şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kadın jargonunda evi boydan boya süpürmek anlamına gelir. temizlik sıralamasında süpürge yapmanın hemen ardından toz almak gelir.
 • gerekli çalılardan ev temizlemeye yönelik bir alet yapmak.
 • sıkıntı kaynağı söz öbeği.

  halihazırda etimolojiyle, lisanla, çeviriyle, her türlü ilişkili konu ile saplantılı ölçüde haşır neşir olan cedilla, çocukken de, dili, nispeten iyi, hatta kimi yetişkinlerden daha iyi bilmesinin sıkıntılarını yaşamamış değildir.

  henüz altı yaşındadır. ailesi bir akrabaya bırakmış "gezmeye" gitmiştir; kadıncağız da çocuğu oyalamaya çalışmaktadır. gel gelelim, evinde uygun bir kitap, dergi nev'inden birşey de yoktur, saksı altlarındaki gazeteler de okunmuş bitmiştir. galiba televizyonun başlama saati de gelmemiştir (sene 76). teyze, "ben süpürge yapacağım, sen de otur biraz" der. hah, yaşasın, nasıl bir fırsat, kadın sazdan mazdan örecek, allah, madene rastladık, der cedilla. kardeşine bakan teyzenin evine gittiklerinde kızını seyretmiştir kilim dokurken. dedesinin atölyesinde yer çinisi dökülür kalıplara, sabahtan akşama seyreder; rengarenk mozaikleri, taşları, çimento kokusunu sevmeyi o zamanlardan öğrenmiştir. şimdi de süpürgenin örülüşünü öğrenecek ha? akşama neler anlatacak annesine..

  hah. kadını da ürkütmenin alemi yok. normal davran. olayı kaçırmamak için de zemin hazırla. "aa ne güzel, annem süpürge yaparken ben hep seyrederim". ve heyecanlı bekleyiş başlar.

  teyze az sonra işine koyulmuştur. ve hayal kırıklığı da derhal baş göstermiştir. tamam. sevil yenge bu işin adını bilmiyor. süpürmeye süpürge yapmak diyor. ama bir de söylenmiş laf var, "annem süpürge yaparken ben hep seyrederim", geri mi adım atacak, tükürdüğünü mü yalayacak, o da olmaz, öpe öpe seyredecek.

  sonuçta, kadın elinde süpürge, cedilla, tozun toprağın içinde, kadının peşinde, titiz bir müfettiş edasıyla "hımm hımm" diyerek zoraki süpürge seyri ve sükut-u hayal ile sonuçlanır bu macera.

  ve, yetişkinlerin her zaman herşeyi doğru bilmeyebileceği, söyleyemeyebileceğine dair ilk hayat derslerinden biri cedilla'nın kişisel tarihçesine kazınır.
 • kelimelere nasıl dökülebilir ki süpürge yapmak işi. evi süpürmek... belki de paha biçilebilir ama yerine koyacak pek şey bulamazsınız. kesinlikle yapmak da istemezsiniz.

  bir kaç sınıfa ayrılır süpürge; üstünden süpürmek, elinin ucuyla süpürmek, öğrenci işi süpürge ve en önemlisi; gerçek manada süpürge yapmak, hakkını vermek, kapsamlı süpürmek.

  üstünden süpürmek; genelde birileri kısa bir süre sonra gelecekken, kabasını almaya yönelik, kısa süreli estetik amaçlı yapılan süpürgedir. kişiyi çok yormaz ve uyuz da etmez. sonuçta kimse misafirinde kötü bir izlenim bırakmak istemez.

  elinin ucuyla süpürmek; anne-sevgili-eş üçlüsünden birinin, farketmez, en kıl olduğu şeylerin başında gelir. en sevdiği nevresimin üstüne kola dök, ama elinin ucuyla süpürme demişler zamanında. öyle süpürge yapıyormuş gibi görünüpte bir el kıçta göz telefonda olmaz o iş. hiç yapma daha iyi.

