şükela:  tümü | bugün
  • arkadaşım yeter yahu.

bunların bir çocuğu olur.aman allahım. sanki çocuk doğurmamış da evde uranyum zengileştiriyor.

"canikom yemek yerken", "gözlerini ısırdığım", "totuşundan kırttığım" gibi zeka fışkıran yorumlarda cabası. yanında tabi bol bol hashtag. "#canım, #benim, #bugün, #kendi, #bokunu, #yemiş, #demek ki, #zeki, #olacak." gibi abudik kubudik ifadeler.

kızım biz senle 4 yıl önce pink floyd'un wall'unu tartışmıyor muyduk? land and freedom izleyip anarşi kasmıyor muyduk?

half-life'da bir kafaya zıplayan bir yaratık var ya, hani beyni ele geçiyip sağa sola el sallıyor, hah işte bunlarda el sallamıyorda günü birlik foto paylaşıyor işte.

hayır şimdi arkadaşlıktan çıkartsan suç çıkartmasan ayrı suç.

#ne,#bok,#yiyeyim,#sözlük?

zorunlu edit:edebiyle, az ama öz paylaşım yapan anneleri tenzih ederim.

daha da zorunlu edit: hayır bende uranyum zenginleştirmiyorum. ama ona göre de paylaşım yapıyorum. buna dünyanın merkezi benmişim gibi davranmayarak başlıyorum mesela.

son edit:arkadaşlıktan çıkartın kurtulun diyenlere sesleniyorum, biz arkadaşlarımızı seviyoruz. biz sadece şu anki hallerini sevmiyoruz. biz hesaplarını takip ediyoruz, çünkü biz bu arkadaşlarımızı merak ediyoruz. çocuğuyla çekilmiş bir kaç fotoğraf ya da çocuğunun arada sırada çekilmiş özenli, güzel istismar teşkil etmeyecek fotoğraflarına niye laf edelim. ama şuurunu kaybetmiş gibi hareket ettikleri zaman ister istemez bizde yeter allahını seversen diyoruz, olay bu. yarın bir baba olarak bende böyle bir şey yapacaksam biri de beni vursun ayrıca*
  • daha kötüsü de var. hem ısrarla çocuğunun fotoğrafını paylaşıp hem de yüzünü kapatan anneler gördü bu gözler.

hangi düşünceyle yapıldığını bir türlü anlayamadığım bir garip olay.
  • çocuğu üzerinden egosunu tatmin ediyordur. beriki de gittiği yer, yediği yemek, tuttuğu takım vb üzerinden yapar bunu. sosyal medyanın amacı bu. sosyal medya kullanan herkes yapıyor bunu sadece yöntemler farklı.
  • ağzına kürekle vurmak istediğim anne. ama oyuncak kürek. sonuçta anneler başımızın tacı. (bkz: r yapmak) jsdhksj

konuya giriyorum, benim etrafımda bunlardan 3-5 tane var. 1-2 tanesi üniversite arkadaşım, kalanı da eski/yeni iş arkadaşlarım.

ya oğlum bir insan dumanla haberleşme ve güvercin uçurmaya kadar ne kadar sosyal medya aracı varsa hepsinden yalnızca çocuğunun fotoğraf ve videolarını paylaşır mı lan? sapık mısınız lan siz?

instagram'da da şu snapchat özentisi hikaye boku çıktığından beri duble duble saldırıyorlar bir de. snap'i açıyorsun, xxx hikayesi, basmana gerek yok biliyorsun ki çocuğu. yanlışlıkla hadi bakayım dersen arka arkaya 48592 tane foto ve video, hepsinde çocuğun. senin çocuğun sana tatlı, sana özel arkadaş bombalamana gerek yok. lan hayır, hatıra desem, albüm desem, değil. 24 saat sonra silinecek bu.

instagram'ın hikayem kısmı da aynı bok.

ig'ın kendisi için bir şey diyemiyorum, hadi hatıradır, albüm yaparsın, artık çekmecede albüm saklama devri geçtiği için bir miktar anlayabiliyorum. ama bir miktar bak. çocuk doğduğu andan itibaren yıllarca her kare çocuk olunca insanın gırtlağından süt tadı geliyor.

bir de çocuğu annesinden iyi tanıyorum gibi hissediyorum. elimde(ki telefonda) büyüdü resmen keratalar. ilk kusmuğu, ilk boku, ilk adımı, ilk kez kar görüşü, yok kreşteki ilk günü falan derken baya baya kendi çocuğum olsa anca bu kadar haberdar olurum. hayır, çocuk bir gün tuvalet eğitimi aldığında tuvalete girip kapıyı kapatacak diye çok korkuyorum. o 3-4 dk irtibatımız kesilecek çünkü. düşüncesi bile korkunç.
  • herkes aynı şeyi yapıyor ne yazık ki! sosyal medyanın getirdiği sığlık ve yüzeysellik, yemeklerden bebeklerden geçtim insanların kendi mahremiyeti diye birşey kalmadı.

her hafta değişen sevgililerle fotoğraf atmak, yaşadığı her kendine õzel ânı bir ego tatminine çevirmek ne yazık ki insanliğimizida öldürüyor.mesela bir bomba patliyor, profilini karartmayan vatan haini addediliyor.

halbuki kendi içerisinde bir milim üzülmezken, orada çok duyarlı gibi görünse ne olur ki?
  • karım değildir.

6 aylık bebeğimiz var ve evet sosyal medyada daha paylaşmadık oğlumuzun fotoğraflarını.

uzun bir süre daha paylaşmama taraftarıyız.

bebeğimizin her anına ait fotoğrafı bize güzel gelebilir ama başkasına bir iki kareden fazlası hep aynı görünür o yüzden fazla paylaşmamak lazım. fotoğraf enflasyonuyla insanları sıkınca tabii ki çok güzel bir fotoğraf paylaşınca bile değeri bilinmeyecektir.
  • birde sürekli fotoğraf paylaşan çiftler vardır bu iki paylaşımı gördüğümde paylaşanların ağızlarına kürekle vurasım geliyor. yeter lan artık her saat başı ayrı bir fotoğraf başka işiniz yok mu olm sizin ?
  • hayattaki tek başarısı çocuk doğurmak olan annedir.
  • olunca benimde katılacağım "ciciş anneler" kulübüdür. abartanları hatta dünyadaki tek anne oymuş gibi davrananları da vardır mevcuttur. bu kişilerin amacı zaten popüler olmak ve çocuğu üzerinden para kazanmaktadır.
  • rahatsız oluyorsanız takip etmezsiniz beybi.

not: çocuğu olmayan ama köpeği olan bir kadınım. pomçiğimin her türlü fotosunu paylaşıyorum.