şükela:  tümü | bugün
 • vücut geliştirmeye başlayan, başlayacak olan herkesin aklındaki sorudur supplement kullanıp kullanmama sorusu. şuanki bütün spor salonlarının veya medyanın aynı abd'de ve avrupa'da olduğu gibi tüm dünyaya bu supplementlerin nasıl yararlı olduğunu pompalaması üzerine bunu düşünen herkesin aklına tek bir soru gelmesi gerekiyor.

  "bu kadar reklamın arkasında ne yatıyor?"

  öncelikle şu gym-idiotlarla dolu vucutcu.com, badiciyiz.com tarzı türk sitelerindeki "tozsuz olmaz azizim","spordan 10 saniye sonra almazsan tüm kasların gider" tarzı yorumları bir sallayın. konu sizin sağlığınız. siktiğimin pazarını öyle bir hale getirdiler ki türkiye'de, herkes bu işten çıkar sağlar oldu. google'a protein tozu zararları, glutamin zararları, kreatin'in yan etkileri vs. yazınca hiçbir şey çıkmıyor. tek soru var:

  neden?

  cevabı çok basit: insanlar koyun. salondaki adam diyor kullanmazsan kaslar gider, şunu bir iç bak nasıl patlıyor göğüsler. ben kasları şişer diye astım ilacı adam alan gördüm sayın okuyucu. gel beraber bir bakalım türkçe olmayan yazılar nasıl şakır şakır dökülüyor?

  (bkz: protein tozu)

  kasların kısa sürede proteine ihtiyacı var fakat bu süre asla antrenmandan sonraki ilk 15 dakika gibi bir süreye inmedi. yararlı diyebileceğiniz tek konu "kas" olabilir çünkü bu ne doğal bir ilaç ne de bir meyve. fakat zararları vücudun hasar alması. buna böbreklerin aşırı yorulması, damar genişlemesi(içindeki arginin sayesinde), kaslarda kronik sakatlık vs. şeklinde gidiyor. yapay ortamlarda üretilmiş ve içinde mg ölçeğinde bir sürü amino asit ve diğer maddelerin olduğu bir karışım. asla sadece "peynir altı suyu tozu" olmadı. kullanmadığınızda bir şey eksilmiyor fakat kullandığınızda eksilebilecek şeyler çok fazla. uzun vadedeki sonuçlarını hala bilemediğiniz bir maddenin bu denli pazarlanmasının ne kadar doğru olduğunu bilemiyorum.

  http://lifestyle.iloveindia.com/…-effects-1196.html
  http://www.librehealth.com/…ts-of-whey-protein.html
  http://www.livestrong.com/…effects-of-whey-protein/

  (bkz: bcaa)

  http://jp.physoc.org/content/486/pt_3/789.full.pdf

  (bkz: kreatin)

  http://www.livestrong.com/…of-creatine-monohydrate/

  (bkz: glutamin)

  http://articles.mercola.com/…4/05/01/glutamine.aspx
  http://www.webmd.com/…ctiveingredientname=glutamine
  http://www.livestrong.com/…de-effects-of-glutamine/

  (bkz: arginin)

  http://altmedicine.about.com/…minsad/a/arginine.htm

  teker teker tercüme etmek istemiyorum fakat hiçbirinin bir boka yaradığı yok. ha, kaslarınızı şişirir mi şişirmez mi orasını bilemem fakat tek bilmeniz gereken vg için bunun tek yol olmadığı. nerden mi biliyorum? kendimden. zamanında 48 kilo olan bendeniz şuan 70 kiloyum ve %10-13 arasında değişen bir yağ oranına sahibim. tek yaptığım aylık 150-170 gibi bir ek bütçeyle parayı hindi etine, meyveye, süte ve yumurtaya yatırmak oldu. ha, bunlar çok mu sağlıklı? değil. hormon vermiyorlar mı hepsine? veriyorlar. fakat elimden gelen bu kadar oldu. vg için kendi ineğimi, tavuğumu yetiştirecek pozisyonum olmadığı için en fazla bu oluyor ama emin olun bu supplement pisliklerinden daha az zararlıdır. kalın sağlıcakla. kasların kısa sürede proteine ihtiyacı var fakat bu süre asla antremandan sonraki ilk 15 dakika olmadı.

