şükela:  tümü | bugün
 • doğal kaynakların yokolma ihtimali akla elince ortaya çıkmış bir kavram. uzun süredir de modası geçmeyen bişey-longlasting. kendinden sözettirmesini biliyor, yıllardır konuşulur. kendine tema ya da dayanak arayanların kurtarıcısı
 • başta başbakanımız olmak üzere birçok kişi bu kelimeyi kulaktan dolma öğrendiği için "istikrarlı" anlamında kullanmakta, türkiye'nin sürdürülebilir ekonomik kalkınmasından bahsetmektedir.

  oysa bu tamamen çevrecilikle ilgili birşeydir. zamanında dünyanın nükleer santralini yapan gelişmiş ülkelerin, azgelişmiş ülkelere: "biz yeterince yaptık, bir de siz yapmayın sonra dünya yaşanmaz olun, sürdürülebilir kalkınmanın yollarını arayın" demesiyle ortaya çıkmış bir kandırmacadır. bizimkiler değil kandırmacaya kanmak, söylenmeye çalışılanın ne olduğunu bile anlamaktan acizdir.
 • geleceği tüketmeden yaşam kalitesini sağlamada günü karşılamaktır.
 • dil bilgisindeki en kazık ek-kök çözümleme sorusunun konu mankeni olan öküz gibi türemiş isim.
 • gelecek kuşakların sırtından yaşamamak. küresel bir görev.
 • tuketmeden, elimizdeki sinirli kaynaklari olabildigince akillica ve yok etmeden, yeniden ureterek dogaya ve baskalarina yuk olmadan kullanmak, bunlari saglarken de uzun suredir unuttugumuz tutumluluk, sosyal iliskiler, paylasma, ortak iyilik* gibi belli basli ilkeleri yeniden harekete gecirmek ve bu yarattigimiz muazzam teknolojinin kolesi olup icinde yitip gitmemek icin tasarlanmis kavramlarin genel adidir surdurulebilirlik.

  üc temel ayagi vardir: ekonomik, cevresel ve sosyal sürdürülebilirlik. bir bölgenin sürdürülebilir kalkinmasi icin bu baglamlarin her ücünü de karsilamasi gereklidir. sadece cevresel yada sadece ekonomik bir sürdürülebilirlikten bahsedilmesi abestir.

  sadece gelismis bati ulkelerinin gelismemis ulkeler uzerinde baski uygulamaya, somurmeye devam etmek icin uydurdugu bir baska yeni bir moda olarak gormek bu duruma cok dar bir perspektiften yaklasmaktir. surdurulebilir bir yasam bireysel ozgurlugumuzun geri kazanimi icin de onemli bir cikis noktasi saglar. konuyla baglantili hareketler icin: (bkz: sade yasam) (bkz: yavas sehir hareketi) (bkz: slow food)

  ayrica (bkz: predict and provide) (bkz: ekolojik ayak izi) (bkz: emergy)
 • çevresel anlamda çevre sömürüsünün sürdürülebilirliği anlmını taşımaktan ileri gitmesi market ekonomisi denilen bok püsür içerisinde mümkün olmayan kavram. aynı şekilde ekonomik anlamda sınıfsal sömürünün sosyal eşitlik anlamında sosyal adaltsizliğin sürdürülebilirliğidir. özetle market ekonomisi için market ekonomisinin sürdürülebilirliği demektir.
  bunun dışında bir de yeni zelandalı aylak bilim adamlarına soracak olursanız kedi ve köpek itlafı demekmiş. kendilerine aferin diyor çalışmalarının devamını diliyoruz…
  (bkz:http://www.haberveriyorum.net/…cok-zarar-veriyormus)
 • bugunlerde iyice revacta olan kavram. öte yandan tartisilan bir boyut daha var bu surdurulebilir kalkinma konusunda. o da, herseyin kuresel uretimle birbirine bagli oldugu gunumuz dunyasinda sadece belli bir bölgenin surdurulebilirliginden bahsedilmesi ne kadar dogru? yani tamam cok guzel, sehrimizdeki/ulkemizdeki hersey cevreci, surdurulebilir, butun pis fabrikalara ya filtre takip siki kurallara tabi tuttuk yada kapattik, her yanimiz piril piril, etraf yesil, bisiklete binen insanlar, cevreci paketlere doldurdugumuz adil ticaret urunlerimiz, cöplerimizi ince ince ayristiriyoruz. peki ama hala deli gibi tuketmeye devam ediyoruz, o ne olucak? tukettigimiz onca urunse cin'de vietnam'da, gayet na-surdurulebilir kosullarda, anti-cevreci ve emek sömurusune dayali ortamlarda uretilmeye devam ediyor. bu durumda bizim cevreciligimiz ve surdurulebilirligimiz ne kadar durust?

  (bkz: cevrecilik/@iwillshowyouwhatitmeans)