şükela:  tümü | bugün soru sor
 • doğa da var olduğuna inanılan bozonları fermiyonlara, tabii ki fermiyonları da bozonlara dönüştüren simetri.
 • lhc'de kesfedilme sansi bulunan fizik teorisi. bulunmazsa da dunyanin sonu degil, her tur sonuca gore teorimiz var cok sukur...
 • doç. dr. bayram tekinin penceresinden şöyle bir şeydir;
  http://vimeo.com/17469844
 • şurdan http://en.wikipedia.org/wiki/supersymmetry ingilizce ve diğer bir çok dillerde kendisi hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz. tabiki türkçe yok arkadaşlar, bildiğiniz gibi dindar bir nesil olacağız artık böyle şeylerle ilgilenmek yok.
 • gordon kane'in kitabında ustaca açıkladığı evrenin şeklinden tutun nasıl işlediğine kadar her şeyi anlatan kuramdır
 • bir çok fizikçinin hakkında ay olabilir mi öyle bişey lütfen olsun çünkü diye düşündüğü simetridir. fizikçiler doğayı basit prensiplerle açıklamaya çalışırlar. bu prensipler belli yasalar olabilir. daha modern bir yaklaşımda ise bu yasaların simetrilerden kaynaklandığı anlaşılmıştır. (bkz: emmy noether) örneğin (bkz: poincare simetrisi).

  süpersimetri de doğada var olabilecek simetrilerden biridir. tıpkı bır deneyi ha burada ha 10 metre ileride yapsanız bir şey değişmeyeceğini öngören öteleme simetrisi gibi. yalnız bu süpersimetrinin sonuçları oldukça büyük ve derindir. örneğin, süpersimetrik bir dünyada teorilerimiz çok da doğal olacaktı. yani matematiksel açıdan en basit teori doğayı açıklayacaktı. ama malesef doğa doğal değil *. yani rastege gözüken bir evrende yaşıyoruz. (akıllı tasarım diye atlayacak olan sakin olsun, özet geçiyorum.) ,

  süpersimetrinin bir diğer sonucu ise bu güne kadar ulaşılabilen ölçeklerde gözlenmemiş parçacıkların varlığını ön görmesi. yani bu parçacıkları ulaşabildiğimiz enerjilerde göremediğimiz için süpersimetri bizim bildiğimiz ölçeklerde yok. varsa bile belli bir ölçekte bu simetri bozulmuş olmalı ve şu anda gözlemlediğimiz evren meydana gelmiş.

  süpersimetrik bir ölçek varsa buna yakın zamanda, örneğin bu yüzyılda ulaşabilecek miyiz, orasını bilmek zor.
 • beni bugün uyutmayan konu. diyagramlar oluşturup yük ve enerji korunuyor mu diye bakıyorum. sonra böyle bir parçacık olmalı diyorum. sonra kendimi birden grand unified theory grafiğini hayalimde canlandırırken buluyorum. 10^16 gev kayan yazı şeklinde geçiyor gözlerimin önünden. sonra kozmolojik sabit ve 10^-33cm beynimi kemiriyor. sonra tekrar diyagramlarıma dönüyorum 10^-33cm ye sıkışmadığımı düşünerek süpereşler yaratıyorum falan. içine düştüm bu konunun. üstüm başım süpersimetri.
 • large hadron collider'da şu ana kadar izine rastlanmamış durumda. standart model'e devam.
 • bir fizik kuramında her (bkz: bozon)a denk gelen benzer kütleyi içeren bir (bkz: fermiyon) varsa bu simetriye süpersimetri denir. örnek vermek gerekirse, böyle bir kuramda (bkz: kuark)larla beraber (bkz: squark)lar, (bkz: foton)larla birlikte (bkz: fotino)lar olmalıdır. bu (bkz: standart model)deki parçacık sayısının 2 katına ulaşması anlamına gelir ve henüz araştırdığım kadarıyla süpersimetrik çiftler gözlenmiş değildir. bunun anlamı süpersimetrinin kırılmış olmasıdır. ancak çok yüksek enerjilere ulaştığımızda bu ilave parçacıkları görebileceğiz. yüksek enerjilerde kuram süpersimetrikken alçak enerjilerde bunu gözlenmemesini suyun farklı fazlarına benzetebiliriz. henüz gözlenmemesine rağmen kuramcıların büyük bir bölümü matematiksel güzelliğinden ötürü süpersimetrinin mevcudiyeti konusunda ikna olmuş durumdadır. eğer sicim kuramında süpersimetri varsayılırsa o zaman (bkz: kuantum mekanigi) ile bağdaşması için bu sefer uzay-zamanın boyut sayısının 10 (9+1) olması gerekmektedir. yani yaşadığımız 4 boyuta ilave 6 boyuta daha ihtiyacımız var.
 • süpersimetri; simetrilerden daha şaşırtıcı, günlük görünüşten daha gizli olanı temsil eder. şaşırtıcı olduğu kadar inceliklerle de dolu bir düşünce.
  şöyle ki; denklemlerdeki belli parçacıklar birbirleriyle değiştirildiğinde, doğanın temel yasalarını temsil eden bu denklemlerin değişmez kaldığını gösteriyor bu düşünce. mesela bir kağıda çizilen kareyi 90derece döndürdüğümüzde aynı kalması gibi, yani fizikçilerin de doğayı betimlemek için buldukları denklemler de çoğunlukla kendilerine belli işlemler uygulandığında değişmezler, şayet değişiyorlarsa da bu sefer sadece simetriye sahip olduğundan bahsedilir.