  edit:bu entryi yazdıktan sonra kreatin, glutamin, bcaa, toz kullandım. bokunu çıkarmadan kullanın fakat "oha göğüsler şişti lan" tarzı bir etki beklemiyordum ve görmedim de. o etkiyi anca 6-7 maddeli bir kür ile görebilirsiniz.
 • vücut geliştiriciler arasında yaygın olarak kullanılan, protein tozu, creatine, aminoasit, gainer gibi kas yapımını, kilo alımını-verimini destekleyecek ürünlerin genel ismi.
 • ing. tamamlayıcı, ilave, ek gibi anlamlara sahip.

  yanı sıra, sporcular için fiziksel dayanıklılığa destek olan besin takviyelerine de bu isim veriliyor.

  sporcu dostu, performans artırıcı ürünler üzerine uzun listeler yapılabilir. coup de foudre'nin vücut geliştirme üzerine yazdığı (#31138768) entryde de görüleceği üzere, bilhassa yoğun antrenman yapanlar için alınması gereken elzem vitamin, mineral ve besin takviyeleri var.

  tabi burada, şu ayrımı iyi yapmak gerekiyor. antrenman esnasında vücudundaki depoların ne kadarını boşaltıyorsun? sınırlarını sonuna kadar zorluyor musun? vücudunda hızlı bir gelişim görmek gibi bir amacın var mı, yoksa uzun vadede sağlıklı kalabilme ile mi sınırlı sporun? bu soruların cevabını iyi verebilmek gerek.

  parantez içi parantez açıyorum ancak geldiğim noktayı da unutmuyorum. supplement alımı yapılan sporun kalitesini ve performansını ciddi anlamda artırır, ter yoluyla kaybettiğin vitamin ve minerali sana geri verir, enerjini moralini yükseltir, ve tabi cebinden de yüklü bir para gider ama her şeyin bir bedeli var.

  ayrı ayrı almak güçse, başlangıç için vm 2000 önerebileceğim bir ürün olabilir.
 • alkolle olduğu kadar çay ve kahve ile birlikte de alınmamalıdırlar.
 • sıradaki formül mükemmel karışım arayanlara gelsin;

  [(bkz: atp)kas büyümesi ve güç kompleksi:]
  kreatin monohidrat 5 gr
  beta alanin 2 gr
  histidin 0,5 gr
  glutamin 10 gr
  bcaa 7 gr

  hücre genişletici ve [(bkz: pump)] taşıma kompleksi:
  taurin 1 gr
  l-alanin 1 gr

  [(bkz: azot oksit) nox] kompleksi
  arjinin akg 3 gr
  ornitin akg 1 gr
  sitrülin malat 1 gr

  özellikle pre-work supplement alırken mutlaka içeriğini detaylıca kontrol edin, yukarıda verdiğim içeriği yaklaşık olarak da olsa yakalayan formül sizi asla yarı yolda bırakmaz. verilen değerler günlük kullanım içindir, aşılmaması tavsiye olunur.
 • kullanıp kullanmamak arasında gidip geldiğim şu günlerde an itibariyle kullanmama kararını kessin biçimde verdiğim hede. hiç gerek yokmuş hakkaten yaşasın tavuk, balık, yumurta... *
 • şu sıralar yurtdışından getirtmesi pek bir sıkıntılı olan, sporcu besin takviyesi.
 • animal cuts hakkında bilgisi olanlardan özelden bilgi almak isterim.

  kullanımı günde iki paket demiş ama bana çok geldi, tırsmıyor da değilim. işe yarıyor mu falan gibi konuları konuşmak iyi olurdu hani.
 • kısır bırakması, kanseri tetiklemesi veya bıraktığınızda sarkması gibi şehir efsanelerine itibar etmemeniz gereken takviye ürünleridir.

  peynir altı, soya, süt gibi protein kaynaklarının sıkıştırılmış toz halidir. lazımdır.

  lakin;
  kullanırken bol su ile kullanın.
  her şeyin olduğu gibi bunun da fazlası başta böbrek ve ciger olmak üzere iç organlara zarardır.
  pahalıdır ya yurt dışından ya da kampanyalıyken edinin.
  devamlılık, istikrar önemlidir maddi alt yapı yoksa bulaşmayın.

  anaboliğe bulaşmayın! dopinge karşıyız!

  kolay gelsin...