• insanı tüketir.

psikiyatride ''af yanılsaması'' denilen bir durum vardır. idama mahkum edilen bir insan, infazından hemen önce, son dakikada affedilebileceği yanılsamasına kapılır. bu psikiyatride çokça incelenen bir konudur.

günümüz insanları da sürekli bir şeyleri erteliyorlar. sürekli bekliyorlar sanki gelecekte kesin bir şey olacak ve ondan sonra hayatları mükemmel bir derecede değişecek gibi düşünüyorlar.

gerçek hayatta böyle kesin dönüşler yoktur arkadaşlar, gerçek hayatta başarı bir sürekliliktir. adım adım ilerlersin. yavaş yavaş yol alırsın. keşişin biri tibet'ten, pekin'e kadar yürümüş. nasıl yürüdün bu kadar yolu ey keşiş diye sormuşlar, demiş ki ''her defasında bir adım attım.''

planlarınız varsa ertelemeyin. hayat kısa. biz yeşilçam filmleriyle büyüdük. hayatı toz pembe gördük, her film mutlu sonla bitti ama gerçek hayat böyle değil. gerçek hayat çok acı. sert, zor. buna uygun yaşamak lazım diye düşünüyorum.
  • bende uzun bir zamandır olan bir hastalık bu. en şiddetli hali de hazzı erteleme olayı. mesela sevdiğim bir şey var. onu erteliyorum. sonra onu düşünüp mutlu oluyorum. o seçeneğin orada bulunması beni mutlu ediyor. o beni mutlu edecek şeyi tüketsem tesellim kalmıyor.
  • bizim ülkemizde bu hastalığa yakalanmamış insan sayısı binde birdir...
  • evet itiraf ediyorum sürekli erteleme yüzünden ne iyi bir okulum ne iyi bir işim ne de iyi bir sevgilim olmadı evet bence bu dünya da konuşulması gereken bir hastalıktır
hesabın var mı? giriş yap