  öğrenci işi süpürge ise alana yönelik bir süpürge tarzıdır. genelde çekirdek kabuğu, bardak kırığı, cips, çerez, yere düşen küllüğü süpürülür. dezavantajı, büyük hacimli pislik daha doğrusu harfiyat sayesinde süpürge torbası kolay dolar veya zarar görür. öğrenci de klasik refleksiyle bunu farketmez ve süpürgeye bok atar, belki de öğrenci evinin o pis şekilde itham edilen karakterini üstüne alma süreci bu şekilde başlar.

  gel gelelim ki harbici süpürmeye, kapsamlı süpürmeye. iki üç cümleyle geçiştirilemez, maddeler halinde saymak gerekir, tekniklerinden motivasyonuna kadar çok ayrıntısı vardır ve kondüsyon ve savaş uçağı pilotlarının sahip olduğu sinirlerden* gereklidir. bu stildeki bir süpürge işi, o yapılacak temizliğin ufak bir kısmı olmakla birlikte, temelidir, en ufak yapı taşıdır. arkasından vileda ve toz alma işlemi yapılacaktır çünkü.

  1) en yakın arkadaşınızın ekipmanınız olduğunu sakın unutmayın

  elbette ki kullanılacak olan elektrikli süpürgeden bahsediyorum. kötü bir süpürge sizi çileden çıkaracaktır. kablosu uzun olmalıdır kesinlikle. kısa kablo çok fazla priz değişimi demektir, bunu istemezsiniz kesinlikle. süpürgenin torbasının yeteri kadar boş olduğundan emin olmalısınız. işe giriştikten sonra dolu bir torba vücudun küfür sisteminin harekete geçmesine sebep olacaktır, bunu da kesinlikle isteyeceğinizi sanmıyorum. bu yüzden işe başlamadan önce süpürgenin bakımını yapmalısınız. boru kısmını parçalarına ayırıp kenara köşeye sıkışmış hav-saç kombinasyonlarını temizlemelisiniz. filtrelerin açık olması da önemlidir. boru yüksekliğini adeta bir assolist edasıyla boyunuza göre ayarlamalısınız ki bu işlem ileride de bahsedeceğim üzere motivasyon açısından önem arz etmektedir. süpürgenizin hareket kabiliyetine alışık olmak ise başka bir önemli noktadır. onu tanımalısınız. köşeleri nasıl dönüyor, çok ağır mı, esnek plastik borusu gerektiğinde(merdiven tümsek çıkarken) tüm ağırlığı taşıyabiliyor mu, kendi kablosunun üstünden rahatça geçebiliyor mu sorularının cevapları artık bilmekten öte bisiklete binmek gibi bir refleks haline gelmiş olmalıdır. benzin pompasına benzeyen elle tuttuğumuz kısmın borudan kolayca ayrılabiliyor olması ayrı bir avantajdır keza. bu önemli hususlar herkesin dikkat etmesi gereken hususlardır. bunun yanı sıra süpürgenizin üstüne sticker filan da yapıştırabilirsiniz. sonrası size kalmıştır.

  2) motivasyonuzu hep up tutmalısınız

  mental olarak hazırlanma işlemi çok önemlidir. kişinin iç savaşından çok anne-sevgili-eş savaşıdır yapılan. her an her türlü baskı veya diktayla karşılaşabilirsiniz süreç boyunca. süpürgeye başlayana kadar size tıpkı cicim aylarındaymışsınız gibi davransalar da süpürge yapmayı kabul ederek kendinizi artık onlara teslim ettiğinizi unutmayın. saygı ve kibarlıktan yana pek eser kalmaz artık. onların bir kuklası, bir kölesisinizdir artık. ben naçizane, süpürgeye başlamadan önce, daha doğrusu bakımını yaptıktan sonra bir soğuk buzlu su ve sigara içmeyi tercih ediyorum. bu arada neler yapacağımı düşünüyor ve karar veriyorum. önemli ve zor bir süreçtir. zorunludur da.

