şükela:  tümü | bugün
 • proje fikri 1940'larda ortaya atılan, fiziki başlangıcı ise 1970'leri bulmuş, belli bir kısmı yapıldıktan sonra kaderine terkedilip, özal döneminde amerikan desteğiyle ülkenin her tarafına otoyol yapılması politikası güdülmeye başlandığı için halen rafta kalan ankara-istanbul arası mevcut tren yolunu 100 km kadar daha kısaltıp, eskişehir'e ve bilecik'e uğramadan görece düz bir hat üzerinde gitmesi planlanmış demiryolu projesinin adı. otomobil merkezli ulaşım politikası desteklenmeye devam ettiği için, daha uzun yıllar da hayata geçirilemeyecek bir projedir. örnek için bakınız (bkz: izmir- istanbul otoyolu)

  detaylı bilgi için (bkz: ayaş tüneli)
 • bu proje ile ankara-istanbul arası 1,5 saate düşürülmeye çalışılıyormuş. şöyle deniyor ayrıca:

  "şu anki kısmen tamalanmış ve kısmen devam etmekte olan proje'nin gerçek (yüksek hız akreditasyonu alabilecek) yüksek hızlı demiryolu kesimi köseköy'de son bulmaktadır. trenler istanbul'a ulaşabilmek için yenilenen konvansiyonel tren hattını kullanmaktadır. ileriki ihtiyaçlar, marmaray'da oluşabilecek sıkışıklar ve daha hızlı bir tren hattı için, ikinci (ve sürat demiryolu olarak da adlandırılan) bir proje geliştirilmiştir. bu projede trenlerin maksimum hızının 350 km/saat'e kadar çıkması planlanmakta olup, güzergahın ankara-ayaş tüneli-çayırhan-adapazarı-izmit(kuzey)-pendik(kuzey)-yavuz sultan selim köprüsü-üçüncü havaalanı-halkalı şeklinde olması beklenmektedir. ayrıca mevcut hat ile köseköy'de bir de bağlantı öngörülmektedir."
 • 10 senede bir ısıtılıp ısıtılıp önümüze konmasından gına geldi. bu seneyi de boş geçmeyip sıkmışlardır.

  (bkz: ankara istanbul arasına yeni yht hattı yapılması)
  (bkz: istanbul-ankara çok yüksek hızlı tren öngörüsü)

  daha mevcut hızlı tren hattında (adı yüksek ama kendi olmayan) iki önemli sıçış olan t-26 tüneli faciası ve doğançay ripajı işlerini bitiremeyen dolayısıyla yüksek hızlı olması gereken treni 70 km/s hıza kadar düşürmek zorunda kalan bu hökümet, burada da bir cinlik ile pazarlamanın dibine vuracak. olacak olayı ben söyleyeyim:

  polatlı (ankara) - köseköy (kocaeli) arası hatta dokunmayacak, köseköy'den sonra ise 3. köprü - 3. havalimanı - halkalı arası kısmı yaparak sözüm ona hızlı tren yapmış olacak. tabi bu kısım açılana kadar t26 ve doğançay mevzularının da tamamlanması öngörülüyor.

  velhasılı kelam önümüzdeki 10 hatta 15 sene içerisinde tgv, ice, crh, shinkansen gibi gerçek bir hızlı treni istanbul'dan ankara'ya götürsünler, götümü vericem.