şükela:  tümü | bugün
 • 26-28 kasım tarihleri arasında istanbul italyan kültür merkezi'nde gerçekleştirilecek olan festival. çevreci bir festival, insanları duyarlı olma konusunda görselliği kullanarak hareketlendirmeye çalışan bir festival. neden bir film festivali düzenlediklerini şöyle açıklıyor düzenleyenler:

  ''tarımdan enerjiye, sağlıktan atıkların dönüşümüne, eğitimden ekonomiye yaşamın her alanının bütüncül bir dünya görüşüne göre yeniden biçimlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediğimiz sürdürülebilir yaşam film festivali ile;
  - 'görselin' bilgilendirme, farkındalık yaratma ve etkileme gücünü kullanarak bireyde ve toplumda değişim yaratmak
  - mekanik ve parçalanmış bir dünya görüşünü ve bu görüşün ürünü 'yaşamı tüketen' sistemi bütüncül bir bakış açısıyla 'görünür' kılmak
  - aynı zamanda dünyada 'sürdürülebilir bir yaşam' için yapılan çalışmaları, hareketleri, düşünce sistemlerini, uygulamaları, öğretileri, yeni bir bilinç seviyesini ve sürdürülebilir yaşam vizyonunu seyirciyle paylaşarak bireyleri umuda ve sağduyuya davet etmek; onları kendilerini güçsüz kılan bir sistemden sıyrılmaları ve kendi güçlerini keşfetmeleri için cesaretlendirmek istiyoruz ''

  festival programı ve ayrıntılı bilgi için:

  http://www.surdurulebiliryasam.org/

  ''endüstriyel toplumlarda olan, doğanın yaşamı sürdürme becerisine müdahale edilmesidir. doğal döngüleri bozuyoruz, biyolojik çeşitliliği yok ediyoruz, doğayı zehirliyoruz ve kirletiyoruz. yapmamız gereken teknolojilerimizi, kurumlarımızı, fiziksel yapılarımızı, yaşam biçimimizi temelden değiştirmektir ki yaşam kendini sürdürebilsin.''*
 • festival bu yıl 2-4 aralık tarihlerinde tarık zafer tunaya kültür merkezi ve pera müzesi'nde düzenleniyor. buğday derneği'nin de partnerlerinden olduğu festival kapsamında 3 aralık cumartesi günü pera müzesi oditoryumu'nda victor'u konu alan "fark yaratanlar" filmi de gösterilecek. filmin gösterim saati 12.15.

  tarımdan enerjiye, ekonomiden madenciliğe, aktivizmden ekoköylere, tasarım ve üretimden iş dünyasına yaşamın her alanının bütüncül bir dünya görüşüne göre yeniden biçimlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen sürdürülebilir yaşam film festivali'nde ayrıca buğday derneği'nin destek verdiği kanada yapımı peanuts (yer fıstıkları) filmi ise 2 aralık cuma günü saat 16.15'te tarık zafer tunaya kültür merkezi'nde izlenebilir.

  belgesel ve kısa filmler, konuşmacılar ve sürpriz müzik performanslarının yeraldığı sürdürülebilir yaşam film festivali’nde tüm gösterimler ve etkinlikler ücretsiz.

  bilgi için:

  http://www.surdurulebiliryasam.org/

  edit: festival kocaman bir gönüllü ordusu ile sürdürülüyor . ve kendilerine sürdürülebilir yaşam kolektifi organizasyonu' denmesini tercih ediyorlar.
 • şöyle de güzel bir tanıtım filmi vardır:

  http://vimeo.com/32307871

  sürdürülebilir yaşa, çocuğunu sevindir!
 • sürdürülebilir yaşam film festivali'nin üçüncüsü, 29 kasım 2012 - 2 aralık 2012 tarihleri arasında italyan kültür merkezi ve salt galata'da gerçekleşecek. festival, önceki yıllarda olduğu gibi, sürdürülebilirlik teması ana eksen olmak üzere, yine bütüncül bir bakış açısı ile çok geniş bir yelpazeyi kapsıyor. yaşamın, birbiri ile ilişkili çok sayıda unsurun oluşturduğu bir bütün olduğu düşüncesinden yola çıkılarak ve bunların hepsinin de sürdürülebilirlik açısından önemli olduğu göz önünde bulundurularak seçilmiş olan filmler, gıda, beslenme ve sağlık, gençlik ve eğitim, iklim değişikliği, aşırı tüketim, çevre kirliliği, enerji sorunu, tasarım, toplumsal ilişkiler, toplumlar arası adalet, toplumsal cinsiyet, yoksulluk, sivil örgütlenme gibi konulara odaklanıyor. kısacası, aslında yolunda gitmeyen, yani çevresel, beşeri ve ekonomik sorunlara yol açan bütün süreçler konusunda izleyicinin kafasında bir soru işareti oluşturmayı hedefliyor festival. ama bunun da ötesinde, “başka bir dünyanın mümkün” olduğunu da göstererek, sadece soru sormakla, şikâyet etmekle kalmayıp, çözümler sunuyor.

  program ve filmlere ilişkin bilgilere şuradan ulaşılabilir:

  http://www.surdurulebiliryasam.org/…lar-ve-program/

  tüm gösterimler ve etkinlikler bu sene de herkese açık ve ücretsiz.
 • 11-14 nisan tarihlerinde ankara'da düzenlenecek olan festival. filmler ve diğer etkinlikler çağdaş sanatlar merkezi’nde olacakmış. 24 film ücretsiz olarak gösterilecekmiş.

  [http://350ankara.org/festival/ http://350ankara.org/festival/]
 • bu yıl ikinci kez 20-22 aralık tarihlerinde istanbul ile eş zamanlı ankara' da düzenlenecek festival. ankara açılış gecesi 19 aralık' ta çağdaş sanatlar merkezinde. tüketerek değil paylaşarak mutlu olunabileceğine destek vermek için önemli bir etkinlik.
 • #46454582 izmirliler icin guzel haber.
 • 2014'de 7, 8 ve 9 kasım'da.
  festival
 • güzel filmler bizi bekler, festival programı açıklanmış. http://www.surdurulebiliryasam.org/…lar-ve-program/