şükela:  tümü | bugün
  • bir güre$ tekniği..
  • amerikan güreşinde bir hareket. amatör güreş kökenli en temel hareketlerden biridir ve başka dövüş disiplinlerinde de görülür.amatör güreşteki tanımı sanıyorum rakibin ayaklarını yerden keserek yere vurmaktır. amerikan güreşinde ise suplex ayrı bir harekettir. rakibin kafası koltuk altına alınır, kollarından biri hareketi gerçekleştirecek güreşçinin kafasının arkasına dolanır, ayakları yerden kesilir ve yere vurulur*. söylemek gerekir ki suplex amerikan güreşinde de farklı hareketlerin doğuşuna sebep olmuştur. zibilyon adet örneği için: http://www.youtube.com/watch?v=bpiqr3bui5k
  • güreşte rakibi madara eden bol puanlı harekettir. uygulanması, güçlü bacaklara patlayıcı kuvvete ve iyi bir tekniğe ihtiyaç duyar ve harekete hızlı başlayıp hızlı bitirmek gerekir. zayıf bir vucut ve eksik teknikle, rakibin kontrasına maruz kalabilirsiniz. en basit anlatımıyla alttaki rakip belden kavranır havada bir tur döndürülerek yere vurulur. rakibiniz vucudu yere değmeyecek şekilde elleri ve ayakları üstüne örümcek gibi inerse teknik eksik uygulanmış olur. hem şiddeti hemde bol puan getirmesi nedeniyle suplexs i atabilen sporcu genelde maçı da alabilecek kapasitededir.
  • oyunculuk/sahne jargonunda da kullanılan bir kelime olduğunu okudum bir yerlerde.
    bir nevi esneklik kelimesinin karşılığı olarak kullanılması da güreşten devşirildiğini düşündürtüyor.
    yani supleksi yüksek oyuncu, sahnede herhangi bir aksi durum hasıl olduğunda gerekli ve yeterli tepkiyi verebilen, vaziyeti çaktırmadan başarıyla kotarabilen oyuncu oluyor anladığım kadarıyla. bu özellik, oyunculuğun er meydanı tiyatro sahnesinde ve doğaçlama gerektiren durumlarda çok yarayışlı olsa gerek.
  • cem yılmaz'ın bir oyununda sahne supleksi diye bahsettiği şey. anlamını aramış bulamamıştım. suplex (spor) deyimini de bilmediğim için ukte vermiştim. tenk yu arrsu
  • wwe izleyenlerin birçok kez tanık olduğu harekettir. adamı tuşa götürür.
  • german olanı makbuldur.
  • güreş dalında adı verilen hareketin profesyonel güreş'teki karşılığı belly to back hareketidir. german suplex olarak bilinen harekette rakip tam üzerinden aşırılır ancak bu harekette az da olsa kenarı doğru aşırılma yapılır.