şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam adı "milli eğitim bakanlığı şura salonu"dur. beşevler'de gazi universitesinin fakülte binaları arasında yer alır. konser, gösteri tiyatro vs. aktiviteler için sıkça kullanılır.
 • dün akşam ankara kulübü'nün düzenlediği 80. yıl etkinlikleri dolayısıyla verdiğimiz konserimize ev sahipliği yapmış salon.
 • keçinin olmadığı yerde abdurrahman çelebi efendi hazretleri olmuş mekan; esas itibarıyla sempozyum ve okul müsameresi için tasarlandıysa da; bir kat boya ve renkli koltuklarla cok amaçlı salona dönüştürülmüş ve ayran budalası ankaralı seyircilerin az gelişmiş fakat gösterişli 'batılı, modern' makyajlarını tazelemeleri için faaliyete geçmiştir.
  oysa ki hakikat; konser veya gösteri başladığında; biletiyle ayakta kalan bir sürü şaşkın , konsere yarım saat kala gelenlerin bile yaşadığı park problemi ve sofya madrigal korosu gibi son derece yetersiz bir koroyu bile -birazcık soytarılık yaptılar diye- sanki güney almanya korosu veya hollanda opera korosu gibi çılgınca alkışlayıp, defalarce bis yaptırarak, adamları bile şaşırtan, her gördüğü sakallıyı ulema-ı kiramdan sanan, bir güruhtur.
  ankara zaten izleyicidir, bu manada yaşayan üreten bir kitle yoktur. daha da doğrusu ankaralı'nın 'konser salonu', 'sergi salonu', 'festival' gibi talepleri de yoktur! talep etmektense, hayıflanmak daha işlerine gelir.
  durum böyle olunca, yıllar yıllar önce semra uygurlar'ın bir yarışma ile kazandıkları 'konser salonu' projesi hayata geçmez ankaralı da sıkış tıkış cso'ya gider, konser salonunun merdivenlerinde -hacc vazifesini ifa edenler gibi kan ter ve huşu içinde- iyi-kötü bir icra dinler. en kaba tabirle 'ruhunu' tatmin etmiş, çağdaşlığın zevkine varmış bir birey olarak evine döner.
  konuyu biraz daha açmak gerekirse, böylesine tevekkül içindeki, kaderci ankaralı'ya sevda cenap and vakfı -belki de- hakettiğinden fazlasını vermişlerdir. metruksayılabilecek bu mekan elini yüzünü doğrultmuştur.
  cem yılmazın da, bilmemne korosunun da, bilmem nereli pantomim sanatçısının da, haldun dormen'in de icra-i sanat ettikleri mekan burasıdır.
  (bkz: cso)
 • türkiye'nin yüz akı kuruluşlardan biri olan sevda-cenap and müzik vakfı'nın baştan aşağı yenilediği, ama ne yazık ki dünyanın en kötü akustiğe sahip salonlarından biri olmanın ötesine geçemeyen mekandır. burada sahneye çıkan bir topluluk salonun akustiğinden yararlanarak (mikrofonsuz) performans sergilemeye kalktığı takdirde, ses sanki kulisten geliyormuş gibi bir izlenime kapılırsınız.
 • biletix'in sitesinde ankara'daki konserleri mekana göre arattırmak istediğinizde karşınıza çıkan 3 seçenekten biri. akustiği iyi olmasına rağmen, nedense dışarının seslerini(özellikle gazını kökleyen araçların) de pek güzel duyuran salon.
 • 24 ekim 2004 19:30'da mor ve ötesi konserine ev sahipliği yapacak olan mekan.
  (bkz: 24 ekim 2004 mor ve ötesi konseri)
 • sezen aksu, nazan öncel konserleri için uygun bir mekan olsa da bir mor ve ötesi konseri için pek de uygun olduğu söylenemez. koltukların arasında sıkışmış vaziyette hoplayıp zıplarsınız, koltuklara çıkmak durumunda kalırsınız. yine de organizatörler için arada kalan koltuklar düzeni sağlamak için doğal engel oluşturur, ön saflarda yığılma olmaz, fenalık geçiren olmaz. eli yüzü düzgün bir konser olur.
 • daha önce adını duymamış olanlarda şura salonu da nere gibi bi saçmalama yaratabilir.
 • 15 kasım 2008 günü sagopa kajmer konserine ev sahipliği yapacak olan mekan.
 • ankara beşevler'de bulunan çok amaçlı salondur. konserler, gösteriler ve toplantılar bu salonda yapılmaktadır. tadilattan sonra salon oldukça güzel bir görünüme kavuşmuştur fakat havalandırma sistemi biraz sıkıntılıdır.