• turkcesine santiye sefi dedigimiz insan...turkiyede genelde muhendis olurken yurt disinda genelde iyi egitimli kalfalar olur...
  • tam turkce karsiligi "yonetici, denetmen, mufettis" olan ama genellikle "enspektor" olarak kullanilan, yapilan isin kalitesini denetleyen kendi alanlarinda bilgili kisiler.
  • alm. hausmeister
  • aka resident manager
    insanımızın götüyle gülmeye meyilli olduğu bu meslek grubunun kazancı iş erbabının çalıştığı binaya göre değişir. mesela manhattan'da eli yüzü düzgün binalarda çalışan büyük çoğunluk super'lar 90bin dolar maaş alır, bu maaşı almak için manhattan'da çalışmak ta gerekmez, queens'te 4 binadan sorumlu olup gene aynı para kazanılabilir.

çoğu kişiyi osurtabilecek maaşlarının yanı sıra amerika'daki en büyük gider barınma masrafından muaflardır. üstelik oturdukları daireler apartmanın herhangi bir katında normal bir apartman dairesi olabilir. hatta 5th avenue'da penthouse katında oturan super'lar bile vardır. bu dairelere kira vermedikleri gibi, elektrik, gaz gibi giderleri bina tarafından karşılanır, otopark paraları* ödenir ve daha nice benefit packagelara sahiptirler. bu parayı alan bir adam haliyle servise çıkmaz, onun yerine 10-20 kişilik bir ekibi idare eder.
    o yüzden gülmeye çalışırken gülünecek hale düşmemeye dikkat etmemiz gerekir.
  • guzel meslek vesselam. ottawa sehir merkezinde kiytirik bir binaya tasindim. superintendent haftada bir etrafi siliyor, supuruyor. onun disinda kiralari topluyor, birinin sikayeti varsa merkez ofise bildiriyor falan. arkadasin hummer h3'u var.
  • maden sahalarinda, madenin genel isleyisinden sorumlu, saha ve vardiya mühendisinin üstünde, isletme müdürünün altinda yer alir.
    insaatta dogrudan santiye sefidir.
  • amerika'da apartman yöneticisi olan bu görevdekilere super derler.
  • titr olarak geçen sene bir ara aldığım ama hala daha tam olarak türkçesini bulamadığım ünvan.

"senior" iyiydi, kıdemli mühendis deyip geçiyordum da buna cidden takıldım. uzman desen değil, yönetici, komiser desen o da değil. elektrikçi olarak yeri geldiğinde sessiz sedasız imzamı atıyorum, sorarlarsa duymamazlıktan geliyorum. ya da bir gün gelecek şu diyaloğu yaşayacağım:

- ula ne yaziysın oraya hırbo
    + superintendent mühendis
    - superintendent ne demek lo?
    + şeyy... böylem puşt gibin ibne gibim bişey yani.
    - ulan seni...

(bkz: puşt gibin ibne gibin bişey)
  • türkiye'de şirketten şirkete türkçesi değişebilen ünvan. müdür yardımcısı, yönetici olarak çevrilir.

genelde müdürlük titrinin verilemeyeceği ancak müdürlük seviyesinde yönetim gerektiren departman sorumlulularına verilir.

supervisor'den farkı ise, supervisor kendi amiri düzeyindeki müdürlerle iş ilişkisi kurarken, superintendent kendi amirinin de amiri düzeyindeki müdürlerle de iş ilişkisi kurabilir.
hesabın var mı? giriş yap