şükela:  tümü | bugün soru sor
 • amerikan yapimi, kara kuvvetlerinde atak helikopteri olarak kullanilan alet
  bir pilot bir silahci vardir, altli ustlu otururlar
  hud targeting kasklari vardir.. silahci nereye bakarsa makinalilar oraya doner
  bu arada tum askeri helikopterler kara kuvvetleri envanterindedir
  sadece hava uslerinde kuslari kovmak icin kullanilan bir kac tane uh 1 helikopter vardir
 • turk kara kuvvetlerinde bulunan 40 a yakin cobra helikopterinden bir kismi super cobradir. cobralarin aksine cift motorludurlar. pilot ustte silah sistem subayi altta oturur. silueti en dusuk saldiri helikopterlerinden biridir.
 • bell textron firması tarafından üretilen taarruz helikopteri. çift motorlu, önlü arkalı oturan iki pliot kapasiteli, gece hedef tespit sistemi ve (bkz: tow) atabilme yeteneğine sahiptir.
  tsk'da 1990 yılından beri kullanılmaktadır.
 • 92 ya da 93'te diyarbakırda konuşlanmaya başlayan helikopter türü.

  hatırladıkça gülerim; 9-10 yaşlarındaydım dışarıda top oynarken birden ince bir ıslık sesi ile birlikte bir super cobra yaklaşık 500 feet üstümüzden hızla geçti. her türlü helikoptere alışkın mahallemiz çocukları bu tip olanını ilk kez görüyordu; karşı tarafın kalecisi koşarak ve helikopteri işaret ederek bağırdı, "ulaaa bak bak bu kafasıni oluştııriiii" (bkz: voltron)
 • ah-1w kodlu saldırı helikopteridir. türk ordusunda halen ne olursa olsun tabur komutanı bile olsanız her çağırdığınızda kaldıramazsınız.
 • iki sene önce yaşanan bir çatışmanın ardından bir tabur komutanının`görümlü taburu` neden cobra mobra helikopterler gelmedi soruma onaları anca ben`binbaşı` veya bir yüzbaşı ölürse kaldırırlar diye tanımladığı helikopterlerdir.
 • abd'den üç tanesini 7 adet motoru ve yedek parçalarıyla satın alacağımız helikopter. marine corps envanterinden karşılanacağı söylenen helikopterlerin maliyetinin yaklaşık 110 milyon $ olacağı tahmin ediliyor.
  bildiğin ikinci el kazık yani.
  satış için kongrenin onayı bekleniyor, yahudi lobisiyse satışı engellemek için girişimlerde bulunuyormuş.