şükela:  tümü | bugün
 • sm town world tour 2010' da izleme şansı bulduğum grup. az çok dinlememe rağmen şu zamana kadar "ahah çok kalabalık bunlar sahnede nasıl bulacaklar birbirlerini?", "bunları ayırmakta zor" gibi salakça ve densizce düşünceler içinde bulunan bana sergiledikleri hayvani performansla tüm bu düşünceleri yedirttiler. her ne kadar deneyimli olurlarsa olsunlar oldukça profesyonel yaklaşımları, müthiş koreografileri ve bunları büyük bir estetik ve uyumla taşımaları, harika performans gösterdikleri vokalleri ile birlikte sahne aldıkları süre içerisinde tüm stadı ayaklandırıp salladılar ki ben bile kendimi tanımadığım insanlarla coşmuş şekilde tepinirken buldum. - bilinçaltıma önceden işlemiş bu parçalar sanırım yoksa tüm o parçalara nasıl eşlik ettiğimi ben de anlamadım- özellikle bir parçalarındaki deli performanları nedeniyle binlerce insanın derin bir sessizliğe bürünüp huşu içinde nefes almadan kendilerini izlediklerine de tanıklık ettim ve bunlardan biri bendim. gözlerim doldu bu performans karşısında. kısacası onlar sahnede gerçekten eğlenip coştukça ben daha fazla eğlendim.

  bu deli performanslarının ötesinde profesyonel ve oldukça disiplinli ve bilinçli yaklaşımları ve müthiş sahne hakimiyetleri - en basitinden girls generation ekibindeki bazı üyeler gibi sahnede yanlışlıkla kalmadılar, giriş çıkışlarındaki hız ve hatasızlıklık bile ayrı bir konudur bence - seyirci ile iletişimleri, sempatik tavırlarıyla gecede sahne alan en bomba gruptu ( tvxq adı altında sahne alan yunho ( jung yunho ) ve changmin 'i bir grup olarak saymıyorum bu gecede). - ki mesela shinee o ring ding dong koreografisine rağmen en azından bende aynı etkiyi yaratamadı - bir ara grup üyelerinin bazıları terlemekten ölecek sandıysam da ölmeden tamamladılar konseri ki o enerjiye yakışır öyle terlemek.

  girls jeneration ve f(x) üyeleriyle sergiledikleri harika dans performansının dışında solo olarak sahne aldıklarında da başarılı performanslar ortaya koydular. gecenin güzelliklerinden bir tanesi de changmin' in bu grubun parçalarından birine screamleriyle eşlik etmesi oldu ki parçanın sonunda t-şörtünü yırtmasıyla ortam koptu zaten. "ohaa ya sende mi fan service!! " derken aslında aynı zamanda kostüm değişimini hızlandırmak için de kullanılmış bir numara olduğunu görünce rahatladım biraz. tabii ki gece boyunca super junior elemanları da ufak fan servicelarda bulunmadılar değil.
  tüm bunların dışında selam bölümünde yunho ve changmin'i, ikisi bir burukluk ve salaklık halindeyken yalnız bırakmamaları, sürekli yanlarında bulunmaları ve bu ikisine karşı gösterdikleri sahiplenme ve destek ve genel anlamdaki sevimli ve mütevazi tavırları bu gruba karşı bende ayrıca kocaman bir sempati yarattı.

  tüm bunların neticesinde kendilerine "sorry, sorry, sorry...." diye sesleniyorum
 • alt gruplarından super junior m'in kısa bir süre önce yayınladıkları perfection parçalarının videosu şuradan izlenebilir.
 • lideri leeteuk twitterdan türk elflere selam çakmıştır. bakınız.
 • 3 ağustos'ta 5. stüdyo albümleri mr. simple'ı dinleyiciye sunan kpop grubu. grubun dönüşü* uzun zamandır beklendiğinden albüm çıkar çıkmaz çekiksever çevresinde konuşulan bir numaralı mevzu oluvermiştir. tabi ki en çok konuşulan şarkı, videosu bugün görücüye çıkan çıkış parçası mr. simple olmuştur. parça benim beklediğim gibi sorry sorry ve bonamana benzeri bir piyasa parçasıdır ve piyasalılığının hakkını da vermektedir. sonuçta grubun daha önceki başarılarından hareketle işe garantici yaklaşacağı aşikardı. söz konusu parçanın videosu için bakınız.

  albümün tamamını dinledim ve gayet beğendiğimi söyleyebilirim, ancak uzatmıyorum zira başka bir entrynin konusu bu.

