şükela:  tümü | bugün
  • superonline'ın evrensel ip adreslerini zorla kullanıcılar arasında paylaştırması rezaleti.*

peki neden bu bir rezalet ? elindeki ipv4'leri tüketen superonline herkesi kendi alt nat ipleri ile ayırmaya başladı. parasını verdiğiniz kişisel fiber bağlantınız okul interneti gibi tek ip üzerinden evrensel ağa açılıyor.

kısacası tek bağlantıyı kullanıcıları arasında hız ve akk sınırları dahilinde paylaştırıyorlar. siz de bundan doğan sıkıntıları yaşadığınızda, sorun yok internete bağlanabiliyorsunuz işte deyip geçiştiriyorlar. bu bir telefon numarasını onlarca kişiye satıp, "e dışarıyı arayabiliyorsunuz" demeyle aynı şey.

zararı ne ? port açmak imkansız.
    yani bir çok oyunda oda/sunucu açmak imkansız, dışarıdan evinizdeki bağlantıya ulaşmak imkansız, nas sunucu barındırmak imkansız, web sunucusu barındırmak imkansız, ftp kurmak imkansız vs vs... liste uzadıkça uzuyor.

ayrıca aynı bölgede birisi bir sunucudan ip ban yerse tüm bölge banlanıyor. bir suç işlerse o ip'yi kullanan herkes zan altında kalıyor.

en sonunda sorunu kendiniz keşfedip destek istediniz diyelim. eskiden bu ip havuzundan çıkarma işlemini yapıyorlardı fakat artık kontratınızda vardır deyip geçiştiriyorlar. çözüm önerileri ? adam gibi internet istiyorsanız sabit ip'ye 14 lira bayılın.

e peki ben ip adresimin kabak gibi sürekli evimi göstermesini istemiyorsam ne yapacağım ? hiçbir şey.

superonline'dan internet alıyorsanız / kontrat yeniliyorsanız teknik anlamda internetinizi paylaşmaya evet diyorsunuz demektir.

ek: telefonla istenen onayda; kontratta veya bağlantıda böyle bir değişiklik olacağını açıklamıyorlar, ertesi gün bağlantınız eskisi gibi çalışmayınca anlıyorsunuz. ayrıca cgn olmayan dinamik ip seçeneği sunmuyorlar. statik ip, 14tl, pamuk eller cebe.

bir araba satın aldığınızda arabanın hem ileri hem geri gidebilmesini beklersiniz, normali budur. araba satıcısı geri geri gitmek yarından itibaren aylık 14tl derse bu rezalettir.

nasıl tespit ederim:
    modem menüsündeki ip adresi, global ip adresiniz ile eşleşmiyorsa (100.*.*.*) (10.*.*.*) siz de ip adresinizi bölgenizdeki diğer kullanıcılar ile paylaşıyorsunuz demektir.
  • soracaklar için cgn, carrier grade nat demek.

özellikle farklı bir ücretlendirme ve seçenek içeren durumlarda yapılan tercihler bir tarafın sözleşme önerisi, diğer tarafın ise bu öneriyi kabul etmesidir. özel firmalar farklı hizmetler için farklı fiyatlandırmalar sunabilirler (bu kısmı akıllarına getirmemek için dünya'dan örneklerle süslemiyorum).

ayrıca cgn yapan bir isp mutlaka hangi saatte kimin nereye bağlandığını ve tahsis edilen adresi de logladığından herhangi bir yasal sorun çıkacağını düşünmüyorum.

rezalet puanım 0/10
  • birinin beni bu konuda aydınlatmasını istediğim rezalet.
    arkadaşlar benim bildiğim kadarıyla ipv4 ler bitti. yani nat yapmaları artık kaçınılmaz gibi bir şey. icann'ın elinde bile yok diye biliyorum ki süperonline bu durumda ne yapsın?
  • teknik anlamda uzak olduğum bir konu ancak yazılanları doğru anladıysam superonline iyi sikmiş kullanıcılarını. geçmiş olsun kullanan kişilere şimdiden.

canım uydunet'im benim. beni hiç böyle şeyler ile uğraştırmıyor.
  • şanslı müşterilerdenseniz wan modem ve gpon'u kapatıp 2-3 dakika bekleyip tekrar açtığınızda tekrar normal ip adresi almanızla sonuçlanan hede, tabi bir süre sonra tekrar sizi bu havuza sokabiliyor.

normal bir internet kullanıcısı için çok büyük problemler yaşatmıyor fakat bazı özel uygulamalar için cgn tam bir baş belası. bilgi işlem sektöründe olduğumdan kendimden örnek vereyim, cgn havuzuna girip local ip alırsanız uzun süreli tcp session oluşturamıyorsunuz, ne demektir bu? atıyorum putty programı ile bir secure shell bağlantısı yaptınız eğer hareketsiz kalırsanız 2-3 dakika sonra tcp session kapatılıyor ve sunucu ile bağlantınız kesiliyor, tekrar session başlatıp bağlantı kurmanız gerekiyor.

yine benzer türdeki uzun süreli tcp session gerektiren uygulamalarda da bağlantı kesilmesine neden oluyor bu cgn dediğimiz hede. havuzdan çıkamazsanız çare sabit ip, fiyatı 15 tl'cik.
  • bu işler arz talep meselesi. şimdi kullanıcıların %99'u bu tarz bir talepte bulunmuyorsa firma getirmiyordur.

benim için büyük rezalettir. ama superonline takmaz.