• apple in g4 modellerinde kullandigi dvd ye kayit yapma ozelligine sahip
    dvd-r/cd-rw kombinasyonu drive

writes dvd-r discs at 2x
    reads dvds at 4x
    writes cd-r discs at 8x
    writes cd-rw discs at 4x
    reads cds at 24x
  • theatre of tragedy'nin assembly albümünden güzel bir parça.. *
  • bir süredir daha hızlı modeller mevcut. eskiler philips tarafından üretilirken, yenileri sony'e emanet edilmiş. (benimkisi ise pioneer, anlamadim bu isi ben.)
    writes dvd-r discs at 8x
    reads dvds at 10x
    writes cd-r discs at 24x
    writes cd-rw discs at 10x
    reads cds at 32x
    heyecanla dvd-rw modelleri bekliyoruz.
    aynı zamanda benim hiç bir sorun yaşamadığım bir cihaz, diskleri ne rehin alir, ne de okumamazlık yapar. yazdıkları ise heryerde sorunsuz çalışır.
  • 2005'in ilk yarisinda cikan yeni powerbook'larda matshita tarafindan uretilen modelleri kullaniliyormus.
  • usb modelinin kablosunu biraz kısa yapmışlar. imac veya macbook kullanıcısı için sorun değil ama mac pro kullanan biri için sorun olabilir.
  • sikimin superdrive'ı.

ya arkadaş kırk yılda bir lazım olur diye aldım ben bunu. pek kullanılmaz ama lazım olunca da ikamesi zor diye. gerçekten de öyle, arabada dinlemeye cda falan yapıyorum. bazen film izliyorum.

neyse geçenlerde normal bir dvd taktım. film. izledik, koyduk gene kenara. mac mini'nin yanında takılıyor, kullanmadığım zamanlarda usb bile bağlı değil.
    ulan dün dedim gene bir cda yapayım, yeni şarkılardan, aylardır yapmıyorum. hoppala, içindeki film çıkmıyor. her ne yaparsam yapayım, cd'ye içine yeni koyulmuş muamelesi yapıyor. dvd player app açılıyor, filme kaldığı yerden devam ediyor. cd içindeyken durdurma, atlama, menü vs. her şey çalışıyor ama yok lan çıkmıyor. cihazın üzerinde hiçbir tuş yok, yükle boşalt için, onu geçtim, normalde bir iğne deliği gibi küçük delik olur, iyice sıkışırsan buradan bişey sokup çıkarırsın. o da yok.

arkadaş internetten çözümleri okuyun. ağlarsınız. basit bir usb cd sürücü lan. google'a yazın, "superdrive eject problem", tonlarca yazı göreceksiniz.

yok kapatın, mouse tuşu basılı açın.
    yok kapatın, boot olurken f12'yi basılı tutun.
    yok command prompt açıp "drutil eject" yazın.
    yok disk doctor açıp, oradan seçerek eject deyin.
    yok cd. ikonunu trashe sürükleyip bırakın.
    yok kapatıp command+o+f'e basıp boot edin.
    yok command+e basın.
    yok aleti ters çevirip o durumdayken eject yapın.
    yok cd basacakmış gibi yapın, cd dolu olduğu için kendiliğinden çıkar.

ıvır ıvır zıvır kıvır. daha aklıma gelmeyen 1000 tane çözüm. çözüm falan değil tabi çoğu kullanıcıların kıvranma hikayeleri. ulan yüzlerce post var sırf apple support sitesinde...

üstelik apple hazretleri okuduğuma göre bu problemi kabul de etmiyormuş.

neyse, çok ironik bir şekilde çözüldü. elemanın biri denemiş, ben de denedim sonunda oldu.

apple ürünü, tasarım ve yazılım harikası, supergigantik superdrive'ımızı windows makineye bağlıyoruz, yeni hardware olarak tanınıyor kurmasını bekliyoruz. kuruyor, windows altında "eject" diyoruz çıkıyor. yani apple pisliğini windows temizliyor arkadaşlar.

insanda biraz utanma olur ya. yapacağınız işin ta götüne koyayım.

not: güncel fiyatı 379 tl idi sanırım. haftasonu akasya mağazasındaydım turistik.
hesabın var mı? giriş yap