  3) stratejinizi önceden belirleyin. "düzen", mutlak başarı demektir.

  süpürülecek alanı daha önceden dolaşmalı, karşınıza çıkacak engelleri daha önceden tespit etmelisiniz. bu engeller, aylar önce kaybolmuş bir çorap çifti, çocuğunuzun bir oyuncağı, sevgilinizin bir küpesi, annenizin en sevdiği ufak bir biblosu olabilir. bu ufak tefek şeyleri bir yerlere kaldırırken, bu arada her odada prizlere bakmalı, minumum priz değişimini sağlayacak kombinasyonunu, daha önceden bildiğiniz süpürge kordonu uzunluğuna bağlı olarak aklınızda tasarlamalısınız, çünkü plansız bir priz stratejisi, fazldan değiştirilen bir priz gerçekten çok sinir bozucu olacaktır, öyle ki bu sizin hatanız olduğundan daha da can sıkacaktır. önemli bir detay ise evde yaşayan evcil hayvanlardır, ne yapacağınıza karar vermelisiniz.

  4) yangına körükle gitmeyin, işinizi eğlenceli kılın

  evet süpürge yapmak kesinlikle çok eğlenceli bir şey değildir. ancak bunu her defasına kendi yüzünüze vurarak daha da çekilmez bir hale getirmeyin. az biraz riskli olsa da kulaklığınızdan güzel bir müzik açmanızı önerebilirim. evet size bu işi dayatan kişinin komutlarını duymanıza engel olsa da bunu bir koz olarak kullanabilirsiniz, kendini tarzınızı ona empoze etmelisiniz biraz daha rahat olabilmeniz için. müzik tercihini de kesinlikle çerezlik ve hareketli müziklerden seçmelisiniz. bir pink floyd parçası iç sesinizin size " offf aga görüyon mu adamlar aşmış bunlar uzaylı" ya da durduk yere adamı bilmem ne yapan, eski sevgiliyi hatırlatan şarkılar " ah be bu şarkı mı, tatilde sevişirken o serin akşam dinlemiştik" gibi şeyler söylemesine sebep olur ki bunu kesinlikle istemezsiniz çünkü bu sizin performansınızın düşmesine sebep olacaktır. sözlerini bilmediğiniz yabancı dilde bir şarkıyı süpürge yaparken sallamak çok eğlencelidir ve tabii ki zaman zaman kimsenin sizi görmediği anlarda da daha önceden boyunuza göre ayarladığnız süpürgenizin borusunden daha iyi bir mikrofon sehpahası olamaz, onunla dans bile edebilir, adeta bir gitarmışcasına onu kullanabilirsiniz. müzik olayına ek olarak, eğer kendi vücudunuzdan hoşlanıyorsanız mesela, aynalı bir odaya geldiğinizde üstsüz süpürge yapmak kendi kendinizi gaza getirmek için işe yarayacaktır. süpürgenin tüm kaslarınızı nasıl da çalıştırdığınızı görmek hatta ve hatta sizi süpürge yapmaya teşvik edecektir. çok ince nüanslar vardır bu noktada, sevdiğiniz bir güneş gözlüğü, bir yüzük, bir oyuncak sizi gerçekten çok motive edebilir.

  5) onu izleyin

  annenizi-eşinizi-sevgilinizi daha önce size verdiği bu görevi ifa ederken kesinlikle izlemiş olmalısınız. bir kere zaten ondan kötü yapma ihtimaliniz hiç yok. ve ilginçtir ondan da iyi yapmanız tavsiye edilmez. burdaki şey ondan iyi yapıp yapmamanız da değildir zaten; tıpkı onun gibi yapıyor olmanızdır. daha iyi bir teknikle, hatta ne olursa olsun ondan daha kısa bir sürede bu işi yaparsanız emin olun ki bu işi onun istediği şekilde yapmadığınız anlamına geliyor bu. anneyse şefiniz, hiç şansınız yoktur. hem anne hem de bir kadın karşınızdaki. sevgili ya da eş ise eğer, sizden hoşlanmadığı bir performans gördüğü anda sardığında olayı katakulliye getirip bir plansız sevişmeyle işi bağlayabilirsiniz. hem romantiksiniz hem de ev işi yapıyorsunuz, daha iyi bir fırsat olamaz.

