şükela:  tümü | bugün
 • her türlü eksiklikten, ayıplardan ve yaratığa özgü niteliklerden uzak anlamındadır.
  (bkz: allah)
 • 38°55'35.91"n, 42°49'38.09"e koordinatlarında bulunmaktadır.. malazgirt'e gidebilmek için vana indikten sonra etrafında dolaşılır..
 • bitlis sınırları içinde ahlat ilçesinin doğusundaki 4058 metre yüksekliğinde volkanik bir dağımızdır ağrı dağından sonra ikinci en yüksek dağımızdır.olayın en güzel yanı ise van gölünden bakıldığında tepesinde erimeyen karları ile muhteşem bir görüntü ziyafeti vermesi heleki alkolu seviyorsanız geçin karşısına bir güzel güzelleşin
 • kutsal, ovulen anlaminda. ayni zamanda bir kiz ismi.
 • (bkz: fesuphanallah)
 • agustos ayinda bile zirvesinde, eteklerinde karin-buzullarin eksik olmadigi, heybetli ve ciplak yapisiyla turkiye'nin agri dagi'ndan sonraki en yuksek (4058 m) dagi. suphan bitlis ve van sinirlari icinde yer alan gorkemli bir dagdir.
 • bir anadolu yolculuğunda rastladığım kırmızı yanaklı, darmadağın saçlı, yalın ayaklı köy kızı. tam da şu çocuklar gibi

  kızın adı süphan'dı. yıl 1989... bingöl/muş/bitlis civarı... tam anımsayamıyorum. cebimdeki çikolatayı uzattığımda yaşadığı heyecanı anımsıyorum. muhtemelen ilk kez yiyecekti ki evirdi çevirdi bir süre...
  koçerler diyorlarmış kendilerine. bu yüzden bir dağı anımsamaktan ziyade, bir kız çocuğu anımsarım bu ismi duyduğumda...
 • volkanik koninin tıkanması nedeniyle magmanın başka bir noktadan yeryüzüne fışkırması sonucu oluşan göle maar gölü deniyor. süphan dağı'nın kenarındaki aygır gölü de maar tipi bir oluşumdur. tam krater gölü diyemesek de volkanik göl yani. laf aramızda, gidilip görülmesini salık veririm. aynalı sazan, sarı sazan, gümüş balığı, kaçmışlardan alabalık yetişiyor, kenarında bilinçli bir dağcı + eski atletin işlettiği temiz bir alabalık tesisi var.

  ***
  23 nisan 1959'da nükleer araç gereç taşıyan bir ingiliz uçağı süphan dağı'nın zirvesine çarpıp düşmüş. sonra bir ingiliz dağcı arama ekibi süphan dağı'na tırmanıp, bir başka ekip helikopterle yukarı bırakılıp enkazı ve cesetleri bulmuşlar. cesetler enkaz yakınında gömülmüş, nükleer malzemeler arama ekibince ya parçalanmış ya patlatılmış. daha sonraları kalıntı parçalarla teması olan civar köylülerde kanser oranı artışı saptanmış. bu aramanın rapor veya notları ingilizceden çevrilip yayınlanmış.

  (bkz: uçak kazası/@ibisile)
 • ilk gördüğümde heybetinden dizlerimi titreten , sonralarda zirvelerine yakın yerde rakı keyfine ortaklık eden , şimdilerde de her sabah okuluma giderken selamımı sabahımı eksik etmediğimdir.
 • adı, şurdan gelmiş:

  hz. nuh gemisi ile cudi'ye giderken, suphan dağı'nı görmüş "subhanallah" deyip hayret etmiş. sonra da, allahu ekber dağlarını görmüş. bilin bakalım allahu ekber dağlarının adı nerden geliyor?