şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tad alma duyusu ortalamanın üzerinde olan kişi. kadınlar erkeklere kıyasla daha fazla 'supertaster' olabiliyorlarmış. avrupa nüfusunun yaklaşık %25 inin bu gruba dahil olduğu tahmin ediliyor. ilginç bir durum ise bu arkadaşların ortak bir özellik olarak bazı gıdalardan hoşlanmamaları; mesela; alkollü içecekler, greyfurt, lahana, kahve, gazlı içecekler.
 • dominant gen ile aktarılan özellik. bazı durumlarda eş baskın (mediumtaster) olabilir. henüz tam bilimsel bir belirleme yöntemi olmamakla beraber phenylthiocarbamide (ptc) adlı organik kimyasala batırılmış kağıda verdiğiniz tepki ile supertaster olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.
 • bundan olup olmadığınızı -ya da tadıcılıkta ne noktada olduğunuzu- anlamak için uygulanan testin adımları şu şekildedir:

  1) küçük bir kağıdı standart bir delgeçle delin.
  2) kağıdı dilinizin orta uç noktasına yerleştirip, dilinizin yuvarlığın içinde kalan kısmını mavi gıda boyası ile boyayın.
  3) yuvarlağın içinde kaç tane papilla* olduğunu sayın.

  15'ten azsa tat köründen hallicesiniz, (her dört kişiden biri) 15-35 arasında ise normalsiniz, (her iki kişiden biri) 35'ten fazla ise supertaster'sınız (her dört kişiden biri) demek oluyor.

  *görselleştirmek açısından şöyle bir şey.
 • mantığını anlayamadığım baslik.

  dilde 3-4 çeşit papilla vardır. farklı farklı tatları algılar. dilde en cok bulunan papilla papilla filiformedir. dilin neredeyse heryerinde bulunan bu papillalarin asıl özelliği ise ağza alınan yiyeceğin yutağa dogru ilerlemesidir.

  hatta büyükçe bir lokmanın bile içindeki bir kıl parçasının farkedilip dilin ucuna getirilmesi gorevini bu papillalarin yaptıgı söylenmekte.

  ama bu papillalarda tat tomurcuğu yok. tat algilayamazlar. eksi seyler'de de çıkan entryde boyayıp sayılan papillalar bunlar.

  diger 3 çeşit papillalarin sayısı hem daha az ve yerleşimleri bambaşka.

  mesela; papilla sirkumvallate dilin kökünde kabarık sekilde her ınsanda yaklasik 8-12 tane bulunur ve acı tadı yoğunlukla algılar.

  eksi seyler'de paylaşılanin yanlış oldugunu düşünuyorum.