şükela:  tümü | bugün
 • interrail soz konusu oldugunda binmek istediginiz trene biletinizin tam anlamiyla gecerli olmamasi; bu durum nedeniyle de odemek durumunda kaldiginiz paraya verilen ad. genelde size rezervasyon yapilmi$ yer kazandiracaktir. tgv'lere olan mesafeyi aradan kaldirir.
 • italya'da buna supplemento denir. interrailda supplemento vermeden binilen tren sayisi cok azdir. eskiden liret verilirdi, frank verilirdi, drahmi verilirdi (bkz: binario uno) (bkz: il controllo passaporti)
 • (bkz: ek)
 • vücut geliştiriciler arasında yaygın olarak kullanılan, protein tozu, creatine, aminoasit, gainer gibi kas yapımını, kilo alımını-verimini destekleyecek ürünlerin genel ismi.
 • (bkz: süpleman)
 • şu sıralar yurtdışından getirtmesi pek bir sıkıntılı olan, sporcu besin takviyesi.
 • vücut geliştirmeye başlayan, başlayacak olan herkesin aklındaki sorudur supplement kullanıp kullanmama sorusu. şuanki bütün spor salonlarının veya medyanın aynı abd'de ve avrupa'da olduğu gibi tüm dünyaya bu supplementlerin nasıl yararlı olduğunu pompalaması üzerine bunu düşünen herkesin aklına tek bir soru gelmesi gerekiyor.

  "bu kadar reklamın arkasında ne yatıyor?"

  öncelikle şu gym-idiotlarla dolu vucutcu.com, badiciyiz.com tarzı türk sitelerindeki "tozsuz olmaz azizim","spordan 10 saniye sonra almazsan tüm kasların gider" tarzı yorumları bir sallayın. konu sizin sağlığınız. siktiğimin pazarını öyle bir hale getirdiler ki türkiye'de, herkes bu işten çıkar sağlar oldu. google'a protein tozu zararları, glutamin zararları, kreatin'in yan etkileri vs. yazınca hiçbir şey çıkmıyor. tek soru var:

  neden?

  cevabı çok basit: insanlar koyun. salondaki adam diyor kullanmazsan kaslar gider, şunu bir iç bak nasıl patlıyor göğüsler. ben kasları şişer diye astım ilacı adam alan gördüm sayın okuyucu. gel beraber bir bakalım türkçe olmayan yazılar nasıl şakır şakır dökülüyor?

  (bkz: protein tozu)

  kasların kısa sürede proteine ihtiyacı var fakat bu süre asla antrenmandan sonraki ilk 15 dakika gibi bir süreye inmedi. yararlı diyebileceğiniz tek konu "kas" olabilir çünkü bu ne doğal bir ilaç ne de bir meyve. fakat zararları vücudun hasar alması. buna böbreklerin aşırı yorulması, damar genişlemesi(içindeki arginin sayesinde), kaslarda kronik sakatlık vs. şeklinde gidiyor. yapay ortamlarda üretilmiş ve içinde mg ölçeğinde bir sürü amino asit ve diğer maddelerin olduğu bir karışım. asla sadece "peynir altı suyu tozu" olmadı. kullanmadığınızda bir şey eksilmiyor fakat kullandığınızda eksilebilecek şeyler çok fazla. uzun vadedeki sonuçlarını hala bilemediğiniz bir maddenin bu denli pazarlanmasının ne kadar doğru olduğunu bilemiyorum.

  http://lifestyle.iloveindia.com/…-effects-1196.html
  http://www.librehealth.com/…ts-of-whey-protein.html
  http://www.livestrong.com/…effects-of-whey-protein/

  (bkz: bcaa)

  http://jp.physoc.org/content/486/pt_3/789.full.pdf

  (bkz: kreatin)

  http://www.livestrong.com/…of-creatine-monohydrate/

  (bkz: glutamin)

  http://articles.mercola.com/…4/05/01/glutamine.aspx
  http://www.webmd.com/…ctiveingredientname=glutamine
  http://www.livestrong.com/…de-effects-of-glutamine/

  (bkz: arginin)

  http://altmedicine.about.com/…minsad/a/arginine.htm

  teker teker tercüme etmek istemiyorum fakat hiçbirinin bir boka yaradığı yok. ha, kaslarınızı şişirir mi şişirmez mi orasını bilemem fakat tek bilmeniz gereken vg için bunun tek yol olmadığı. nerden mi biliyorum? kendimden. zamanında 48 kilo olan bendeniz şuan 70 kiloyum ve %10-13 arasında değişen bir yağ oranına sahibim. tek yaptığım aylık 150-170 gibi bir ek bütçeyle parayı hindi etine, meyveye, süte ve yumurtaya yatırmak oldu. ha, bunlar çok mu sağlıklı? değil. hormon vermiyorlar mı hepsine? veriyorlar. fakat elimden gelen bu kadar oldu. vg için kendi ineğimi, tavuğumu yetiştirecek pozisyonum olmadığı için en fazla bu oluyor ama emin olun bu supplement pisliklerinden daha az zararlıdır. kalın sağlıcakla. kasların kısa sürede proteine ihtiyacı var fakat bu süre asla antremandan sonraki ilk 15 dakika olmadı.

  edit:bu entryi yazdıktan sonra kreatin, glutamin, bcaa, toz kullandım. bokunu çıkarmadan kullanın fakat "oha göğüsler şişti lan" tarzı bir etki beklemiyordum ve görmedim de. o etkiyi anca 6-7 maddeli bir kür ile görebilirsiniz.
 • herkesin kullanmayı önerdiği ama herkesin zararlı olduğu için "kanmayın efenim" ve/veya "sakın haaa!" dediği bir türlü net bir görüş sağlanamamış destekleyici sporcu besin takviyesi.
 • ing. ilave etmek, eklemek.
 • kullanıp kullanmamak arasında gidip geldiğim şu günlerde an itibariyle kullanmama kararını kessin biçimde verdiğim hede. hiç gerek yokmuş hakkaten yaşasın tavuk, balık, yumurta... *