şükela:  tümü | bugün
 • bir çocuğun kum havuzunda geçen, bulmaca çözmeye yönelik süper ötesi alman yapımı pc oyunu. bu kadar underrated bir şey görmedim. sayfa sayfa entry okumayı beklerken başlığı bile açılmamış. anlatmaya neresinden başlayacağımı bilemiyorum. bu oyunu valve yapsaydı şu an tüm oyun dünyasında konuşuluyor olurdu. portal 1 ve 2'yi yardımsız bitirmiş biri olarak beni çok ciddi anlamda zorladığını söyleyebilirim. gerçi oyun yeni sayılır biraz da ona bağlıyorum, yakında patlar. neyse. oyunu bitirmem toplamda 30 saatlik bir oynanış süresi gerektirdi ki hala keşfedemediğim yerleri keşfetmek için oynuyorum. oyunun hemen hemen her şeyini de david münnich diye bir dahi yapmış. hem bulmaca çözme, hem fps shooter bir arada. oynarken bir yandan da ırkçılık ve din göndermeleri komik şekilde işlenmiş. hatta oyundaki isa'nın yüzü, ispanyadaki freski bozan yaşlı kadının resminden alınmış
  mesela oyunun bir yerinde kilitli bir kapı var. önünde de açık bir laptop. ekranında da http://notpron.com/ açık. bu siteye girdiğinizde ayrı bir bulmaca sizi bekliyor ki çözmesi gerçekten zor. baştan sona uğraşılmış ve takdire şayan bir oyun.
  neyse efendim oynayacak bir şey bulamıyorsanız ve pc oyunlarının eskisi kadar zevk vermemesinden muzdaripseniz alın size oyun.
  https://store.steampowered.com/…p/813630/supraland/ demosunu deneyip satın alabilirsiniz türkçe desteği de var.
 • harika oyun. portal tarzı bulmacaları, zelda gibi keşif mekanikleri, eğlenceli dünyası ve esprili diliyle son dönemde oynadığım en hoş oyunlardan. sadece bir entry girilmiş olması, başlığı açan yazarın da dediği gibi underrated bir oyun olduğunu gösteriyor.

  supraland 2 de yoldaymış ayrıca.
 • edit: oyunu bitirdim, almayın bu amk oyununu. aşağıda spoiler bölümünde söyleyecegim bence neden almamaniz gerektigini.

  portal 3'ün yokluğunda iyi giden, esprileriyle gülümseten güzel oyun ama bazı bulmacaları cidden dandik. portalda oyunun dünyasındaki fizik öğeleri iyiydi, bunda bazen saçmalıyor, kendi içinde tutarsızlık yaşıyor. bir de gözunüzün içinden geçebiliyor bazen..

  sanırım yapımcıları "bu valve portal 3'ü çıkarmayacak, biz yapak bari ona benzer bir şey." diyerek yaptılar. dediğim gibi, süper değil ama portal açlığınızı yatıştırır.

  --- spoiler ---

  final boss savasindaki abimiz osuran bir et torbası. şaka değil, cazır cuzur osuruyor siz bulmacayı çözene kadar. editlemeden önce 5.6/10 vereceğim oyun şu salakça osuruk esprisiyle gözümde 3/10'a düştü. niye bu kadar takıldın derseniz, midem bulandı amk. ben ki ne videolar izlemiş adamım, bu midemi bulandırdı a.q. oyunun sesini komple kapattim son bölümde. ayrıca finalibde de mr. miracle'ın biraz espri yapmasını beklerdim. neyse, sihirbazı da göt etmeyi unutmayın djdjdj
  --- spoiler ---
 • şu oyunu beğenmeyen ağır zevksizdir.
  oyundaki osuruk sesinden midesi bulanan da bi zahmet oyun oynamasın bence.

  son zamanlarda oynadığım en iyi oyunlardan biri.
  espriler, bulmacalar, grafikler, atmosfer baya baya iyiydi.

  --- spoiler ---

  34 saatte %64 ile bitirdim oyunu (ben %100 olunca oyun bitecek sanmıştım, aniden bitince göt gibi kaldım ekran başında) tadı damağımda kaldı. dlc'si varmış ama daha almadım. şu an keşif ve yüzdeyi yükseltmek için oynuyorum.
  eksi olarak: canavarların çeşitliliği artırılabilirdi. yanlış saymadıysam 6-7 farklı sürekli karşınıza çıkan canavar var oyunda. bu yüzden canavar çıkınca bazen üşeniyorum, eeeh diyip kaçıyorum başka yerlere.

  --- spoiler ---

  benim puanım bu oyuna 9 kanka. steam'den alın oynayın bi yarım saat. beğenmezseniz iade edersiniz.

  2. oyunu tez zamanda çıkar inşallah.

  9/10