  6) işte başlıyoruz

  her şey, tüm hazırlıklar tamam. bu engebeli arazi tüm cüretkarlığıyla karşınızda sizi bekliyordur artık. tek yapmanız gereken motoru başlatıp, biraz duman çıkarmaktır. teknik çok önemlidir. yerde bir sürü şey olacaktır. halılar, kilimler, parkeler, vazolar, sehpalar, sandalyeler, köşeler, masa altları, koltuklar; her biri ayrı özveri ister. köşe ve kenarları süpürmek için süpürgenin yere değen kısmını çıkartıp daha iyi bir vakum sağlanmalıdır. ancak önemli olan nokta, ilk önce kenar ya da köşeye gelmeden diğer alanların ve halıların süpürlmesi gerekliliğidir, çünkü halı ve diğer kısımları süpürürken, pislik ve havların bazıları köeşelere itilmektedir. ilk önce kenarları süpürürseniz bu tamamen bir zaman kaybıdır. kilim ve halıfleks olmayan halıların üstünü süpürmek de yetersizdir, süpürgenin ucunu halının kenarından fıyıttırma hareketiyle halı üstte olacak bir şekilde sokup, yarım süpürme işlemi yapmak gerekmektedir. saçaklı olan kısımları da sadece benzin pompası kısmıyla süpürmek gereklidir, çünkü havlar veya saçlar oralarda çok sağlam bir şekilde durmaktadırlar. hav türü pislikler her zaman koltuk, kanepe, dolap gibi eşyalar bir takım ayrodinamik kurallar sebebiyle arkalarına uçarlar, bu yüzden bu eşyalar es geçmeden çekilmeli ve arkaları güzelce süpürülmelidir. hiç bir zaman bir eşyayı kaldırıp altını süpürmekten çekinmeyin, gözünüzde büyümesi için hiç bir sebep yoktur. koltuk ve çekyatlar da ayrı bir teknik ister. gene benzin pompası kısmını kullanmalı ve çekyat olanları açmalı, kıvrılan köşeleri de süpürmelisiniz. değişik ışık ve yansıma açıları kullanarak taş veya parlak yüzeyler üzerindeki toz ve havları tespit edin, süpürgenizin her türlü hareket yeteneğini kullanarak oraları da süpürün. ön hazırlığı yaparken gözden kaçmış ufak bir ve birileri için önemli bir cisim olabilir, bu yüzden gözünüzü hiç bir zaman zeminden ayırmayın, o pis torbayı açıp içinde boncuk aramak istemezsiniz emin olun. süpürgenizi çekerken sağa sola çarpmamasına çok dikkat etmelisiniz, yoksa eve yeni bir sehpa veya masa almak zorunda kalabilirsiniz, çok ufak bir çiziğin neler yol açtığını tahmin bile edemezsiniz. özveri ve konsantrenizi kaybetmediğiniz sürece üstesinden gelemeyeceğiniz tek bir toz zerreceği bile yoktur.

  7) başardınız, en iyisi sizsiniz

  soğuk bir sodalı içecek ya da güzel bir kahveyi hakketiğinizi sanıyorsunuz ama daha fazlasını bile elde ettiniz, güzel bir akşam yemeği, güzel bir seks, bir kaç saatlik belki de hatta bir kaç günlük baş dinleme rahatlığı. tabii şanslıysanız, vileda, perde takmak işleri de size yıkılmadıysa..
 • bosch reklamında evini süpüren adamın da kullandığı tabir..
  o ne saçma tabir yahu? gören de süpürgeyi adam yapıyor sanacak..
 • insanı ghostbusters gibi hissettiren hede.
 • bir bu bir de perde asmak. isterse senede bir gün olsun yaşama enerjimi emiyor. ama bu bir tık daha iyi. hiç değilse evin tozunu hüp hüp çekerken arada çıkırtı sesi oluyor. böyle minik çocuk gibi de o anı kolluyor insan.*
 • teknolojinin kazandırdığı bir eylem. elektrikli süpürge ile ev süpürürken süpürge yapılır sadece.
  diğer süpürgelerle bildiğin süpürülür mekan.