  bu arada grubun fanları (ki onlara elf denir ve ben de onlardan biriyim sanırım) beni yine, yeni, yeniden sadakatleriyle şaşırttı. koreli elfler yurtdışındaki elflere talimat vermiş, albümü ilk hafta biz alacağız, sizler ikinci hafta alın demişler. eğer herkes ilk hafta alırsa satışlar ilk hafta çok yüksek olup ikinci hafta düşermiş ama bu şekilde bir kaç hafta yüksek olurmuş. uzak doğu'da fan olmak emek gerektirir dostum.
 • son videosu mr. simple ile neon donlu bir choi siwon ve bir adet kim kibum bekleyenleri hayal kırıklığına uğratmış grup. rapçileri eunhyuk'un rap yapmak yerine şarkı söylemesi, batı pop müziğinde tee 2000'lerin başında terk edilen "boyband'de illaki rapçi bulunması gerekliliği" mantığını ortadan kaldırmış, k-pop müzik tarihinde ilerlenme sağlanmıştır. fakat, klip boyunca kim heechul'ün "sikimde değilsiniz" ifadesiyle dansetmesi de yaptığı işten pek memnun olmadığını göstermekte. neyse, ben ilk canlı performanslarını sabırsızlıkla bekliyorum. mistır simpul simpul diye ağzımıza dolandı bakalım.

  beşinci stüdyo albümleri için de diyebileceğim şu ki, tüm albümleri içersinde en iyisi bu olmuş sanki. fakat 10 ayrı kapakla basılması yani lee soo man denen herifin çakallığı mide bulandırıcı. "almayın lan albümü! aç kalsın pezevenk!" demek isterdim. ama heyecanlı fanlar "oppamı desteklemeliyim" diye kerizce bir yaşam tarzı sürdüğünden maalesef ki, güney korede'ki eğlence piyasası bir şeyi boku çıkana kadar sömürme yolunda devam ediyor (bunlar yüzünden içime dert oldu aramızda 5 saat olan ülkenin müzik piyasası).

  bu arada koreli fanların albüm satışlarının düşüşünü engellemek için uydurduğu oyuna gelmesin yabancı elfler. zira tercih edilen siwon, heechul, kyuhyun kapaklı albümler koreli elfler tarafından götürülecek, yabancı elflere ise ryeowooklu, shindonglu kapaklara kalacaktır. hatta ben koreli olsam, piyasadan toplarım iyi satacak kapaklı albümleri sonra keriz dünya elflerine satarım. asyalılar sinsi olurlar. kaç tane kore draması izlediniz hala bunu öğrenemediniz.

  unutmadan, sungmin kardeşimizin de her dilde "seni seviyorum" diye teşekkür ederek sevimlilik yapmaya çalışması da türkçe'de başarısızlıkla sonuçlanmıştır. ben ceni seviyorum ne demek? allahtan hangeul ile doğrusunu yazmış akıllı.
 • sabahtan beri twitter'ın worldwide trending topic'lerinden inmeyen canlı performansın sahibi gruptur. ahanda işte mr. simple comeback stage. bunların içinden sarı kafalı olan sahneyi adeta domine etti. favorim oldu. eski favorimi söylerdim ama on kişinin arasından biraz zor seçersiniz.

  lee hyuk jae yani eunhyuk kralsın.
 • bugünkü canlı performans sayesinde gördüklerimiz; siwon ve leeteuk teaser fotolarındaki berbat saçlarını korumamışlar (iyi de olmuş), grubun rapperı (ve baş dansçısı) hyukkie superman'de bu özelliğini korurken mr. simple'da onun yerine leeteuk ve shindong rap kısmını almış ve hyuk şaşırtıcı şekilde şarkının bazı kısımlarını söylemiş, fena da söylememiş hem. oysa ki kendi bile "en kötü ses benim" diye dolanırdı mütevazı mütevazı, haksızlık etmiş kendine yavruceğizim. heechul her zamanki umursamaz tavrını korurken, kyu ve yesung yine güzel sesleriyle parladılar efendim. siwon sandığım kadar detone olmazken, ryeowook yine tizlerde fena değildi, sungmin her zamanki gibi şirinken (o imaj bile şirin görünmesini engellemez, üzgünüm) donghae'ciğimiz saçlarını tekrar koyultmuş (yeter ulan 2 gün aynı rengi koruyun) ve superman'in rap kısmında hyukkie'ye destek vererek bir eunhae anı daha inşa etmiştir.

  bir jewel olarak ama her zamanki gibi gözlerim hyukkie'deydi ve yine lakabına yakışır şekilde parladı efendim, seviyoruz. sözlük aleminde de yeni yeni jewel'lar parlıyor, artması dileğiyle...
 • televizyonda güney koreyle ilgili bi program izlerken acayip ünlü oldukları gördüğüm kalabalık, hepsi biribirinden süslü gençlerin olduğu müzik grubu. güney kore'de baskı sektörü bu adamların fotoşoklu fotograflarıyla hayatta kalıyor olmalı, öyle ki üzerinde fotograflarını görebileceğiniz çoraplar bile satılıyor.

  (bkz: bonamana)
 • grubun mr. simple albümünün repackaged versiyonu -ki aslında albümün 3. yani c versiyonu oluyor- yakın zamanda çıkmıştır. albüme adını veren a-cha parçası ile grup müzik programlarında comeback de yapmıştır vakit kaybetmeden. şarkının videosu ise dün yayınlanmıştır.
 • leeteuk heechul hankyung (sm nin baskılarına dayanamayarak gruptan ayrıldı) yesung kangin shindong sungmin eunhyuk donghae siwon ryeowook kibum (oyuncu olmak için kendi isteği ile ayrıldı) kyuhyun zhoumi henry adında 13 üyesi vardır içlerinden favorim heechul dur :d

hesabın var mı? giriş yap