şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kurbanlık hayvanın ön kolunun bütünlüğü bozulmadan, tek parça halinde, içi pirinç, bıçakla kıyılmış et ve baharat doldurularak yapılan bir çeşit dolma ya da kebap. doldurulduktan sonra kenarı yorgan iğnesi ve ipliği ile dikilir. kebap tenceresinin en üstüne kapatılır. altta kurbanın diğer parçaları, işkembe dolmaları * , kumbar* dolmaları vb. yer alır.
 • trakyalı bir adamın spartacus olma yolundaki en önemli dayanağı, esin kaynağı.
  (bkz: her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır)
  (bkz: spartacus blood and sand)
 • spartacus abimizin karısı. erin cummings isimli afet-i devran tarafından canlandırılmaktadır.

  cüneyt arkın abinin kara murat'lık dönemlerinde böyle manitası olaydı, değil bizans'ı mordor'u bile tek başına fethederdi be.
 • oryantalist bir figüre çok yakın kahraman. feci halde güzel ve dolgun. 1. bölümdeki sevişmeleri hala aklımda. böyle bir kadınla sevişme düşüncesi bile heyecanlandırıyor adamı. kadın dediğin böyle olmalı, kolları, göğsü , kalçası löpür löpür. ohhş! yine de tek aşkım kimber henry'i geçemez ama ondan sonraki ikinci favorim.

  --- spoiler ---

  ayrıca 5. bölümde sahip tarafından öldürülüyor sanırım. adam (sahip) zeki beyler, hem spartacus'a verdiği sözü tutuyor hem de karısının onu tutma konusundaki endişelerini paylaşıyor. yine de ölmeyeydi iyiydi. arada spartracus'ün rüyalarına sevişmek için bekliyoruz.

  --- spoiler ---
 • spartacus'un gözleri çok güzel olan karısı. spartacus'e gerçek adıyla itham eden kadın.

  --- spoiler ---

  yalnız nasıl kıydı senaristler bu kadını öldürmeye, spartacus karısını görmek uğruna bu kadar iyi dövüşen bir adama dönüşmedi mi?!?! senaristler ters köşeye yatırdı izleyiciyi, iyi tamam güzel, çok güzel de, spartacus'un karısına olan aşkı için savaştığını görmeyi sevenler de vardı.

  dizinin devamını izleyip izlememek konusunda bile kararsız kaldım, o derece üzdü sura'nın ölümü. senaristler dismissed.

  --- spoiler ---
 • spartacüs'ün karısı olan hatun kişidir. kendisini gördükten sonra zihnimdeki kadın portresi oldukça değişmiştir.

  sura kadındır. kadın suradır. evet.
 • haarp'ın rus versiyonu, bazı kaynaklarda haarp kadar kuvvetli olduğu söyleniyor.
  http://en.wikipedia.org/…nospheric_heating_facility
 • ege'de hazırlanan kurban yemeği. kaburga dolması'ndan farklı olarak haşlanmaz, genel olarak çiğden pişirilir. genelde bayramdan sonraki bir gün ama misafirler gidecekse bayramın 3. günü akşamı hazırlanır. iç pilav yapılıp, koyunun kaburgasıyla karışık ön koldan çıkarılan bölümün et ve kemik arasına doldurulur. kalınca iplikle güzelce dikilir. sonrasında ya evdeki fırında ya da bayramın son günü açılan (hatta 3. geceden itibaren hizmete giren) çarşı fırınlarında ağır ağır pişirilir. sofraya tepsisiyle konur, herkes de elle girişir.

  hacim açısından zahmetli bir yemek olduğundan ve kalabalık yenmesi daha zevkli olduğundan kalabalık ailelerde tercih edilir. çekirdek bir ailede bunu hazırlamak zahmetlidir. zaten kurban kesilmiyorsa kasaptan ilgili parçanın alınması bile mali krize yolaçabilir. soğuduğunda en fazla bir defa ısıtmaya gelir, surayı taze yemek makbuldür.
 • apollon kehanet merkeziyd. burada rahipler balık etlerinin bulunduğu şişleri suya batırarak gelecek hakkında kehanette bulunurlardı.