şükela:  tümü | bugün
 • hayatımın üç koca yılını harcadığım faaliyetler bütünü (14-17 yaş aralığı). allah belasını versin böyle işin... mahalledeki elektrik trafosunun içinde birleşik kaplar deneyi yaptım, belki yüksek düzeyde elektrik akımına tutulursam süper güçlerim olur diye düşünmüştüm. deney, bekçinin beni kovalamasıyla sonuçlandı. hıfzıssıhha'ya gittim; hormonlu tavuklarla, koyunlarla kucak kucağa uyudum. acımasızca dövdüler...

  onlar olmadı tübitak'ta çalışan arakadaşlarımın yanına gittim ve bir bardak suyun üzerine a4 kağıdı kapatıp bardağı ters tuttum. sözelci olduğum için* bildiğim bir kaç deneyden biriydi bu. su dökülmedi ama amacıma da ulaşamadım... gamma ışını, beta ışını, radyasyonlu börtü böcek varsa gönüllü deney olayım dedim, annemi babamı çağırdılar. çok acılar çektim... çok acılar çektim ama yılmadım demeyi çok isterdim. ama yıldım tabii, çünkü sözelci olduğum için* çok fazla deney gelmedi aklıma. bir de yetkililerin davranışları beni üzdü. bu ülkede bilim yapmak gerçekten çok zor... bu kafayla da bizden nah süper kahraman çıkar.

  *not: sözelci olduğum için öss'de biyoloji sorulardan yaptım birkaç tane. çünkü sözelcilier aslında birkaç biyoloji sorusu yapabilir, çünkü o da sözel bir konu gibi biraz.
 • sürekli kesilen elektrikler yüzünden elektrikmen olma hayalimi gerçekleştirmek için yaptığım bilimsel çalışmalar bu kapsama girer.
  piller, mıknatıslar ve ampüllerle yaptığım sayısız deney sonucunda

  - büyük pille çalışan radyoyu babanın sigara pakedinden aşırılmış parlak kağıt marifetiyle kalem pille de çalıştırabileceğimi
  - yeterince güçlü bir mıknatısın televizyonu piç edebileceğini
  - ve insan vücunun iletken olduğunu (bkz: çatalı prize sokmak) keşfetsem de hala elektrikmen olamamış olmaktan hayal kırıklığı yaşamaya başlamıştım ki birgün -sayısalcı olduğum için keşiflerim sonucunda derhal oluşturabildiğim- "gözle ışık taşıma" teoremimi ispatlayıverdim. sırayla bir muma bir ampüle bakarak bakışlarımla elektrik taşıdığım bu yöntemde, bazen birkaç saat de sürse ampülü yeteri kadar ışıkla doldurduğumda elektrikler geliyordu. uyuyakaldığım bir vak'a hariç hiç bir denememde başarısız olmadığım için 15 yaşıma kadar bunun benim gizli süper gücüm olduğuna inandım. hala da biraz inanıyorum aslında ama söylemeye utanıyorum.
 • sonunda böyle mukuslu mukuslu iğrenç bi adam olunan eylem.

  (bkz: mohinder suresh)
 • ya kanser olmaya, yada hastalanıp veya zehirlenip gebermeye sebep olur.**
 • en azından harekete geçmiş olmaktır. zira süper kahraman değil, sadece süper ya da sadece kahraman olmak için hayal kuran, ama henüz bunun bir adım bile ötesine geçememiş bir tanıdığım var. o, en güzel hayallerin uykudan önce, başın yastığa konduğu anda kurulduğuna inanır. daha deney yaptığını görmedim.
 • (bkz: co bye)
 • "the guy is one lab accident away from being a super-villian"

  - leonard hofstadter , (sheldon cooper hakkinda)
  (bkz: the big bang theory)
 • olayı yanlış anlamaktır. öyle deney meneylerle süper kahraman olunmaz.

  bilim adamları bir deney yapmaları gerekir, deneyde gözden kaçan bir şey olmalıdır ve gözden kaçan şey de seni bulmalı, seni bulmalı ve seni değişik bir şeye dönüştürmelidir. deneyciler kahraman olmaz, deneyden etkilenen masum kişiler kahraman olur. o yüzden deney yapmaktansa bol bol tehlikeli deneyler yapılan laboratuarlara uğramak gerekir. mümkünse denek olmalıdır. ya da nükleer olayların ortasına düşülmelidir. bir de uluorta deneyler olmaz, gizli hatta çok gizli deneylerde olur böyle şeyler.

  yine de bu işler biraz nasip kısmet. aramakla bulunmaz, bulununca da anlaşılmaz ya da anlaşılır ve bir bakmışsın süper kahramansın. böyle bir durumun gerçekleşme ihtimaline binaen kenarda köşede iki takım tayt bulundurmakta her zaman fayda vardır*. gerçi onu annemiz halleder vakti gelince.