*

şükela:  tümü | bugün
 • gelecekteki otomobillerde yakıt hücreleri ile beraber kullanılması muhtemel gelişmiş kapasitörler. enerji kaynağı değillerdir sadece ara eleman olarak depolarlar. süper kapasitörler çok fazla enerji depolayamazlar ama anlık olarak yüksek güç sağlayabilirler.

  süper kapasitörler şu an için yeterli enerji yoğunluğuna sahip olmasalar bile geliştirme aşamasındaki ikinci nesil süper kapasitörlerin 15 wh/kg enerji yoğunluğuna sahip olmaları planlanıyor. bataryalar ile karşılaştırıldığında bu enerji yoğunluğu bile çok düşük kalmasına rağmen, süper kapasitörlerin asıl avantajları çok yüksek olan güç yoğunluklarıdır. ikinci nesil süper kapasitörlerin 4 kw/kg gibi çok yüksek güç yoğunluğu olacağı planlanmakta. bu tip süper kapasitörlerin ihtiyaç duyulduğu anda 200 a ‘in üzerinde bir akım sağlayabileceği düşünülürse yüksek güç yoğunluğuna sahip süper kapasitörler ile yüksek enerji yoğunluğuna sahip (ama düşük güç yoğunluğuna sahip) batarya ile beraber elektrikli taşıtta kullanılması taşıta hem hızlanma kabiliyeti hem de yeterli menzil sağlayacaktır. ayrıca yüksek şarj oranlarını kabul etmeleri sebebiyle zaman zaman sert olabilecek rejeneratif frenleme esnasında oluşacak yüksek akımlara cevap verebilme kapasitesine sahip olacaktır.

  süper kapasitörlerin bütün bu olumlu özelliklerine rağmen hali hazırda üretilmemeleri, süper kapasitörleri gelecekte söz konusu olabilecek bir seçenek olmasına rağmen, honda ana güç kaynağı olarak yakıt hücresi ve ikincil güç kaynağı olarak süper kapasitör kullanan taşıtı piyasaya çıkarmak için izin çalışmalarına başladı.

  (bkz: otomobillerde alternatif enerji kaynaklari)
 • teknik olarak nasıl çalıştığını bilmemekle beraber depoladığı enerji sayesinde 7/24 güneş enerjisiyle çalışan aletlerin bataryasız çalışmasını sağlıyor.
 • cep telefonunu bi kaç saniyede, elektrikli arabanı 3-5 dakikada şarj edebileceğin geleceğin teknolojisi. ucuz bi de. pil gibi yüksek kapasiteli, kapasitör gibi hızlı dolumu olan grafenden yapılmış bişey. ilk başlarda erke dönergeci tadı almamın sebebi bu güzelim buluşun sikko dvd yazıcılarda üretilmesi. bildiğin princo cd'den elektrik alıyo adamlar. yazdıkları disketin üzerinden yara kabuğu gibi çıkartıyolar süper kondansatörü. ha bi de kazara bulmuşlar bunu. elde kontrol kalemi labaratuarda önüne gelene saplıyon mu napıyon? ölmüş bir meslek olan korsan cd'ciliğin önünü açacak bu buluş. yazıcıoğlu iş hanında tatlı bi telaş..
 • anlık olarak enerjiyi çok hızlı dağıtma davranışına sahip ve genelde ağır sanayide(elektrikli araç, rüzgar tribünleri vs.) kullanılan elektronik devre elemanı. onu normal pillerden ayıran ise hemen hemen sonsuz kez doldur boşalt yapabiliyor olması.

  iki metal plakanın arasına yalıtkan malzemenin yerleştirilmesiyle elde ediliyor. yapı itibariyle normal kapasitörlerle benzerlik göstersede burada kullanılan yalıtkan malzeme geleneksel bir katı yalıtkan değil. karbon lifleri, grafen, karbon nanotüpler gibi çeşitli yalıtkan malzemeler kullanılarak elde ediliyor.

  kesinlikle geleceğin kalıcı teknolojisi.
 • literatürde bir diğer adıyla elektrokimyasal süper kapasitör olarak bilinir.

  gelecekte enerji depolama sistemleri arasında birinci sırada yer alacağını düşündüğüm cihazdır. bunun temel sebebi olarak; saniyeler mertebesine varan boşaltım/doldurma süresi ve uzun çevrim sayılarına (500000) sahip olmasıdır. günümüzde yaygın olmamasının en önemli nedeni, bu cihazların sağladığı spesifik enerjisinin hala istenilen noktada olmamasıdır.

  iki farklı yük depolama mekanizması vardır. bunlar; elektrik çift tabaka kapasitörü (edlc) ve psedökapasitörlerdir. edlc'nin temel mantığı, elektrot ile elektrolit arasında oluşan arayüzeyinde yüklerin depolanmasıdır. psedökapasitörler'de ise elektrot yüzeyi üzerinde hızlı ve dönüşümlü faradik reaksiyonlar sonucunda yük depolanması sağlanır. edlc'de kullanılan elektrotlar genelde karbon (karbon nanotüp, grafen vb.) bazlıdır, psedökapasitörlerde ise genelde metal oksit ve iletken polimerlerdir. son yıllarda yapılan çalışmalarda bu malzemelerin hibrit yapıları da mevcuttur.