şükela:  tümü | bugün
 • arkadaşım yeter yahu.

  bunların bir çocuğu olur.aman allahım. sanki çocuk doğurmamış da evde uranyum zengileştiriyor.

  "canikom yemek yerken", "gözlerini ısırdığım", "totuşundan kırttığım" gibi zeka fışkıran yorumlarda cabası. yanında tabi bol bol hashtag. "#canım, #benim, #bugün, #kendi, #bokunu, #yemiş, #demek ki, #zeki, #olacak." gibi abudik kubudik ifadeler.

  kızım biz senle 4 yıl önce pink floyd'un wall'unu tartışmıyor muyduk? land and freedom izleyip anarşi kasmıyor muyduk?

  half-life'da bir kafaya zıplayan bir yaratık var ya, hani beyni ele geçiyip sağa sola el sallıyor, hah işte bunlarda el sallamıyorda günü birlik foto paylaşıyor işte.

  hayır şimdi arkadaşlıktan çıkartsan suç çıkartmasan ayrı suç.

  #ne,#bok,#yiyeyim,#sözlük?

  zorunlu edit:edebiyle, az ama öz paylaşım yapan anneleri tenzih ederim.

  daha da zorunlu edit: hayır bende uranyum zenginleştirmiyorum. ama ona göre de paylaşım yapıyorum. buna dünyanın merkezi benmişim gibi davranmayarak başlıyorum mesela.

  son edit:arkadaşlıktan çıkartın kurtulun diyenlere sesleniyorum, biz arkadaşlarımızı seviyoruz. biz sadece şu anki hallerini sevmiyoruz. biz hesaplarını takip ediyoruz, çünkü biz bu arkadaşlarımızı merak ediyoruz. çocuğuyla çekilmiş bir kaç fotoğraf ya da çocuğunun arada sırada çekilmiş özenli, güzel istismar teşkil etmeyecek fotoğraflarına niye laf edelim. ama şuurunu kaybetmiş gibi hareket ettikleri zaman ister istemez bizde yeter allahını seversen diyoruz, olay bu. yarın bir baba olarak bende böyle bir şey yapacaksam biri de beni vursun ayrıca*
 • daha kötüsü de var. hem ısrarla çocuğunun fotoğrafını paylaşıp hem de yüzünü kapatan anneler gördü bu gözler.

  hangi düşünceyle yapıldığını bir türlü anlayamadığım bir garip olay.
 • whatsapp gruplarına falan atanları daha fenadır bakın nasıl yemek yiyor diye gece gündüz
 • ağzına kürekle vurmak istediğim anne. ama oyuncak kürek. sonuçta anneler başımızın tacı. (bkz: r yapmak) jsdhksj

  konuya giriyorum, benim etrafımda bunlardan 3-5 tane var. 1-2 tanesi üniversite arkadaşım, kalanı da eski/yeni iş arkadaşlarım.

  ya oğlum bir insan dumanla haberleşme ve güvercin uçurmaya kadar ne kadar sosyal medya aracı varsa hepsinden yalnızca çocuğunun fotoğraf ve videolarını paylaşır mı lan? sapık mısınız lan siz?

  instagram'da da şu snapchat özentisi hikaye boku çıktığından beri duble duble saldırıyorlar bir de. snap'i açıyorsun, xxx hikayesi, basmana gerek yok biliyorsun ki çocuğu. yanlışlıkla hadi bakayım dersen arka arkaya 48592 tane foto ve video, hepsinde çocuğun. senin çocuğun sana tatlı, sana özel arkadaş bombalamana gerek yok. lan hayır, hatıra desem, albüm desem, değil. 24 saat sonra silinecek bu.

  instagram'ın hikayem kısmı da aynı bok.

  ig'ın kendisi için bir şey diyemiyorum, hadi hatıradır, albüm yaparsın, artık çekmecede albüm saklama devri geçtiği için bir miktar anlayabiliyorum. ama bir miktar bak. çocuk doğduğu andan itibaren yıllarca her kare çocuk olunca insanın gırtlağından süt tadı geliyor.

