şükela:  tümü | bugün soru sor
 • doğal kaynakların yokolma ihtimali akla elince ortaya çıkmış bir kavram. uzun süredir de modası geçmeyen bişey-longlasting. kendinden sözettirmesini biliyor, yıllardır konuşulur. kendine tema ya da dayanak arayanların kurtarıcısı
 • başta başbakanımız olmak üzere birçok kişi bu kelimeyi kulaktan dolma öğrendiği için "istikrarlı" anlamında kullanmakta, türkiye'nin sürdürülebilir ekonomik kalkınmasından bahsetmektedir.

  oysa bu tamamen çevrecilikle ilgili birşeydir. zamanında dünyanın nükleer santralini yapan gelişmiş ülkelerin, azgelişmiş ülkelere: "biz yeterince yaptık, bir de siz yapmayın sonra dünya yaşanmaz olun, sürdürülebilir kalkınmanın yollarını arayın" demesiyle ortaya çıkmış bir kandırmacadır. bizimkiler değil kandırmacaya kanmak, söylenmeye çalışılanın ne olduğunu bile anlamaktan acizdir.
 • geleceği tüketmeden yaşam kalitesini sağlamada günü karşılamaktır.
 • dil bilgisindeki en kazık ek-kök çözümleme sorusunun konu mankeni olan öküz gibi türemiş isim.
 • gelecek kuşakların sırtından yaşamamak. küresel bir görev.
 • çevresel anlamda çevre sömürüsünün sürdürülebilirliği anlmını taşımaktan ileri gitmesi market ekonomisi denilen bok püsür içerisinde mümkün olmayan kavram. aynı şekilde ekonomik anlamda sınıfsal sömürünün sosyal eşitlik anlamında sosyal adaltsizliğin sürdürülebilirliğidir. özetle market ekonomisi için market ekonomisinin sürdürülebilirliği demektir.
  bunun dışında bir de yeni zelandalı aylak bilim adamlarına soracak olursanız kedi ve köpek itlafı demekmiş. kendilerine aferin diyor çalışmalarının devamını diliyoruz…
  (bkz:http://www.haberveriyorum.net/…cok-zarar-veriyormus)
 • sürdürülebilirlik; çevre sorunları karşısında, konforlu bir yapma çevre tasarlarken sonraki kuşaklara yaşanabilir bir dünya bırakmak, çevre kirliliğini önleyerek, sınırlı enerji kaynaklarını uygun değerde kullanan yapıları gerçekleştirmek, hammade ve enerji kullanımın optimize emek, bulunduğu topografyayı dikkate alarak tasarım yapmak, insanların ve tüm diğer canlıların sağlığını, ekosistemleri ve doğal kaynakları göz önünde bulundurmak, ürünler ve süreçlerin kendilerini kuşatan çevresel, ekonomik ve sosyal sistemlerle ilişkisini teslim etmek,bu sistemlere sürdürülebilir olmayan etkileri önlemeye yönelik ölçüm sistemleri oluşturmaktır.

  (bkz: tezini yazdık arkadaşım biz bunun)
 • türk insanının anlamakta oldukça zorluk çektiği bir kavramdır; çünkü türk insanı savurganlığıyla övünür. çok harcamak utanılacak değil gurur duyulacak bir şeydir, toplu taşıma kullanmak "pis fakirler"in işidir, ihtiyaçtan fazla su harcamamak cimriliktir. mekanınızda geri dönüştürülmüş kağıt peçeteler ya da tuvalet kağıtları kullanırsanız ucuzsunuz, çok benzin yakan arabaya binerseniz havalısınız, bisiklete binerseniz komiksiniz. kimseye "rahatınızdan taviz verin" dediğim yok; ama 500 m yol gitmek için arabaya binmemek çok büyük zahmet olmasa gerek.