şükela:  tümü | bugün
  • soracaklar için cgn, carrier grade nat demek.

özellikle farklı bir ücretlendirme ve seçenek içeren durumlarda yapılan tercihler bir tarafın sözleşme önerisi, diğer tarafın ise bu öneriyi kabul etmesidir. özel firmalar farklı hizmetler için farklı fiyatlandırmalar sunabilirler (bu kısmı akıllarına getirmemek için dünya'dan örneklerle süslemiyorum).

ayrıca cgn yapan bir isp mutlaka hangi saatte kimin nereye bağlandığını ve tahsis edilen adresi de logladığından herhangi bir yasal sorun çıkacağını düşünmüyorum.

rezalet puanım 0/10
  • birinin beni bu konuda aydınlatmasını istediğim rezalet.
    arkadaşlar benim bildiğim kadarıyla ipv4 ler bitti. yani nat yapmaları artık kaçınılmaz gibi bir şey. icann'ın elinde bile yok diye biliyorum ki süperonline bu durumda ne yapsın?
  • teknik anlamda uzak olduğum bir konu ancak yazılanları doğru anladıysam superonline iyi sikmiş kullanıcılarını. geçmiş olsun kullanan kişilere şimdiden.

canım uydunet'im benim. beni hiç böyle şeyler ile uğraştırmıyor.
  • şanslı müşterilerdenseniz wan modem ve gpon'u kapatıp 2-3 dakika bekleyip tekrar açtığınızda tekrar normal ip adresi almanızla sonuçlanan hede, tabi bir süre sonra tekrar sizi bu havuza sokabiliyor.

normal bir internet kullanıcısı için çok büyük problemler yaşatmıyor fakat bazı özel uygulamalar için cgn tam bir baş belası. bilgi işlem sektöründe olduğumdan kendimden örnek vereyim, cgn havuzuna girip local ip alırsanız uzun süreli tcp session oluşturamıyorsunuz, ne demektir bu? atıyorum putty programı ile bir secure shell bağlantısı yaptınız eğer hareketsiz kalırsanız 2-3 dakika sonra tcp session kapatılıyor ve sunucu ile bağlantınız kesiliyor, tekrar session başlatıp bağlantı kurmanız gerekiyor.

yine benzer türdeki uzun süreli tcp session gerektiren uygulamalarda da bağlantı kesilmesine neden oluyor bu cgn dediğimiz hede. havuzdan çıkamazsanız çare sabit ip, fiyatı 15 tl'cik.
  • benzeri bir sorunu kablonette yaşadım fakat sorunum bir hafta içinde birkaç telefon görüşmesi ile çözüldü. superonline'da bu iş çözülmüyorsa telefonla ulaşılan taraf sorunu anlayamadığı için doğru ekibe yönlendiremiyor olabilir. mail atmayı deneyin, belki şansa da olsa kendini geliştirip aldığı maaşı hakeden birine denk gelirsiniz...
  • 14.9 tl ye statik ip almamızı istiyorlar onun yerine superonline ı bırakıp turknet e geçmeyi düşünüyorum (hiç değilse 12tl :)