  bir de çocuğu annesinden iyi tanıyorum gibi hissediyorum. elimde(ki telefonda) büyüdü resmen keratalar. ilk kusmuğu, ilk boku, ilk adımı, ilk kez kar görüşü, yok kreşteki ilk günü falan derken baya baya kendi çocuğum olsa anca bu kadar haberdar olurum. hayır, çocuk bir gün tuvalet eğitimi aldığında tuvalete girip kapıyı kapatacak diye çok korkuyorum. o 3-4 dk irtibatımız kesilecek çünkü. düşüncesi bile korkunç.
 • herkes aynı şeyi yapıyor ne yazık ki! sosyal medyanın getirdiği sığlık ve yüzeysellik, yemeklerden bebeklerden geçtim insanların kendi mahremiyeti diye birşey kalmadı.

  her hafta değişen sevgililerle fotoğraf atmak, yaşadığı her kendine õzel ânı bir ego tatminine çevirmek ne yazık ki insanliğimizida öldürüyor.mesela bir bomba patliyor, profilini karartmayan vatan haini addediliyor.

  halbuki kendi içerisinde bir milim üzülmezken, orada çok duyarlı gibi görünse ne olur ki?
 • birde şu var ki çocuğun fotoğrafının benzer hallerinin onlarca kez aynı albümde paylaşılması.çok gereksiz.
 • yani koysun tabii sonuçta ben nasıl ki kedimi koşarken, uyurken, yöneticiyle aidatın fazlalığını tartışırken, dışarıyı izlerken, kitap okurken ya da alışveriş torbalarını taşımama yardımcı olurken koyuyorsam o da koyacak. bunu gayet şirin ve kişisel bir albüm oluşturma şeklinde yapan üç haneli zekaya sahip kadınlar ve erkekler varken insanda kendini kısırlaştırma isteği uyandıran bir grup ana-baba da var. internet şimdi bir sürü "instagramanneleri", "erkekanneleri"(kusucam), "çükübikanne", "zartlınınannesi" gibi hesaplar kaynıyor. adeta çocuk fon, amaç kendi gibi zekasız takipçileri toplamak. hele bi tane keşfettim, istersem tek linkle zekanızı 50 puan birden bile düşürebilirim. onlardan kurtulmanın harika bir yolu var: instagram'ı kapatmak. feysbuk demiyorum bile çünkü anladığım kadarıyla artık onu kullanmak için takma diş zorunluluğu var.

  g: oğlumuz şimdidenobez, kocikom ve ben bıranç keyfi yaparken. birazdan ayile yogasına gittikten sonra akşam soluğu ömrüm, canım, ruhum kayınvalidemde alacağız. çünkü birbirimize o kadar büyük bir aşk besliyoruz ki aşırı sevgiden egzama çıkarttık<3
  ben: http://image.spreadshirtmedia.com/…80?mediatype=png
 • bir de sürekli fotoğraf paylaşan çiftler var. bu iki paylaşımı gördüğümde paylaşanların ağızlarına kürekle vurasım geliyor. yeter lan artık her saat başı ayrı bir fotoğraf başka işiniz yok mu olm sizin ?
 • hayattaki tek başarısı çocuk doğurmak olan annedir.
 • bunun twitter fenomeni bir örneği var, her rastladığımda tekrar inanamıyorum. hayran olduğum bir zekası vardı bu fırlama kadının. eğitimli, kültürlü, hemen her konu hakkında fikri olan ve fikirlerini çok özgün ifade edebilen bir kadın. sonra bu bir çocuk doğurdu ve aman allahım, içinden bildiğin bizim eski ev kızı, yeni görgüsüz anne nermin çıktı. tweetlerine ve instagram hesabına bir bakın, çocuğum yürüdü çocuğum sıçtı, parmağını oynattıdan başka muhabbet yok. annelik içgüdüsü bu deyil. acilen hayata dön. sokaktaki halini özlüyoruz canım benim ya.