi. sonra ne oldu bilmiyorum.
 • super amoled'in kontrast ve siyah renklerde daha önde olduğu versus. ama geri kalan noktalarda ips lcd'in daha iyi olduğunu düşünüyorum. özellikle güneş altında amoled bir ekranı görmek daha zor.
  tabi ki bu kıyaslamayı mobil cihazlar için söylüyorum.
 • gözüme güzel görünsün gerçekçiliğin canı cehenneme diyen biriyseniz amoled gözünüze daha güzel gelir. ama bir grafiker veya fotoğrafçıysanız ve gözümle nasıl görüyorsam öyle göstersin diyorsanız ips tabiki.

  ayrıca amoled ekranlar efektif çözünürlüklerine sahip değillerken ips ekranlar sahiptir. yani bir pikselin altında normalde 3 alt piksel bulunur: kırmızı, yeşil, mavi. gördüğünüz tüm renkler bu üç alt pikselin çeşitli şiddetlerde aydınlatılmasıyla oluşur. fakat amoled ekranlarda her pikselde 2 alt piksel bulunur. birinde kırmızı yeşil, diğerinde de mavi yeşil. o yüzden kırmızı yeşil ve mavi piksellerin birlikte kullanılmasını gerektiren durumlarda çözünürlük düşer. çünkü kırmızı yeşil ve mavi yeşil alt piksellerinden oluşan her piksel kendinde olmayan alt piksele ihtiyaç duyduğunda çözünürlük de buna bağlı olarak düşer. o yüzden vr kullanan kişiler ips panelli ekranların amoled panelli cihazların ekranlarından daha keskin görüntü sunduklarını söylerler.

  amoled panelli ekranların gerçek çözünürlüklerini belirtirsek:

  720*1280 > 480*854
  1080*1920 > 720*1280
  1440*2560 > 960*1707
  1440*2960 > 960*1974
  2160*3840 > 1440*2560

  pikseldir. yani 2k amoled ekranı var diye aldığımız telefon gerçekte (bkz: 1080p) çözünürlüklü bir ips bile değil.
 • super amoled sadece telefonda kullanılan yani küçük boyutlarda iş gören, doğallıktan uzak dandik bir teknolojidir. ips lcd daha kullanışlı ve daha kalitelidir işin özünde.